Podujatie s trojicou slovenských motokrosových pretekárov Štefanom Svitkom, Erikom Vlčákom a Martinom Benko sa začalo už v sobotu, keď na jazdcov čakal krátky prológ. Začiatok aj cieľ mal v meste Džidda, kde na prezentáciu jazdcov čakalo veľké pódium, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani Rolling Stones. Škoda, že jazdci mávali len na kamery a prázdnemu parkovisku. „Pódium bolo veľká sláva: 0 divákov, 15 novinárov a Jožko s Peťom…od Žaškova by sa mali učiť. Je to tu trošku divné. Thiery Sabine sa musí vo svojom púštnom hrobe obracať,“ poznamenal ironicky pre Adventure Riders nováčik na Dakare Martin Benko.

Štefan Svitko sa nevyhol trapasu ani pri 12. účasti, keď ho šarmantná moderátorka predstavila ako jazdca zo Slovinska, šibalský oravský úsmev mu z tváre nezmizol a lámanou angličtinou poslal odkaz fanúšikom. V prológu stratil Žaškovčan na vedúceho Brabeca 21 sekúnd, ale ako sám poznamenal, sekundy v prológu nehrajú žiadnu rolu.

Organizátori pripravili pre jazdcov parádne pódium, ale bez divákov.
Organizátori pripravili pre jazdcov parádne pódium, ale bez divákov.
Zdroj: Youtube printscreen

Pretekať sa začalo až v nedeľu a na pretekárov bolo pripravený 622-kilometrový úsek, z ktorého merali len 277 kilometrov. Zo slovenských jazdcov nikto neprekvapil a ani nesklamal. Nováčikovia Benko s Vlčákom skončili v druhej polovici štartového poľa na 52. respektíve na 70. mieste. Najhorúcejšie želiezko v arabskej púšti Svitko stratil na víťaza 1. etapy Tobeyho Price 9 minút a 39 sekúnd a usadil sa na 14. priečke. „S výsledkom som celkom spokojný, pretože na 20 kilometri som urobil blbú chybu. Pri obiehaní súpera som sa nevenoval navigácii a stálo ma to tri minúty. Dakar ale len začína,“ vysvetlil Svitko svoju stratu z prvej etapy. V pondelok pokračuje púštne dobrodružstvo 457-kilometrovou traťou z Qal'at Bishah do Wadi ad-Dawasir.