„Tento rok je už teraz veľmi náročný. Vzhľadom na to, čo všetko sa okolo nás deje, je ťažké ostať pozitívne naladený,“ uviedol Hamilton na sociálnej sieti a dodal: „Už dlho ma trápia mentálne a psychické problémy a musím sa neustále snažiť, aby som bol schopný pokračovať a ďalej bojovať."

Hamilton je jedným z tých športovcom, ktorí sa snažia robiť osvetu v spoločensky dôležitých otázkach. Chcel napríklad skončiť s pretekaním vo formule, ak by to pomohlo životnému prostredie. Ľahostajnou mu nie je ani téma rasizmu. Aj v prípade psychických problémov vyzýva ostatných: „Píšem vám, aby som vám povedal, že je v poriadku cítiť sa tak, ako sa cítite, len vedzte, že nie ste sami a že to zvládnete. Sme takí silní, že dokážeme čokoľvek. Nezabudnite žiť s vďakou za to, že ste sa zobudili do ďalšieho rána.“

S jeho psychickou pohodou pravdepodobne zamávalo kontroverzné finále minulej sezóne v Abu Zabí. O rekordný ôsmy titul, ktorým by predbehol Michaela Schumachera, prišiel v záverečnom kole. V prvých pretekoch sezóny v Bahrajne síce obsadil tretie miesto, ale vypadnutie v prvej časti kvalifikácie na VC Saudskej Arábie a následné 10. miesto bolo pre neho ako ľadová sprchu. „Dávajú sa za toto miesto vôbec body? Chcem ísť už domov,“ hovoril po pretekoch Hamilton.

Aj ďalší športovci

O psychických problémoch športovcov sa v poslednej dobe začalo hovoriť oveľa hlasnejšie a do popredia sa dostáva športová psychológia. Dnes je už „výbavou“ každého úspešného športovca mentálny kouč. No len málo športovcov o svojich problémoch začalo hovoriť hlasnejšie. Pred rokom sa z Roland Garros odhlásila tenistka Naomi Osaková po tom, čo za vynechanie tlačovej konferencie dostala pokutu 15-tisíc eur. S psychickými problémami bojovala na olympiáde v Tokiu aj gymnastka Simone Billesová, ktorá sa ospravedlnila zo súťaže družstiev: „Kedykoľvek sa dostanem do stresovej situácie, tak ma to vydesí. Musím sa viac zamerať na moje duševné zdravie i pohodu a neohrozovať ich.“ Veľmi hlasno o problémoch športovcov hovorí aj najúspešnejší olympionik všetkých čias Micheal Phelps. „Sú dni, keď sa len chcem schúliť do klbka a sedieť v kúte. Malým krokom vpred je zhlboka sa nadýchnuť. Pomáha to,“ priznal slávny plavec.