V rozhovore s Liviom Magonim sa dozviete:

Prečo neoslávil dva malé krištáľové glóbusy Petry Vlhovej
Zmenilo sa fungovanie tímu potom, ako si Vlhová našla priateľa?
Ako reaguje na správy talianskych médií o menách, ktoré mali Magonimu ponúknuť spoluprácu?
Ako jeho rodina zareagovala na to, že bude s Vlhovou ďalšie dva roky?
Ako momentálne vyzerá situácia v Taliansku v súvislosti s koronavírusom?

Záver sezóny bol hektický, hoci pre Petru Vlhovú znamenal zisk dvoch glóbusov. Oslávili ste ich vôbec v tomto náročnom období?

Koniec bol mimoriadne náročný kvôli viacerým zrušeným pretekom, či už pre snehové podmienky na trati a počasie, alebo následne pre vírus. Bolo to nervózne a zobralo nám to veľa energie. Glóbusy sme neoslavovali, po rozhodnutí zrušiť preteky v Aare sme všetci cestovali do svojej krajiny a následne skončili v karanténe.

Nedali ste si doma ani pohár vína?

Nie. Tu vo Vipiteno je síce situácia pokojná, ale v mojej rodnej dedine Selvino je najviac nakazených ľudí. Kvôli koronavírusu som stratil už troch kamarátov, okrem nich zomrelo mnoho ďalších ľudí. Mám tam mamu a ďalšiu rodinu, takže nie je čas na oslavovanie.

Začiatok sezóny poznačili Petrine problémy – choroba aj zranenia. Ako to ovplyvnilo fungovanie tímu, výsledky či prípravu na preteky?

Výrazne nás to ovplyvnilo. V príprave sme museli meniť program, a to niekoľkokrát. Potom sme prakticky úplne preskočili celý september, začiatok sezóny bol o to náročnejší, čo som ale čakal. V úvode sa nám prihodilo nešťastie v Levi, kde Petra vypadla. To nás stálo body, ktoré v konečnom dôsledku, nanešťastie, veľmi zavážili v boji o veľký krištáľový glóbus.

Ako z pohľadu trénera hodnotíte sezónu?

Nanešťastie, každý urobí chyby. Nevyhli sa Petre ani tímu, či už v Levi (pád) alebo v Zauchensee (odopla sa jej lyža a spadla), v Crans Montane sa zranila. Vidím však aj pozitíva, Petra bola v januári výborná, rovnako aj v posledných pretekoch sezóny v obrovskom slalome a darilo sa jej aj v zjazde a Super G. Najviac ma mrzí, že Petra nevyhrala v Bansku v zjazde, to by bolo výnimočné.

Livio Magoni a Petra Vlhová.
Livio Magoni a Petra Vlhová.
Zdroj: MICHAL SMRCOK

Veľkou zmenou zrejme bola aj skutočnosť, že si Petra našla priateľa. Aj vy ste priznali, že ju to zmenilo. Ako to však zmenilo fungovanie tímu?

Určite došlo k nejakým zmenám, to je však normálne pre každého, kto je zamilovaný. Keď sa to však utriaslo, všetko išlo hladko.

Na sociálnych sieťach sa objavovali aj názory, že Petra robila chyby na trati, lebo nemala čistú hlavu práve kvôli vzťahu s jej priateľom. Zavážila táto skutočnosť?

To je hlúpa teória. Keď prišli chyby, bolo to len preto, lebo sme sa zo seba snažili dostať to najlepšie a riskovali sme.

V decembri 2019 ste však verejne skritizovali Petrin prístup a vyhlásili ste, že jej hlava nefunguje tak, ako by mala…

Možno som to povedal preto, aby som ju povzbudil, aby zo seba dostala viac.

Čo vám táto sezóna povedala o Petre?

Počas tejto sezóny pochopila, že môže dosiahnuť oveľa viac ako doteraz, a že nemôže vypustiť počas jari a leta, lebo vtedy budujete základy pre ďalšiu sezónu. Myslím, že v najbližších dvoch rokoch sa to nestane.

V závere skrátenej sezóny prišlo nepríjemné zranenie v Crans Montane. Zatiaľ čo vy ste vyhlásili, že Petra potrebuje dva týždne oddychovať, jej brat Boris na druhý deň vyhlásil, že normálne trénuje. Prečo prichádzali takéto protichodné vyjadrenia?

V našich vyhláseniach nebol rozdiel, moje vyjadrenie bolo len zle pochopené. Doktori povedali, že Petra potrebuje bez lyžovania toľko času, koľko som povedal. S naším tímom, hlavne s profesionalitou Mateja Gemzu a s pomocou doktora Panzeriho a kondičného trénera Marca Portu sa nám podarilo nájsť riešenie, aby Petra pokračovala v sezóne bez prerušenia.

