Jazdí, organizuje, zariaďuje ubytovanie

Trikrát v sezóne sa medzi slalomárkami dostala do prvej desiatky, vylepšila si osobné maximum na 8. miesto a aj v celkovom poradí slalomu sa dostala do TOP 10, keď obsadila 10. miesto. Za túto zimu získala dvakrát viac bodov než za celú predchádzajúcu kariéru a zaradila sa medzi širšiu slalomársku špičku. Dubovskej sa to podarilo v ôsmej sezóne medzi profesionálkami na krátkych lyžiach.

„Som veľmi rada, že sa mi to podarilo a po toľkých rokoch tréningu som sa prepracovala medzi najlepšie lyžiarky do elitnej desiatky. Je to pre mňa veľké zadosťučinenie,“ hovorila na stretnutí s novinármi Dubovská, ktorá po sezóne Svetového pohára ešte získala český titul v slalome a uzavrela tým svoju najlepšiu sezónu v kariére.

Dosiahla ju pritom v extrémne skromných podmienkach. Najsilnejšie tímy sveta obsahujú viac ako desať ľudí, Petra Vlhová má počas pretekov Svetového pohára približne šesť ľudí a Dubovská? Jedného.

„Sme taká rarita. Nikto v najlepšej tridsiatke nemá jedného človeka na všetko. Vždy na nás pozerajú a nechápu, akože wow. Tréner stavia trať, stará sa o časomieru, nosí mi bundu, do toho sa stará o lyže, o tréning, varí. Keď sme na ľadovci, vedľa majú päť ľudí a my sme tam sami. Tak sa na nás pozerajú, že čo to vlastne robíme,“ hovorí desiata najlepšia slalomárka sveta.

Jej povinnosti sa pri lyžovaní na tréningu a pretekoch nekončia, lyžiarka má na starosti organizačnú prácu „tímu“. „Ja okrem tréningov a pretekania všetko organizujem, zariaďujem ubytovanie na preteky. Ten čas by som mohla využiť inak, napríklad na regeneráciu a tréning. To by sme potrebovali zlepšiť, zväčšenie tímu bude priorita. Keď chceme myslieť na lepšie výsledky, musíme to trošku sprofesionalizovať.“

Pomohli rúška, izolácia aj mentálne tréningy

Dubovská pripomína, že jej výrazné zlepšenie nie je náhoda, pretože posledných desať rokov poctivo pracovala a s tímom vedela, čo chce dosiahnuť. Ku skorším úspechom ju však nepustili zdravotné problémy, vždy mala problémy s imunitou a v polovici sezóny ju dostihla choroba. Následne zabralo veľa času, kým sa dostala späť na predošlú úroveň.

„Tento rok sme si na to dali pozor. Myslím, že základ bol byť v pokoji. Pomohli aj rúška, nestretávala som sa s ľuďmi, bol som v izolácii. Zachránilo ma to pred chorobami, aby som bol zdravá,“ tvrdí.

Dubovskej k lepším výsledkom pomohli aj mentálne tréningy. „Mesiac pred pretekmi v Levi som začala spolupracovať s mentálnym koučom Tomášom Hvoreckým. Aj toto malo vplyv, prestala som preteky analyzovať. Predtým som v lyžovaní hľadala dokonalosť. Teraz už len idem. Nepremýšľam a pretekám.“

Martina Dubovská s mamou, ktorá tento rok zomrela.
Martina Dubovská s mamou, ktorá tento rok zomrela.
Zdroj: Instagram M.D.

Fungovala ako robot

Pri spomienkach na sezónu 2020/2021 sa Dubovskej nebudú vynárať len úspechy, ale aj bolestivá udalosť. V čase, keď sa pripravovala na štart v slalome na majstrovstvách sveta v Cortine d‘Ampezzo, ju zasiahla správa o autonehode matky. Lyžiarka sa otočila a okamžite odišla domov za ňou. Bohužiaľ, mama po pár dňoch zraneniam podľahla.

Každý človek na tragédiu najbližšej osoby reaguje inak. Niektorí lyžiari by okamžite ukončili sezónu, Dubovská všetkých prekvapila a dvanásť dní po smrti matky stála na štarte slalomu Svetového pohára v Jasnej. Motiváciou pre ňu bola práve zosnulá mama, ktorá ju odmalička viedla k lyžovaniu, vozila na preteky, bola jej najväčšou fanúšičkou a trávili spolu veľa času.

„Nikdy ma nič nezasiahlo tak ako toto. Keby som však prerušila sezónu, sklamala by som ju. Preto som sa vrátila a pretekala,“ vysvetlila Dubovská.

Krátko po strate blízkej osoby dosiahla v Jasnej najlepší výsledok kariéry – ôsme miesto. „V tej chvíli som fungovala ako robot, robila som veci automaticky, bez emócií. Maminka so mnou na preteky nejazdila, ale do Jasnej chcela ísť. Bolo to náročné, veľmi. V druhom kole to už pre mňa bolo emotívnejšie a náročnejšie, ale vedela som, že na mňa maminka pozerá, mala som väčšiu silu. To ôsme miesto bolo niečo neskutočné,“ spomína na emotívne chvíle lyžiarka a dodáva:

„Mama mi stále pomáha z neba a ja sa to snažím robiť pre ňu, aby na mňa bola hrdá, aj keď to nemôže vidieť.“