Štefan Svitko sa spoločne so svojím tímom po prílete na viedenské letisko a rýchlom zvítaní s rodinnými príslušníkmi okamžite presunul do Bratislavy na stretnutie s novinármi. „Poprosil by som minútu ticha za Paula Goncalvesa,“ povedal na úvod stretnutia. Slovenský motocyklista bol spoločne s Austrálčanom Tobym Priceom na mieste nehody ako prvý.

Spoločne Portugalčanovi podali prvú pomoc, všetko však bolo márne. „Z psychickej stránky to bol najťažší Dakar. Po tej udalosti sa nás pýtali, či pokračujeme. S tým musí človek rátať, keď ide na Dakar. Počul som o nehodách aj smrti, ale je iné to zažiť, nedá sa to opísať a nechcem o tom príliš rozprávať,“ povedal Svitko.

Svitko pomáhal oživovat zosnulého Goncalvesa.
Svitko pomáhal oživovat zosnulého Goncalvesa.
Zdroj: Profimedia

Tohtoročný Dakar intenzívne prežívala aj Števova manželka Katarína. Manžel s ňou komunikoval hneď krátko po tragickej nehode Goncalvesa. „Písal mi tesne po tej tragédii, ako sa pohýnal z miesta nehody, že je v poriadku a že sa nemáme báť. To je všetko. Pre mňa bolo v tej chvíli najdôležitejšie, aby skončil,“ povedala pre Šport24.sk Katarína Svitková.

Svojho manžela prišla spoločne s deťmi a so svokrou počkať priamo na viedenské letisko. Motocyklista svoje dcérky Sofiu a Sáru okamžite poriadne vystískal a dievčatkám sršala z očí radosť, že konečne vidia svojho ocka. Rozhodnutie, či sa Štefan ešte na Dakare zúčastní, nechá naňho. „Určite mu nebudem brániť v tom, aby tam išiel, ak sa tak rozhodne,“ dodala polovička nášho pretekára.

Ovplyvní to jeho kariéru?

Po príchode domov sa Svitko zamýšľal aj nad tým, aká bude jeho budúcnosť v spojitosti s účasťou na púštnych dobrodružstvách. „Neviem. Keby som bol sám a nemám rodinu, je mi to jedno. Chce to nejaký čas,“ dodal, mysliac na tragickú nehodu Goncalvesa.

Svitko skončil na Dakare jedenásty.
Svitko skončil na Dakare jedenásty.
Zdroj: Radek_Lavicka