V rozhovore s Pavlom Šťastným sa dočítate:
  • Čomu Shiffrinová vďačí za to, že sa dostala z depresií po smrti otca či z výbuchu na olympiáde
  • Aký má dojem z výkonov Vlhovej v tejto sezóne
  • V čom má Shiffrinová výhodu oproti Vlhovej, aby lepšie zvládala tlak
  • Ako reagujú Američania, keď Shiffrinovej nevyjdú preteky a v čom sa to líši od Slovenska
  • Prečo sú ľudia, ktorí kritizujú Vlhovú, blázni
  • Prečo je pre Shiffrinovú život v Amerike výhodou oproti Vlhovej na Slovensku
  • Čo by mala Vlhová spraviť, aby sa to zlomilo k lepšiemu na blížiacich sa MS
  • Ako môže Vlhovej uškodiť jej vulgárna oslava po víťazstve vo Flachau
  • Prečo Magoni vydržal pri Liensbergerovej len rok a pri Vlhovej až päť

Mikaela Shiffrinová v tejto sezóne nedáva konkurencii šancu, či už v slalome, v obrovskom slalome, no najmä v celkovom poradí. Čakali ste takúto dominanciu pred začiatkom sezóny?

Predpokladali sme, že Mikaela bude silná, ale že bude takto jazdiť, to sa dá ťažko predpokladať. Jazdí výborne, dostala sa späť do formy, akú mala pred rokmi.

V posledných rokoch Shiffrinová bojovala s depresiou po smrti otca, ale aj so zlyhaním na olympiáde. Čomu vďačí, že sa cez to dostala?

Mikaela bola na oboch rodičov silno naviazaná, smrť otca ju poriadne zobrala. Bol to moment, keď stratila chuť a dobrý pocit z lyžovania, bojovala sama so sebou. V čase jej poklesu výkonnosti nebola najlepšia atmosféra v tíme. Hlavný tréner Mike Day zostal, ale jeden z asistentov skončil. Myslím si, že jedna z hlavných vecí, ktoré Mikaele pomohli, je vzťah s Nórom Kildem. Nehovorím, že by sa cez to nedostala aj sama, ale vzťah jej pomohol. On je super lyžiar aj super človek, Mikaele dáva užitočné rady, dokonca v lete aj spolu trénujú.

Čo hovoríte na výkony Petry Vlhovej v tejto sezóne?

Keď som videl, ako začala sezónu a aké dosahovala umiestnenia, nebola to katastrofa. Vtedy som si hovoril, nech jej dajú ľudia pokoj, lebo ona sa chytí, je to skúsená pretekárka vo výbornej kondícii. Evidentne sa však s Petrou niečo deje. Vo Flachau išla výborne, no keď som videl, ako jazdila v Špindlerovom Mlyne, mal som dojem, že ona síce chce, ale koordinácia a časovanie pohybov sú stiahnuté. Neviem, či sú na Petru vyvíjané veľké tlaky, alebo ona vyvíja veľký tlak sama na seba. Nie som s nimi, takže to neviem presne povedať. Je však vidno, že Petra nie je taká plynulá, ako bývala.

Vlhová nestačí Shiffrinovej ani v slalome, v ktorom Petra minulú sezónu totálne dominovala a získala malý glóbus, ale aj zlato na olympiáde. Čím si to vysvetľujete?

Zlato na olympiáde bol veľký moment, Petra sa tým doživotne zapísala do análov lyžovania. Svetový pohár je jedna vec, ale olympiáda je niečo iné. Mohol nastať pokles motivácie, keď som však Petru videl v lete a trénovali sme s ňou pár dní, nálada v jej tíme bola dobrá. Neviem posúdiť, čo sa s ňou deje, isté však je, že momentálne nejazdí to, čo je schopná jazdiť. Jej jazdy nie sú také agresívne a plynulé, na aké sme boli zvyknutí. Myslím, že jej problém nie je lyžiarsky.

Najlepšie lyžiarky sú pod najväčšími očakávaniami a tlakom. Zvláda ho Shiffrinová lepšie ako Vlhová? Čo jej pomáha?

Americký tím vytvára okolo Mikaely výbornú atmosféru, pomáha jej najmä Paula Moltzanová, skvelé dievča. Petra je predsa len sama.

Aj Petra má pri sebe v tíme ženy, od tejto sezóny dokonca dve fyzioterapeutky.

To je výborné, súhlasím. Mikaela však má pri sebe aj tím pretekárok a v tomto je Petra sama. Keď Američanky trénujú a cestujú spolu, predsa len to môže byť pre lyžiarku lepšie, keď má okolo seba viac ľudí. Petra však na tento druh fungovania bola odjakživa zvyknutá, takže to sú len dohady.

