V rozhovore s Borisom Vlhom sa dočítate:

S akými opatreniami sa stretávali na zahraničných výjazdoch v príprave?
Ako to vyzeralo v bubline v Söldene?
Ako často sú členovia tímu testovaní na koronavírus?
Hrozí v tíme počas pretekov v bubline ponorková choroba?
Ako to vyzerá v tíme, keď sa Petre nevydarí jazda v 1. kole?
Vplýva na Petrin výkon absencia divákov na pretekoch?
Ako ovplyvní fungovanie tímu lockdown?

Minuloročná predsezónna príprava bola hektická kvôli Petriným zdravotným problémom, tohtoročná zase kvôli pandémii koronavírusu. Ako vyzerala príprava na túto sezónu?

Nikdy to nie je stopercentné, ale bola oveľa lepšia ako minulý rok. Bola, resp. stále je pandémia koronavírusu, v príprave sa nás to však veľmi nedotklo. V lete sa dalo trénovať na ľadovcoch, čo bolo fajn. Kondičná príprava prebiehala doma v Liptovskom Mikuláši, čo tiež nebolo obmedzené. Petra nič viac nepotrebovala, všetko šlo podľa plánu.

Ako to vyzeralo v príprave počas zahraničných výjazdov? S akými opatreniami ste sa stretávali?

Pred každým výjazdom museli mať členovia tímu negatívne testy, to bolo všetko. Samozrejme, okrem toho boli všetci opatrní a nosili rúška.

Pre Petru bude dôležité, aby nedostala koronavírus, ktorý jej môže narobiť problémy. Ako sa chránite pred nákazou a čo môže prípadná nákaza znamenať?

Je to ťažké, lebo človek tomu niekedy nezabráni. Snažíme sa však vyhýbať väčším skupinám, veľké návštevy a oslavy nepripadajú do úvahy. A čo sa stane, keď sa Peťa náhodou nakazí? Nič zvláštne, dva týždne pauza, potom ideme ďalej.

Lyžiarske tímy počas pretekov Svetového pohára budú bývať v bublinách. Ako to vyzeralo v bubline v Söldene?

Bolo to podobné ako na olympiáde. Kontrolovali nás QR kódom pred vstupom do každej zóny, skenovali nám akreditáciu a púšťali nás len v rúšku. Predstavoval som si to však horšie, nebolo to zlé. V Söldene to mali dobre zorganizované. Tým, že tam neboli žiadni diváci, o to pokojnejšie to celé bolo, aj Peťa si to pochvaľovala.

Ako často absolvujete testy na koronavírus?

To je jediné, čo je na celej situácii nepríjemné. Musíme sa stále testovať, keď ideme do inej krajiny. Teraz riešime cestu do Fínska. Musíme sa testovať pred odchodom do Fínska, následne vo Fínsku, odtiaľ ideme do Lechu, takže tam bude ďalšie testovanie. Z Lechu pôjdeme trénovať naspäť do Fínska pred Svetovým pohárom v Levi. Opäť musíme absolvovať testovanie pred vstupom do Fínska a aby sme mohli vojsť do bubliny pred pretekmi, čaká nás na mieste ďalší test. Je to testovanie na testovanie.

Ako znášate strkanie paličiek hlboko do nosa?

Je to nepríjemné, ale Livio mi povedal, že si zvyknem. (smiech)

Tím v minulej sezóne fungoval v určitej rutine. Pandémia koronavírusu ju zrejme v mnohom pomenila, vaši rodičia pre istotu nechodia na preteky. Aké náročné je prispôsobiť sa všetkým zmenám?

Je to také, ako keby sme pretekali v Aare, málo divákov a prakticky nikto nikde. Rodičia nebývali na každých pretekoch. Peťa je nastavená, že to bude bez divákov do konca sezóny a nerieši to. V podstate sa zmenilo iba to, že keď vyhlasovali pretekárky na stupňoch víťazov, bolo ticho, tlieskali len členovia tímov a bolo počuť iba cvakanie fotoaparátov.

Nehrozí v tíme počas pôsobenia v bublinách ponorková choroba? Ako ste si v Söldene krátili čas mimo tréningov?

My sme už na seba viac-menej zvyknutí, sme spolu už štvrtý či piaty rok. Ako si krátime čas? Každý má svoj zaužívaný dennodenný rituál a svoj program, keď príde z tréningov. Navyše, stále niečo riešime, takže ponorková choroba občas býva, ale nie často. K tomu sme dobrá partia, čiže to zvládame.

