V rozhovore s Veronikou Velez-Zuzulovou sa dočítate:

Ako sa zrodila jej spolupráca s Martinou Dubovskou
Aká bude jej pozície v tíme a čo bude jej pracovná náplň
Prečo by na prácu s lyžiarkou z mladšej generácie nemala nervy
Ako reagoval manžel na jej rozhodnutie pridať sa do tímu Dubovskej
Prečo Dubovská potrebuje jej mentálnu podporu

Ako sa zrodila vaša spolupráca s Martinou Dubovskou?

S Maťou sa poznám už veľmi dlho. Chodievala s nami na sústredenie, keď bola malé dievčatko. Jej otec bol vtedy tréner, takže sme chodili spolu na sústredenia. Jednu dobu, keď bola Petra Vlhová u mňa vo Francúzsku na kondičnom tréningu, tu v tom čase bola aj Martina. Minulý rok ma poprosila, či by som s ňou nešla na finále Svetového pohára, tak som s ňou bola v Méribeli. Rozprávali sme sa, povedala, že by bola rada, keby som s ňou spolupracovala.

Koľko času strávite s Dubovskou na tréningoch a sústredeniach?

Samozrejme, nebude to na sto percent, nebudem môcť byť úplne na všetkých tréningoch, pretože mám dieťa a môj manžel je tiež tréner, takže by sa to len ťažko dalo skĺbiť. Dohoda je taká, že sa budem snažiť byť skoro na každom sústredení aspoň na dva-tri dni, na pretekoch budem viac-menej na všetkých okrem tých, čo sú v Rakúsku. Tie budem ešte komentovať pre televíziu.

Takže pozície spolukomentátorky sa nevzdáte.

Nevzdám sa jej, pretože už som im sľúbila, že do toho s nimi pôjdem. Tých pretekov už je naozaj málo, RTVS už budú vysielať len preteky v Rakúsku. Nie je to teda až taký veľký problém pre mňa. Aj počas televíznych pretekov však budem priamo na mieste a budem môcť komunikovať s Martinou.

Ako vyzerá vaša dohoda s Dubovskou? Na ako dlho ste si dohodli spoluprácu?

Je to zatiaľ na najbližšiu sezónu, potom sa uvidí, čo a ako ďalej. Ja som bola rada, že mala záujem, aby som jej nejakým spôsobom pomohla. Išla som do toho hlavne s tým, že viem, že Martina je pre mňa veľký športovec a vidím v nej obrovský potenciál, ktorý doteraz ešte nevyužila. Myslím, že s ňou je veľa zaujímavej práce, určite má na to, aby sa ešte posunula vyššie.

Velez-Zuzulová spája sily s Martinou Dubovskou.
Velez-Zuzulová spája sily s Martinou Dubovskou.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/Cex6wwLrsxC/

Aká bude vaša pozícia v tíme a čo bude vaša náplň práce?

Už sme spolu boli na sústredení. Veľa som komunikovala s trénerom, snažila som sa Martine povedať, čo sa mi nepáči a čo by mala zmeniť. Sú niektoré veci, ktoré jej ja ešte dokážem ukázať a ktoré ona ešte nevie urobiť a nemá ich tak zautomatizované. To je veľké plus, že sú veci, ktoré jej dokážem ukázať. Mojou úlohou bude aj istá mentálna podpora. Martina je pre mňa človek, ktorý si neverí tak, ako by si mal, v tomto jej dokážem pomôcť. Presne viem, čo ona potrebuje počuť k tomu, aby napredovala a aby jej výkon bol taký, aký by mal byť. To je môj vnútorný pocit. Nemôžem teda povedať, že mám nejakú špeciálnu funkciu. Keď bude treba pomôcť s hocičím, budem tu.

Môže byť teda pre vás výhoda, že sa s Martinou poznáte dlhé roky a viete, čo na ňu platí, resp. čo potrebuje?

Môže to zavážiť a môže zavážiť, samozrejme, aj to, že ja už som si niečo prežila v lyžovaní a viem, čo všetko treba urobiť pre to, aby výkon bol taký, aký má byť. Martine nechýba až tak veľa k tomu, aby sa posunula vpred. Ja som bola vždy rada, keď som mohla niekomu pomôcť a hlavne keď mal o to niekto záujem. Plusom pre mňa je, že Martina je zo staršej generácie, s ktorou sa ešte veľmi dobre pracuje. Nová generácia je už úplne o niečom inom, neviem, či by som na to mala nervy. (smiech)

S mladšou generáciou sa pracuje ťažšie?

