Trénerka Anna Murínová nestráca z tváre v tejto sezóne úsmev, jej zverenka neustále figuruje medzi najlepšími. "Bolo to nesmierne dramatické, veľké nervy, ležku zvládla Paulína perfektne, v stoji sa strieľalo tak, že nikto nevynikol a nevytvoril si veľký náskok, a tak sa rozhodovalo na trati. Už mi aj v hlave vírili myšlienky, aké má šance, verila som, že Poľku zdolá a dúfala, že to bude do trojky, druhé miesto ma teda potešilo ešte viac."

FOTO Parádny úspech Fialkovej mal nečakaný záver: Naša biatonistka skončila na kolenách: Veľmi to bolelo!

Anna Murínová vyzdvihla u Paulíny perfektnú koncentráciu. "Skúsila ísť aj cez Mäkäräinenovú, povedala som si pri tom, no dobre, pokúsila sa, zariskovala. Po prvej rane stojmo sa mohlo niečo v mojej mimike aj objaviť, no po očku som sledovala súperky a videla, že robia chyby. Objavil sa hrejivý pocit pri srdci a to isté sa zopakovalo aj pri druhej stojke. Keď netrafíte prvú ranu, nie je to dobré, zvykne to človeka rozhodiť, no Paula to ustála a dokázala zo seba ešte vydať pekné rany. Ja si myslím, že si Paula ešte nájde takú vnútornú motiváciu, aby sa dostala cez Mäkäräinenovú, niečo už naznačila hneď po pretekoch. Je vyzretá, sama sa reguluje a ak dospeje do rozhodnutia, že môže, tak do toho aj pôjde. Dôležité je však ustrážiť si bežecké tempo, aby sa streľba vydarila. Je to tu všetko nesmierne vyrovnané, hlavne strelecky."

Anna Murínová.
Anna Murínová.
Zdroj: tasr

Veľké uznanie si okrem samotných slovenských biatlonistiek užívajú v Hochfilzene aj členovia realizačných tímov a aj prezident SZB Tomáš Fusko, ktorý pôsobí v dejisku ako rozhodca.

"No určite si to všetci užívame, takto vpredu s dvoma biatlonistkami sme ešte neboli, aspoň si to nepamätám. Ešte som podrobné štatistiky neštudoval, no Nasťa mala najlepší bežecký čas a všetko sa rozhodovalo v streľbe. Paulína dokonca držala krok v behu s Mäkäräinenovou. Bolo to všetko v hraničnom úsilí, no a finiš musel zaujať každého fanúšika. Bol úžasne dramatický, ja som v role rozhodcu bol najskôr na štarte, potom som bol v cieli a sledoval posledných 60 metrov. Dozeral som hlavne na to, aby bol dojazd podľa pravidiel a všetko regulárne, pretože pri križovaní dochádza ku kolíziám. Musel som sám seba ustrážiť, aby som si robotu splnil a nestal sa typickým fanúšikom. Po pretekoch sme sa dočkal gratulácii, vystupujeme tu ako tím a prijímali sme kolektívne gratulácie."

Fialková po fantastickom výsledku: Už mám pred sebou len Mäkäräinenovú. Trúfam si aj na ňu

Martin Bajčičák, bežecký tréner Fialkovej, priamo modeluje bežeckú formu Paulíny. V stíhačke dosiahla siedmy bežecký čas, najrýchlejšia bola Kuzminová, Paulína na ňu stratila 12,4 sekundy. Pred ňou bola Mäkäräinenová, no len o 1,9 s. "Prekvapilo ma, že pred stojkovou časťou pretekov si trúfala na všetkých, aj na Mäkäräinenovú," vyznal sa z pocitov Martin Bajčičák. "Je už raz taká, vždy vie, čo robí. Som rád, že si drží vysokú úroveň, dobre jazdí, dobre strieľa a my máme dôvod na radosť. Ideme krôčik za krôčikom, v záťaži, v nadmorskej výške, pri tréningoch. Posúvame sa vpred, nie naraz, ale postupne. Momentálne sme dosť na hrane, donekonečna pridávať nemožno. Objemovo sme nešli oproti vlaňajšku až tak hore, skôr je to o systéme, aby sa všetko dobre v organizme uložilo a v správnom okamihu z neho vydalo."

Naše snehové kráľovné sú na začiatku sezóny v balíku: Vlhová s Fialkovou si prišli na desaťtisíce!

Výsledky:

Stíhacie preteky na 10 km: 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 30:53,1 (3 tr. okr.), 2. Paulína FIALKOVÁ (SR) +1,5 (2), 3. Dorothea Wiererová (Tal.) 2,8 (4), 4. Monika Hojniszová (Poľ.) 8,7 (0), 5. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 13,3 (3), 6. Lisa Vittozziová 20,2 (3), 7. Federica Sanfilippová (obe Tal.) 20,7 (1), 8. Irina Starychová (Rus.) 24,8 (0), 9. Franziska Hildebrandová (Nem.) 25,4 (1), 10. Julia Simonová (Fr.) 42,2 (2), ...51. Ivona FIALKOVÁ (SR) 4:28,4 (5)

Priebežné hodnotenie SP (5 z 26 pretekov): 1. Wiererová 252, 2. Mäkäräinenová 245, 3. P. FIALKOVÁ 219, 4. Vittozziová 202, 5. Hojniszová 187, 6. Starychová 158, ...10. KUZMINOVÁ 115, 54. I. FIALKOVÁ 14

SP v stíhacích pretekoch (2 z 8): 1. Mäkäräinenová 120, 2. P. FIALKOVÁ a Wiererová obe 102, 4. Vittozziová 81, 5. Starychová 68, 6. Krjuková 65, ...14. KUZMINOVÁ 45