Shiffrinová po minulej sezóne hovorila, že sa v nej mieša mix motivácie a jej nedostatku a tieto pocity má po skončení každej sezóne. Kde sa jej motiváciu vždy podarí nájsť?

Myslím si, že život v Spojených štátoch jej dáva rôzne možnosti sa odreagovať. Keď je Mikaela v medzisezónnom období, cestuje na galaakcie do New Yorku či Los Angeles, život v Colorade jej taktiež dáva veľkú možnosť sa uvoľniť. Život Petry Vlhovej v lete nepoznám. Keď však sledujem Mikaelu, vidím, že má rôzne možnosti sa odreagovať. Viem, kde a v akom prostredí žije, na aké akcie chodí. Neviem, aké možnosti odreagovať sa od športu a od tvrdého tréningu má Petra na Slovensku. Veľmi dobre poznám život lyžiarov, nie je sranda absolvovať sezónu, tlak je veľký. Ani Petra nie je zo železa. Neviem posúdiť, aké tlaky sa vyvíjajú na ňu doma, ale v USA sa na Mikaelu nevyvíjajú tlaky. Aj keď skončí šiesta, Američania sú nadšení.

Takže Shiffrinovej pomáha, že lyžovanie v USA nie je také sledované v porovnaní s inými športmi?

Presne. Samozrejme, tým, že je špičková lyžiarka, chce stále pretekať a vyhrávať. Široká športová verejnosť v USA však tomu nevenuje až takú pozornosť.

Mikaela Shiffrinová.
Mikaela Shiffrinová.
Zdroj: Getty Images

Fanúšikovia si pri Vlhovej zvykli na víťazstvá, na sociálnych sieťach sa od nich v tejto sezóne objavuje aj kritika. Čo si o tom myslíte?

Myslím, že Petra by mala všetky tieto názory a diskusie odbúrať, nevenovať tomu pozornosť a nereagovať na to. To by však ľudia tiež brali negatívne. Určite ju aj tieto veci môžu ovplyvňovať. Slovensko je malá krajina, Petra je v nej tak výrazná a populárna ako Peter Sagan či dnes už aj Juraj Slafkovský. Slovensko nemá veľa takých osobností v športe ako Vlhová. Keď nevyhráva, príde aj kritika. Tí ľudia sú však blázni, lebo nepoznajú šport. Prepánajána, veď ona je stále vynikajúca.

Slováci by mali byť nadšení a slovenská lyžiarska verejnosť by Petru mala podporovať každým dňom za to, čo je schopná jazdiť. Štvrté miesto nie je katastrofa. Rok po olympiáde je taký, aký je. Ja si však myslím, že Petra je stále jedna z najlepších lyžiarok na svete a od ľudí, ktorí ju kritizujú, je to nefér. Ja však viem, akí sú ľudia. To, čo mi niektorí tréneri zo Slovenska hovoria, čo Petre vyčítajú ľudia na internete a vypisujú, prečo míňa ich peniaze, to je katastrofa. Hrozné. Keby ju nechali na pokoji, Petra by na tom bola lepšie.

Ako reagujú Američania, keď sa Shiffrinovej nedarí?

To je opačný prípad, ako som opísal v predošlej odpovedi pri Petre. Mikaela nezajazdí dobre preteky a lyžiarska verejnosť jej napriek tomu gratuluje. Nikto si nedovolí, lepšie povedané nechce kritizovať, lebo si Mikaelu vážia. Myslím si, že na Slovensku by si Petru mali viac vážiť za to, čo dokázala a aká je športovkyňa. Posielať ju do pekla po nevydarených pretekoch podľa mňa nie je kultúra. To je veľký rozdiel. V USA som také niečo nezaregistroval. Keď Shiffrinová pokazila olympiádu, stále bola atmosféra taká, že Mikaela je najlepšia a ďakujeme jej za všetko. Tak to tu funguje.

Shiffrinová po dvojici obrovských slalomov v Kronplatzi, ktoré vyhrala, priznala, že sa cíti unavenejšia kvôli menštruácii. Na trati to však vôbec nebolo poznať, čo poviete?

Dievčatá som trénoval, viem, že je to faktor, keď môže výkonnosť lyžiarky poklesnúť. Keď je však lyžiarka vo vysokej výkonnosti a vo forme, ide a nepozerá sa na tieto veci, nevníma ich na trati. Mikaela obrovské slalomy v Kronplatzi zašla fantasticky.

Vlhová pred sezónou vyhlásila, že jej hlavným cieľom v tejto sezóne bude zisk zlata v slalome na MS. Čo by mala spraviť, aby sa to zlomilo k lepšiemu po posledných nepriaznivých výsledkoch?

