V rozhovore denníka Šport z augusta som sa dočítal o konci vašej spolupráce s Petrou Vlhovou. Do akej miery je táto informácia pravdivá?

Nepracujem už pre celý tím, ako to bolo v minulosti, ale sústredím sa len na prácu s Peťou. Spoločne nás čaká ešte pár športových výziev, najmä však olympiáda.

Petra aj po pretekoch, ktoré nedopadli podľa jej predstáv, pôsobila v minulej sezóne vyrovnane a nad vecou. Čo sa musela naučiť či zmeniť, aby to dokázala?

Ak chce športovec vyhrávať, musí vedieť prehrávať, alebo inak povedané, musí vedieť prijať aj prehru. Čím skôr – a to doslova – dokáže neúspech hodiť za hlavu, tým má väčšiu šancu na nasledujúce víťazstvo. Tým, ktorí znášajú prehru ťažšie, chvíľu trvá, kým sa to naučia. Pokiaľ bude športovec myslieť na prehru, jeho mozog sa postaví na najbližších pretekoch proti nemu, pokazí mu ich. Na zvládnutie takýchto náročných situácii sú rôzne techniky a prístupy a pre Peťu som vybrala tie, ktoré sú pre ňu najefektívnejšie. Vždy na sebe tvrdo pracovala a aj v tomto prípade, som pyšná na jej obrovský posun.

Kam sa Petra mentálne posunula od začiatku vašej spolupráce?

Peťa pracovala skutočne veľa a tvrdo. Bola to práca na mentálnej odolnosti, na sebaregulácii v najťažších momentoch, na tom, aby sa človek dokázal naozaj naplno a na určitú dobu sústrediť len na svoj výkon. Je to skutočne nesmierne náročná cesta a nejaký čas trvá. Práve preto ju veľmi obdivujem za to, koľko toho zvládla, naučila sa, posunula. Nie je za tým nič iné, len tvrdá práca na sebe, práve vďaka tomu má v rukách veľký glóbus.

V čom sa mentálny tréning s Petrou Vlhovou odlišuje od tréningu s inými osobnosťami či športovcami? V čom je špecifická?

Každý športovec, každý človek je jedinečný a má svoje špecifiká. Dlhodobá spolupráca, tak ako je to v prípade Peti, mi umožňuje nastavovať prístupy šité na mieru. Hlboká dôvera, ktorá medzi nami vznikla, je základom pre progres, a to nijako nesúvisí so špecifikami osobnosti.

Športovec, ktorý bojuje o najvyššie priečky, sa počas sezóny nevyhne tlaku médií, očakávaniam, ale aj kritike na sociálnych sieťach. Ako sa Petra dokáže proti tomu obrniť?

Úplne kľúčová je pozornosť, kam ju zameriavam. Sú určité body a miesta, ktorým keď venujem pozornosť, s veľkou pravdepodobnosťou si pokazím zápas alebo preteky. Do tejto skupiny patrí to, čo ste vymenovali – tlak od seba a od druhých, veľká túžba vyhrať, očakávania, a tak ďalej. Dobrý príklad je Novak Djoković, tak veľmi myslel na to, že chce vyhrať US Open, až nevyhral, bolo to o hlave. Naopak, ak chcem vyhrať, musím mať pozornosť zameranú tam, kde je to skutočne užitočné a kde moja hlava bude spolupracovať s telom, ktoré presne vie, čo má robiť.

Aké ste si na začiatku spolupráce s Petrou dali ciele a do akej miery sa ich podarilo splniť?

Ciele sme nastavovali viackrát, tak ako sa napĺňali, tak sme ich dopĺňali. Konkrétne ciele vám nemôžem prezradiť, ale už nám chýba len jedna posledná časť.

S Petrou spolupracujete počas sezóny na diaľku, často spolu voláte. Ako to vyzerá počas krízových situácií, ktoré prichádzajú? Čo vtedy Petra robí, aby sa z nich dostala?

Proces je u väčšiny športovcov rovnaký – najprv je potrebné upokojenie. To znamená, že pokiaľ je veľký stres, je potrebné, aby sa športovec dostal do optimálneho, teda produktívneho stresu, a potom je schopný sa naplno sústrediť na svoj výkon a preteky. Rovnako je dôležité zostať v určitej mentálnej bubline, kde sa športovec snaží vydržať v stave sústredenia na to, čo treba. Techniky, ktoré sú na to účinné, už Peťa zvláda aj sama.

Vymeniť trénera pred olympijskou sezónou nie je jednoduché, Petra to však podľa vlastných slov zvládla bez problémov. Čo jej pomáha zvládať túto veľkú zmenu?

Peťa, ako som už spomínala, na sebe neuveriteľne tvrdo pracuje. Má jasne stanovené ciele svojej športovej kariéry. Rozhodnutia, ktoré prijíma, dôkladne zvažuje a prijíma ich tak, aby čo najlepšie prispeli k naplneniu jej športových cieľov. Rovnako to bolo aj v tomto prípade.

Petra bola na začiatku spolupráce pre vás klientka, neskôr sa z nej stala dobrá kamarátka, ktorá bola dokonca aj na vašej svadbe. Pomáha Petre pri práci s vami tento faktor?

Je prirodzené, že mnohokrát pri takej intenzívnej individuálnej práci a hlbokej dôvere vzťah prerastie do priateľstva. Som vďačná, že je to tak aj v našom prípade a že s tým obe pracujeme tak, aby to bolo podporou pri Petiných výkonoch.

Ako ovplyvnil Petrinu mentálnu stránku priateľ Michal?

Už som to viackrát spomínala, myslím si, že naplňujúci partnerský vzťah športovcovi môže len pomôcť, prináša mu do života väčšiu stabilitu, lásku, naplnenie v inej forme, ako je šport a spolu vytvára celistvosť športovca.

Petra je známa perfekcionistka. Aj po pretekoch, kde skončila na stupňoch víťazov či dokonca vyhrala, menovala svoje chyby. Pomáha jej táto vlastnosť, alebo jej vie aj uškodiť?

Nie je nič nezvyčajné, že je perfekcionizmus súčasťou vrcholového športu. Je to tak v poriadku, ak s tým vie športovec pracovať tak, aby bol rozvíjajúci a nie likvidačný. To znamená, že záleží, ako sa naň konkrétny človek pozerá, či s ním vie pracovať tak, aby ho neprevalcoval. Petine úspechy svedčia aj o jej schopnosti využiť perfekcionizmus v prospech svojho rastu.