Marco Fenoglio nebude pokračovať vo funkcii trénera slovenskej ženskej volejbalovej reprezentácie. Vedenie Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) sa rozhodlo s 51-ročným Talianom nepredĺžiť zmluvu. Spolu s ním končí pri družstve aj jeho krajan, asistent Stefano Micoli. Meno nového trénera bude známe v priebehu dvoch mesiacov.

Fenoglio trénoval Slovenky od roku 2018, tím viedol na dvoch majstrovstvách Európy (2019, 2021). Pod jeho vedením odohrali slovenské volejbalistky 57 zápasov, z ktorých vyhrali 25, prehrali 31 a jeden duel sa skončil nerozhodne (prípravný zápas s Českom 2:2). "V zmluve som mal klauzulu, že ak postúpime na majstrovstvá sveta 2022, tak sa kontrakt automaticky predĺži. Na svetový šampionát sme sa nekvalifikovali, takže je všetko jasné," povedal Fenoglio v rozhovore pre web Slovenskej volejbalovej federácie.

V rokoch 2009 až 2011 bol Fenoglio asistentom Emanueleho Zaniniho pri mužskom národnom tíme. Pri slovenských reprezentáciách tak strávil sedem rokov. "Na Slovensku som sa cítil ako doma, milujem vašu krajinu. Mám rád mentalitu vašich ľudí a veľmi som si zvykol na život na Slovensku. Hodnotím to akú úspešnú misiu, veď s mužmi som bol pri víťazstve v Európskej lige a v ženskej reprezentácii sme na fantastických domácich majstrovstvách Európy postupom do osemfinále písali históriu. Vždy sme sa snažili dať tímu čo najviac, pracovali sme naplno a som rád, že to malo zmysel. Takmer všetci hráči a hráčky sa dostali cez reprezentáciu do zahraničných líg, a to je takisto veľmi dôležité," dodal taliansky kouč.

Na domácom šampionáte v Bratislave 2019 vyhrali Slovenky v skupine tri zápasy a postúpili do osemfinále, na nedávnych ME v chorvátskom Zadare sa medzi 16 najlepších nedostali. V kľúčovom zápase o postup nevyužili proti Bieloruskám tri mečbaly a napokon z vedenia 2:0 prehrali 2:3. "Mali sme tri šance ukončiť zápas a vybojovať si postup. Žiaľ, nevyužili sme ani jednu. Našou úlohou bolo pripraviť tím tak, aby si vytvoril šancu na víťazstvo a na postup. To sa podarilo, ale tréner nemôže naskočiť na ihrisko. Mali sme položiť loptu na zem a ukončiť zápas. Ale aj taký je šport, dievčatám nič nevyčítam, pretože viem, že takisto veľmi chceli. Žiaľ, nevyšlo to," pokračoval Fenoglio.