Ako fungoval slovensko-taliansky tím v tejto sezóne?

Tím urobil maximum toho, čo mohol. Nevyhli sa mu chyby, ako v spomínanom Zauchensee, čo nás stálo dosť veľa. V celkovom pohľade na sezónu však moji muži pracovali dobre. Obetovali čas s rodinou a snažili sa dať Petre to najlepšie. Myslím, že len málo tímov pracuje tak profesionálne pre športovca ako my.

Rivalita medzi Petrou a Mikaelou Shiffrinovou bola už tradične obrovská. Američanka kvôli smrti otca prerušila sezónu. Ovplyvnilo to vašu prácu a, napríklad, psychickú prípravu Petry na preteky?

Absolútne nie. Zamerali sme sa na naše priority od začiatku sezóny, aby sme Slovensku priniesli prvý glóbus v histórii krajiny a nakoniec sme priniesli dva, naša príprava sa nemenila.

Na preteky do švédskeho Aare ste odcestovali, tie však pár hodín pred štartom zrušil a následne predčasne ukončili celú sezónu. Ako ste reagovali? Nemali podľa vás organizátori ukončiť sezónu skôr?

Všetci sme boli prekvapení, ale okamžite som začal myslieť na dva glóbusy, ktoré sme získali, takže som bol šťastný. Už o pretekoch v talianskom La Thuile, ktoré sa konali predtým, som mal pochybnosti. Podľa mňa mali ukončiť sezónu skôr.

Po sezóne ste hovorili, že na to, aby ste sa rozhodli pre pokračovanie spolupráce s Vlha tímom, musíte sa Petry opýtať jednu dôležitú otázku a že musí niečo zmeniť, aby bola najlepšia. Ako znela spomínaná otázka a jej odpoveď?

To je tajomstvo medzi mnou, mojím tímom a Petrou, nebudeme to vynášať z „kuchyne“. Bol to rozhovor medzi serióznymi ľuďmi, ktorí nechcú mrhať časom.

Povedali ste, že ak budete pokračovať s Petrou, ona aj vy budete musieť obetovať všetko. Ste na to pripravení?

Ja som pripravený. Či je aj Petra, zatiaľ netuším. Uvidíme na konci dvojročného cyklu na olympiáde v Číne.

Livio Magoni trávi momentálne čas vo Vipiteno so synom Eliasom.
Livio Magoni trávi momentálne čas vo Vipiteno so synom Eliasom.
Zdroj: archív L.M.

Pred potvrdením pokračovania s Petrou ste hovorili, že ste dostali dve lákavé ponuky od lyžiarok z TOP 5. Talianske médiá písali o Švajčiarke Wendy Holdenerovej a o ponuke z nemeckého tímu. Môžete to potvrdiť alebo vyvrátiť?

Ak by som nebol v kontakte s inými tímami, znamenalo by to, že pracujem zle a nikto sa o mňa nezaujíma. Takto je to v poriadku a som za to šťastný. Čo sa týka talianskych médií, ako vždy toho veľa narozprávajú a veľa toho popíšu…

Dohoda s Vlha tímom zabrala dosť veľa času. Prečo sa všetko tak naťahovalo?

Najbližšie dva roky budú pre mňa poriadne silné, lebo kalendár podujatí bude nahustený. Je teda logické, že som musel hovoriť s mojou rodinou.

Ako rodina reagovala na vaše rozhodnutie pokračovať s Petrou ďalšie dva roky?

Boli v pohode. Petra je ako naša rodina.

Ako momentálne vyzerá situácia v Taliansku kvôli pandémii koronavírusu?

Je to katastrofa. V mojej provincii a celkovo v krajine je to ako vojna. Všetko je zatvorené, nikto sa nehýbe, každý deň ohlasujú nové prípady mŕtvych ľudí, nemôžeme ísť preč z domu ani na 200 metrov. Všetko sa zastavilo, aj ekonomicky je to katastrofa. Ja som momentálne vo Vipiteno aj so synom Eliasom, tu je situácia pokojnejšia. Zvyšok mojej rodiny je v Bergame, kde je jedna z najhorších situácií v Taliansku.

Ako trávite čas v karanténe? Premýšľate nad lyžovaním alebo sa vám podarilo úplne „vypnúť“?

Jasné, že som od lyžovania nevypol. Pripravujem plánovanie, komunikujem s kondičnými trénermi Marcom Portom a Šimonom Klimčíkom a konzultujem s nimi Petrin tréning. Komunikujeme každý deň.