V rozhovore s Janou Wollnerovou sa dočítate:

Komu verí najviac na zisk veľkého krištáľového glóbusu
Čo si myslí o Vlhovej strate motivácie a čo by ňou v ďalšom priebehu kariéry mohlo byť
Ako sa zmenil Vlhovej vzťah k lyžovaniu a prečo ho teraz berie ako prácu
Aký cieľ pred sezónou nevyslovila nahlas a aký dôvod na to mala
Aká sezóna čaká Vlhovú a čo sa jej podarí vyhrať

Vo svete ženského lyžovania pred sezónou už tradične vyvstáva otázka, ktorá lyžiarka vyhrá veľký krištáľový glóbus. Aká je vaša prognóza?

Keďže som Slovenka, budem fandiť Petre Vlhovej. Je tam, samozrejme, viacero dievčat. Vyhrá najlepšia lyžiarka s najlepšou taktikou. Dve najhorúcejšie adeptky na veľký glóbus sú určite Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová. Všetko bude závisieť od toho, ako im bude hrať sezóna do karát.

Dostanem z vás jedno meno?

Shiffrinová.

Kto môže Shiffrinovú s Vlhovou potrápiť a zapojiť sa do tohto boja?

Tých mien je tam viacero. Liensbergerová pod vedením Livia Magoniho popracovala na obrovskom slalome a od neho je už len krôčik k Super-G. Ďalej sú tam univerzálky ako Gisinov či Gutová-Behramiová, ale aj Goggiová. Tá síce jazdí len rýchlostné disciplíny, ale minulý rok sa chytala aj v obrovskom slalome pred zranením.

Bývalý nórsky lyžiar Lasse Kjus zrejme nadľahčene vyhlásil, že Shiffrinová to bude mať s Vlhovou ťažké, a to okrem iného preto, lebo je príliš zamilovaná. Môže to hrať úlohu?

Ja som sa zase smiala a vravela, že Mikaela sa výrazne zlepší v rýchlostných disciplínach, pretože absolvovala kemp so svojím priateľom a trénovali viac-menej najmä tieto disciplíny. Smejeme sa, že z Mikaely bude zjazdárka. Ale teraz vážne, nemyslím si, že by Shiffrinová mala mať problémy s Vlhovou kvôli tomu, že je príliš zamilovaná. Bude s ňou mať problémy preto, lebo Petra je skutočne veľmi silná súperka. Myslím, že o veľkom glóbuse rozhodnú rýchlostné disciplíny.

Petra Vlhová sa pred začiatkom tejto sezóny vrátila na koniec tej minulej. Hovorila, ako sa po olympiáde cítila prázdna a hľadala motiváciu. Ako vnímate jej slová, resp. to, čo zažívala?

Je to úplne prirodzené a logické. Ako športovec máte nejaké ciele a každý športovec chce vyhrať olympijské hry. Petre sa to podarilo, takže po olympiáde išlo o to nájsť si ciele, či chce ďalej lyžovať, čo by ešte chcela dosiahnuť, trochu si to upratať v hlave. Nájsť novú motiváciu musí byť veľmi náročné a určiť si, prečo by mala ďalej lyžovať.

Petra vyhlásila, že zlatom z olympiády vlastne dosiahla všetko, čo si vysnívala. Čo teda môže byť jej ďalšou motiváciou v lyžovaní?

Určite obhajoba veľkého krištáľového glóbusu by jednou z motivácií mohla byť. Petre chýba aj zlatá medaila z jej obľúbeného slalomu z majstrovstiev sveta. Aj to bude určite jeden z jej cieľov, ktorý nie úplne vyslovila. Samozrejme, nemožno zabudnúť na krištáľový glóbus v obrovskom slalome, ktorý by mohla získať. Myslím si však, že Petra začala lyžovanie brať ako prácu. Každý človek má prácu, do ktorej chodí, zarába si ňou peniaze. Tak to podľa mňa aj Petra začala brať. Robí to, čo miluje a ešte z toho má aj príjem.

Predtým to ako prácu nebrala?

Predtým si chcela v lyžovaní niečo dokázať, že je najlepšia, že je šampiónka. To už je. Teraz to môže brať podobne ako Shiffrinová. Aj tá už berie lyžovanie ako prácu, zdroj príjmov.

Petra začala lyžovanie brať ako prácu
Jana Wollnerová

Vy hovoríte, že obhajoba veľkého glóbusu by mohla byť pre Vlhovú motiváciou, ona však hovorí, že to, minimálne v tejto sezóne, nebude jej cieľ.

Z psychologického hľadiska je to logické a múdre. Keď povie, že chce obhájiť veľký krištáľový glóbus, celú sezónu jej budú pripomínať prípadnú bodovú stratu a pýtať sa jej, ako to chce zlepšiť. Možno teda len nechce na seba vyvíjať takýto psychický tlak, určite je to však podľa mňa jeden z jej cieľov, ktorý nevyslovila nahlas. Z pohľadu športovca a z pohľadu toho, ako Petru poznám, je to logický cieľ, ktorý má.

V slalome v minulej sezóne Petra doslova zničila konkurenciu, Shiffrinová na ňu stratila takmer 300 bodov. Očakávate podobnú dominanciu aj v tejto sezóne?

To si netrúfam odhadnúť. Petra predsa len avizovala, že sa na túto sezónu viac pripravovala na obrovský slalom. Ako bývalá slalomárka si myslím, že slalomové oblúky sa dajú „naskákať“ aj za dva týždne. Petra má teda dosť času pripraviť sa na to, aby mohla byť taká dominantná ako v minulej sezóne. Navyše, najbližší slalom sa ide v Levi, čo je jej kopec. Môže zopakovať niečo podobné ako v minulej sezóne, aj keď Shiffrinová bude chcieť určite získať korunku aj v slalome. Začínala ako slalomová hviezda a Petra jej tento titul zobrala.

Skúste si zaprognózovať: aká sezóna čaká Petru Vlhovú? Čo sa jej podarí vyhrať?

Ťažko sa prognózuje, najmä keď sme nevideli ani prvé preteky v Söldene. Nevieme, ako sú lyžiarky pripravené. Myslím si však, že Petre pribudne minimálne jeden malý krištáľový glóbus jej v zbierke pribudne. Takisto tipujem, že získa dve medaily z majstrovstiev sveta