Áno. Je to môj osobný pocit, je to úplne niečo iné.

Váhali ste nad ponukou od Dubovskej, alebo ste na ňu kývli hneď?

Vôbec som neváhala. Brala som to tak, že pre mňa je Maťa veľký športovec a stále ma mrzelo, že odmalička mi prišla veľmi šikovná, no vždy som mala pocit, že nikdy naplno neukázala, čo je v nej. Nemala to ľahké počas kariéry. Mala som pocit, že za to všetko, čím všetkým si prešla a čo všetko preskákala, by si zaslúžila, aby sa dostala medzi najlepšie lyžiarky. A keď jej k tomu môžem nejakým spôsobom pomôcť, brala som to tak, že by mi to urobilo veľkú radosť. Išla som do toho s tým, že jej verím a viem, že sa môže posunúť dopredu.

Preberali ste svoje rozhodnutie s rodinou? Ako reagoval manžel, ktorý je tiež tréner, ale aj synček Jules?

Syn tomu ešte veľmi nerozumie, aj keď aj túto sezónu sa budem snažiť, aby lyžoval čo najviac. V čase, keď nebudem doma, mám cieľ, aby bol s mojím otcom, aby on s ním lyžoval a aby som niečo nezanedbala. Môj manžel rozhodnutie, samozrejme, odsúhlasil. Nemôže nič iné povedať, pretože on robí trénerskú prácu a vie, že je to droga a veľmi pekná práca. Brala som to tak, že aj keď som s lyžovaním skončila, stále je a bude súčasťou môjho života. Môj život bude stále pokračovať na kopcoch.

Váš otec vás celý život trénoval, aj váš manžel je lyžiarsky tréner. Budete si od nich pýtať rady?

Keď budú preteky, viem, že môj otec ich sleduje všetky. Keď som chodila na Svetové poháre len s televíziou, vždy sme spolu rozoberali každé jedny preteky. Je to súčasť našej rodiny, že sa o lyžovaní rozprávame stále. Keď bude niečo, v čom mi bude vedieť pomôcť, určite budem všetkému otvorená. Určite do tejto pozície nejdem s tým, že nebudem nikoho počúvať a budem si myslieť, že ja to viem najlepšie. To určite nie.

Ako rodina ste si zvykli na určitý režim, pamätám si náš posledný rozhovor, keď ste hovorili o dlhých hodinách so synom v aute počas cestovania na Slovensko. Čo sa zmení vo fungovaní vašej rodiny s vašou novou pozíciou?

Pomení sa to hlavne v tom, že vo Francúzsku je škôlka povinná. Tento rok som to dokázala nejako uhrať, že Jules mohol v škôlke chýbať. Na budúci rok to už nebude možné. Budem to musieť všetko zladiť tak, že keď syn zostane doma, aby tatino s ním mohol byť a aby to, čo by som s ním ja robila, mal s kým robiť. Teda aby mal ísť s kým lyžovať, či inak sa hýbať. Snažila som sa to všetko zariadiť a zladiť tak, aby dieťa nezostalo odložené.

Zavážilo pri vašom rozhodovaní, že Martina Dubovská sa špecializuje na slalom a nejazdí viac disciplín, čo znamená menej nahustený program?

Všetko to je tak, že ja si môžem povedať, kde pôjdem a kde nie. Maťa na mňa nevyvíjala žiadny tlak, že musím byť s ňou na všetkých pretekoch. Nemyslím si, že zavážilo, či jazdí jednu disciplínu, alebo dve-tri. Zavážilo hlavne to, že je to ona.

Na sociálnej sieti ste už zdieľali prvé spoločné fotky z tréningov a sústredení. Ako zatiaľ funguje chémia v tíme?

Chémia je veľmi dobrá. Trénera, ktorého si Maťa zvolila, ja už poznám veľmi dobre, pretože sa pohyboval vo Svetovom pohári v čase, keď som ja pretekala a keď som trénovala s Chorvátmi. Servisman je veľmi pracovitý a skromný človek, fyzioterapeuta poznám z finále Svetového pohára. Nebolo v tíme pre mňa veľké prekvapenie. Jediného, koho som predtým nepoznala, bol spomínaný servisman.

Určili ste si v tíme nejaké ciele, ktoré chcete dosiahnuť?

Najvyšší cieľ je postaviť sa na pódium. Martina je pretekárka, ktorá má dosť veľké problémy s chrbtom. Keď jej telo a zdravie vydrží záťaž a tréningy, verím tomu, že na to určite má.