Posledné týždne a mesiace pandémie sú pre každého náročné. Nebojí sa o vás priateľka Simona? S akými slovami vás vyprevádzala do Söldenu?

Povedala mi len to, že si mám dávať pozor a nech makáme, že ma bude čakať doma. Vírus sa snažíme nejako extra neriešiť. Bohužiaľ, je to tak, ako to je, ale nepripomíname si to, aby sme boli psychicky v pohode. Keď to človek stále vidí a rieši, nie je to dobré na psychiku.

Petre sa prvé kolo v Söldene nevydarilo. Ako to v tíme vyzerá po podobnej jazde?

Každé preteky sú iné. Toto boli prvé preteky, Peťa vedela, že to bolo v hlave. Vedela, na čo má, takže nikto jej nič nevravel. Aj Livio jej povedal len to, že to bola ručná brzda. Viac-menej to riešila sama so sebou, my sme ju podporili, povedali, nech ide do 2. kola naplno a nemá čo stratiť, lebo horšie ako v prvom kole to nemôže dať. (smiech)

Čo zvyknete po takýchto jazdách poradiť Petre vy?

Vravím jej len to, aby išla svoju jazdu a aby nad ničím veľmi nerozmýšľala. Psychicky ju podporujem a snažím sa trochu odľahčiť situáciu. Moje reakcie sa odvíjajú od konkrétnej situácie, ja už na Petre vidím, či je v pohode alebo nie. Následne to riešim.

Niektorí športovci majú problém vybičovať sa bez divákov, vravia, že je to ako jazda na tréningu. Ako vníma Petra tento faktor? Ovplyvňuje ju?

Keď Peťa štartuje jazdu a ja ju povzbudím krikom, niekedy ma ani nepočuje. Párkrát som sa jej spýtal, či ma počula a povedala, že nie. Je tak nastavená, že ani divákov často nevníma, až tak sa koncentruje na jazdu. Vníma ich až v cieli. Lyžovanie nie je ako futbal či tenis, kde diváci vidia športovcov počas celého zápasu a športovci vnímajú ich podporu. V lyžovaní diváci povzbudzujú iba v cieli, navyše, priamo pri trati bývajú málokedy, to je skôr výnimočné vo Flachau či v Záhrebe. Na miestach ako Aare a na pretekoch, napríklad, zjazdových disciplín, býva aj bez pandémie málo ľudí a divák je tak či tak ďaleko od pretekárky, takže tá ho ani nepočuje. V cieli, keď už je pretekárka dole, to už je viac-menej jedno, čo sa týka nejakého hecovania k lepšiemu výkonu.

Vlhová skončila napriek nevydarenej jazde v 1. kole v Söldene tretia a mohla si pripíjať šampanským na stupňoch víťazov.
Vlhová skončila napriek nevydarenej jazde v 1. kole v Söldene tretia a mohla si pripíjať šampanským na stupňoch víťazov.
Zdroj: profimedia

V termíne pretekov v Söldene ste mali narodeniny. Ako ste ich po pretekoch oslávili?

Nič veľké sa nekonalo. Otvorili sme si dve fľaše Prosecca, v pokoji sme posedeli, porozprávali sa, dali si večeru a išli spať. V tíme nás je sedem, takže každému sa ušlo po pohári. (smiech)

Na Slovensku bude vyhlásený lockdown. Ako to ovplyvní fungovanie vášho tímu? (pozn. red. rozhovor bol realizovaný pred oficiálnym vyhlásením lockdownu)

Popravde, zatiaľ neviem. Neviem, či by nám dali výnimku alebo nie. Bohužiaľ, v prípade vyhlásenia lockdownu budeme musieť odísť zo Slovenska. V Taliansku máme prenajatý dom, takže by sme sa tam museli presunúť.

Petra pracuje s mentálnou trénerkou. Pomáhajú jej tieto tréningy? Vidíte na nej zmenu?

Určite jej to pomáha, preto s touto trénerkou robí naďalej. V každom športe podať dobrý výkon znamená päťdesiat percent hlava a päťdesiat percent je samotné lyžovanie. Keď sa toto spojí dokopy, vtedy môže Petra dať stopercentnú jazdu. Ja sa do samotných postupov tohto mentálneho tréningu nevyznám, takže to ani nejdem radšej rozoberať.

Na prvých pretekoch v sezóne chýbala kvôli zraneniu Mikaela Shiffrinová. Aké sú preteky bez nej?

Nevnímali sme, že tam nie je. V obráku nie je taká dominantná ako v slalome, takže možno aj preto. To, že tam Mikaela nebola, sme brali ako fakt a neriešili sme to.