Bežnému človeku sa z takých výdavkov zatočí hlava. Už len cena za štartovné poriadne okreše rozpočet, veď minuloročná prihláška vyšla Svitka na 65 000 eur! Samozrejmosťou je motorka, na ktorej rodák zo Zaškova jazdí. Jej cena sa vrátane náhradných dielov pohybuje okolo 38 000 eur. Súčasťou sú aj sprievodné tímy, bez ktorých pretekári nemôžu existovať. Aj ony sa však musia dopraviť do cieľa a sprievodné vozidlo s karavanom a vybavením zhltne asi 80 000 eur.

Samozrejmosťou je mechanik, ktorý sa stará o motorku. Len jeho prihlásenie vyšlo minulý rok 9 000 eur. Ak sa chce jazdec sústrediť iba na výkon, veci okolo tímu musia byť zvládnuté tip-top. A to zahŕňa samotnú prepravu do dejiska podujatia, ubytovania, účty za telefón s internetom a v neposlednom rade aj kvalitnú prípravu.

Svitko sa na svoju 11. účasť teší a od organizátorov sa mu dostalo pocty, keď bude jednou z hlavných tvárí rely. „Keď ma v lete oslovili, či by mohli použiť moju tvár, tak som si v prvom momente povedal, že čo za to... Ale teraz som rád, že si ma vybrali a že som tam,“ zasmial sa Svitko.

Svitko s mašinou KTM 450 Rally Replica, s ktorou sa predstaví v Saudskej Arábii.
Svitko s mašinou KTM 450 Rally Replica, s ktorou sa predstaví v Saudskej Arábii.
Zdroj: MATEJ KALINA

Alkohol ani bravčové mäso si zobrať nemôžu

Saudská Arábia je moslimská krajina a je v nej zakázaný alkohol. „V minulosti sme mali slivovicu či slaninu. Alkohol mi chýbať nebude, pretože mu neholdujem a priviezť sa nesmie ani bravčové mäso. Takže zostávajú vrecúškové polievky, zrejme tie čínske rezancové. Som polievkový typ, takže to môže byť pre mňa vhodné,“ povedal Svitko.

Koľko stojí jazdca Rely Dakar?

  • Prihláška - 65 000 eur
  • Motorka - 25 000 eur
  • Sprievodný tím - 80 000 eur
  • Mechanik - 9 000 eur
  • Preprava do dejiska - 7 000 eur
  • Príprava - 10 000 eur
  • Ostatné výdavky - 5 000 eur
Trasa Rely Dakar 2020
Trasa Rely Dakar 2020
Zdroj: archív