Slovák Štefan Svitko sa už niekoľko hodín teší zo svojho bezpečného návratu na Slovensko. Domov prišiel živý a zdravý. Mnohí z motocyklistov na tohtoročnom Dakare však také šťastie nemali. V jednej z etáp organizátori dokonca zaznamenali toľko nehôd, že ju predčasne ukončili.

"Deviatu etapu urobili tak, že sa išlo sto kilometrov iba rovno, cez pieskové duny, oproti svietilo slnko a ešte fúkal vietor. To bolo tak, že sme išli a zrazu bum, štyri metre hlboká jama. To bola tá etapa, ktorú v polovici zrušili. Hovorí sa, že kvôli počasiu, ale reálne nemali dostatok vrtuľníkov na to, aby odnášali zranených pretekárov. Boli aj videá, kde bolo vidieť aj ako autá skákali niekoľko metrov z veľkej duny, zrazu na rovinu," povedal po príchode domov Štefan Svitko. 

Slovák Štefan Svitko je už doma, no tohtoročný Dakar mu zostane v pamäti ešte poriadne dlho. Spoločne s Austrálčanom Toby Pricom boli ako prví pri smrteľne zranenom Paulovi Goncalvesovi. Ten žiaľ nemusí byť poslednou obeťou posledného Dakaru. V jednej z etáp nezvládol náročné podmienky Holanďan Edwin Straver, ktorý je po páde stále v kritickom stave. "Doplatil na to jeden Holanďan, ktorý je teraz na prístrojoch, ktoré zaňho fungujú a už sa v jeho prípade iba čaká..." dodal so smútkom v hlase po svojom príchode Štefan Svitko.

Svitko (vpravo) pomáhal oživovat zosnulého Goncalvesa.
Svitko (vpravo) pomáhal oživovat zosnulého Goncalvesa.
Zdroj: gettyimages