Svetová pohár v Jasnej sa bude konať po piatich rokoch, pričom organizácia pretekov nie je ani zďaleka lacná záležitosť. „Rozpočet na toto podujatie sa pohybuje na hranici jeden a pol milióna eur,“ skonštatoval na úvod predseda organizačného výboru Matej Hulej, aby vzápätí oznámil aj jednu nepríjemnú správu: „Kvôli prísnym bezpečnostným opatreniam v súvislosti s ochorením Covid-19 sa budú preteky na Liptove konať bez divákov.“

Lyžiarske svahy v Jasnej pozná najlepšie Slovenka Petra Vlhová, ktorá na nich vyrastala. Dobre vedomí si tejto výhody sú Švajčiari, ktorí majú svoje želiezka v ohni v podobe Lary Gutovej-Behramiovej, Michele Gisinovej či Wendy Holdenerovej. Zrejme aj preto nechcú ponechať nič na náhodu a organizátorom ako jediní adresovali špeciálnu požiadavku: „Kým všetci ostatní budú na hotelových izbách ubytovaní po dvoch, Švajčiari si vyžiadali samostatnú izbu pre každého člena tímu,“ prezradila PR a media manažérka podujatia Michaela Grendelová s tým, že účastníci by mali do Jasnej prichádzať od budúceho utorka.

V Jasnej už pretekárske svahy dostávajú pomaly svoju tvár.
V Jasnej už pretekárske svahy dostávajú pomaly svoju tvár.
Zdroj: worldcupjasna.sk

Účastníci podujatia budú súčasťou jednej bubliny, ktorá sa bude skladať zo štyroch podpublín - modrej (organizátori), červenej (pretekárky s tímami), žltej (médiá) a zelenej (partneri a hostia FIS). „Svetový pohár sa bude konať v uzavretom priestore a pustení doň budú len akreditovaní účastníci, ktorí budú mať negatívny PCR a antigénový test. Na základe toho im bude vydaná akreditácia a budú sa môcť pohybovať len priamo v označených zónach,“ informoval covid manažér podujatia Peter Pukalovič.

V súvislosti s pretekmi v Jasnej začne od 1. marca platiť v Demänovskej doline regulácia dopravy. Do doliny sa dostanú len účastníci podujatia – akreditovaní, majitelia nehnuteľností, ubytovatelia a ubytovaní. Doprava bude od 1. marca regulovaná na parkovisku Lúčky a od 4. marca aj od nižšie položeného Záchytného parkoviska. Regulácia potrvá do nedele 7. marca. „Nakoľko je stredisko pre lyžiarov uzatvorené a Svetový pohár je bez divákov, tak sme sa snažili vytvoriť dopravnú reguláciu, ktorá by umožňovala vstup len tým, ktorý sa podieľajú na Svetovom pohári. Zároveň sme nechceli obmedziť tých, ktorý majú v týchto miestach svoju nehnuteľnosť, sú ubytovatelia alebo ubytovaní. Prosíme verejnosť o pochopenie,“ dodal šéf organizátorov Matej Hulej.

V Jasnej sa už o pár dní budú všetky oči sústrediť na našu hviezdnu lyžiarku Petru Vlhovú.
V Jasnej sa už o pár dní budú všetky oči sústrediť na našu hviezdnu lyžiarku Petru Vlhovú.
Zdroj: worldcupjasna.sk

Organizátori podujatia v Jasnej sa chcú od ostatných pretekov SP odlíšiť aj cenami pre pretekárky, ktoré skončia na stupňoch víťazov. Pochádzajú z dielne umeleckej sklárky Gordany Glass. „Vrchná časť symbolizuje ženskú hlavu a kvet, stredná časť pripomína stuhy party a zároveň znázorňuje cestu k cieľu,“ opísala trofej marketingová manažérka podujatia Jana Tužinská a dodala podrobnosti: „Trofej je vytvorená zo skla, maľovaná je listrami drahých kovov. Predné lupienky kvetu sú maľované zlatom, platinou a ružovým zlatom. Tvorená je tradičnou technikou líhaného skla, tavená na 820 stupňov. Zlatá trofej má 42 centimetrov a váži 2 kilogramy. Od ostatných dvoch sa líši aj vyvýšenou špičkou na vrchnej časti. Strieborná a bronzová trofej sú každá o 2 cm menšie.“

Víťazky podujatia si okrem krásnych trofejí odnesú aj kus slovenskej tradície v podobe party. „Parta vyzdvihuje prirodzenú krásu ženy, čo má symbolizovať aj tento Svetový pohár,“ dodala Tužinská.