Čo som ja urobil ako reprezentačný tréner kedysi, bolo, že sme pred olympiádou išli trénovať do miest, kde nás nikto neotravoval. Petra po Flachau povedala, že pracovali veľmi tvrdo a sústredili sa na odstránenie nejakých negatívnych detailov. Keď krátky zameriavací tréning fungoval na Flachau, pred majstrovstvami sveta by som to zopakoval. Je dôležité odísť zo stereotypu a z atmosféry lyžiarskeho kolotoča, dať si dobrý tréning, urobiť si pohodičku a prísť na majstrovstvá sveta.

Petra Vlhová s bratom Borisom v cieli prvého kola slalomu SP v Špindlerovom Mlyne 2023.
Petra Vlhová s bratom Borisom v cieli prvého kola slalomu SP v Špindlerovom Mlyne 2023.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Vlhová dosiahla v tejto sezóne jediné víťazstvo vo Flachau, po ktorom spôsobila menšie haló jej vulgárna oslava, ktorá neunikla ani tímu Shiffrinovej a Petra sa za ňu ospravedlňovala Mikaele. Čo to pre Vlhovú môže spôsobiť?

To je zle a mohlo jej to uškodiť. Svetový pohár je jedna rodina. Nie v pravom slova zmysle, ale je to atmosféra veľkej skupiny ľudí, ktorí spolu žijú celú zimu. V Amerike som nezaregistroval, že by sa to riešilo, avšak to, čo urobila Petra, nie je dobre, lebo ostatné lyžiarky jej to dajú najavo a atmosféra nebude dobrá. Viem, ako to chodí. Keď som trénoval reprezentáciu, pripomínali sme pretekárom, aby ovládali jazyky, aby si vybudovali dobré vzťahy s trénermi, pretekármi, ale aj servismanmi. Po tomto to Petre môžu dať z ostatných tímov pocítiť.

Ako konkrétne?

Napríklad Petra príde na štart a nikto sa s ňou ani nepozdraví, nikto sa s ňou, ani s členmi jej tímu, nebude baviť. Potom ste ako sám vojak v poli.

Dokáže sa v tejto sezóne niektorá z lyžiarok priblížiť Shiffrinovej či už v slalome, alebo v celkovom poradí, alebo to až do konca sezóny bude jej spanilá jazda?

Myslím si, že Mikaela zostane v spanilej jazde. Pozeral som v Špindli druhé kolo, stále bola v náskoku, v závere trochu povolila a pred cieľom stratila. Ťažko povedať, či to bolo únavou, alebo tým, že veľmi chcela vyrovnať Stenmarka. Momentálne v takej forme, v akej lyžuje, akú techniku a cit na lyžiach má, ak zostane zdravá a nič sa jej nestane, si myslím, že nebude mať konkurenciu.

Lyžiarskym svetom zarezonoval aj koniec Livia Magoniho pri Katharine Liensbergerovej. Prečo Magoni pri Vlhovej ako hlavný tréner vydržal päť rokov, no pri Liensbergerovej bol len necelý rok?

Môj názor je, že Petra prijala všetky Magoniho metódy a budovala svoju výkonnosť. Liensbergerová už je majsterka sveta. Magoniho metódy sú iné než metódy rakúskych trénerov, pracovať v Rakúsku nie je pre cudzinca jednoduché. Môj kamarát, Slovinec Janez Slivnik, bol v Rakúsku hlavný tréner pre obrovský slalom mužov. Už predtým pracoval, napríklad, vo Fínsku a bol to úspešný tréner, no začiatky v Rakúsku boli pre neho ťažké, sám mi to hovoril. Hoci Rakúšania mali výsledky, aj tak ho po rokoch požiadali, aby odišiel. Je to ťažké, keď príde Talian Magoni, navyše s rečovou bariérou, a chce používať svoje metódy, ktoré sa od rakúskych líšia. Čo viem, ani tím rakúskych trénerov ho príliš neprijal a Liensbergerovej to absolútne nešlo. Petra Vlhová a slovenskí tréneri okolo nej prijali všetko, čo Magoni povedal, preto vydržali.

Liensbergerová sa potrebovala dosť z útlmu, v ktorom bola, no Magoni jej nepomohol. Svoju úlohu mohla zohrať aj Liensbergerovej mama, ktorá je prakticky stále s ňou, podobne ako to má Shiffrinová. Mama ako šéfka tiež mohla do toho zasahovať a hovoriť Magonimu: toto áno, toto nie. U Vlhovcov to tak nebolo. Magoni povedal a všetko sa dialo. Vlhová a Magoni spolu vydržali päť rokov, sami ste však videli, že na konci už Petra povedala dosť. Rakúšanka povedala: nefunguje to, ideš preč. Nie je to správne, pretože tréner potrebuje aspoň dva roky, aby sa jeho systém chytil. Rakúšania nemajú trpezlivosť, lebo chcú výsledky.