V exkluzívnom rozhovore s Tinou Mazeovou s dočítate:

Čo podľa nej môže za koniec spolupráce Vlhovej s Magonim?
Z akých dôvodov v minulosti odišiel Magoni z jej tímu?
Prečo je dobré meniť trénera každých päť rokov?
Čím ju Magoni rozosmial a prečo sa rozhodla naučiť po taliansky?
Čo si myslí o Magoniho kontroverznom rozhovore pre Corriere della Sera a čo ním sledoval?
Dosiahla Vlhová svoj limit, ako povedal Magoni, alebo sa ešte má kam posúvať?
Aký by mal byť nový tréner Vlhovej a či Mazeová s Massom dostali ponuku trénovať ju?

V športe sa vraví, že víťazná zostava sa nemení. Prekvapila vás preto správa o konci spolupráce Livia Magoniho a Petry Vlhovej?

Na jednej strane ma to prekvapilo, na druhej nie, pretože Livio urobil to isté, keď trénoval mňa. Keď sme získali veľký krištáľový glóbus, ukončil svoju prácu v tíme. Zažila som teda rovnakú situáciu ako teraz Petra. Nemyslím si, že to Petru nejako ovplyvní, ale je pravda, že pre športovca to nie je práve najlepšia skúsenosť. Heslo, že víťazná zostava sa nemení, zvykne platiť, ale občas sa stane, že ho niektoré veci zmenia. Existuje viacero prekážok, je to náročná práca, tréneri majú svoju rodinu. Je náročné byť tak dlho na cestách mimo domova, musíte opustiť svoju rodinu a nechať ju doma.

Keď Livio odišiel z nášho tímu, mal čerstvo narodeného syna, takže bolo úplne pochopiteľné z tohto hľadiska. Ako profesionálny športovec si však v tom momente prajete, aby takíto ľudia zostali pri vás. Lyžovanie je však mimoriadne náročný a nie práve najlepšie zaplatený šport na to, ako tvrdo musíte pracovať. Takéto kroky trénerov teda niekedy musíte chápať, nedostávajú toľko, koľko by si zaslúžili. Zároveň si myslím, že je normálne, že Livio chcel zmenu, na druhej strane sme všetci dúfali, že budú s Petrou pokračovať spolu, lebo ich práca prinášala úspechy. Nikto okrem nich však nepozná detaily, takže nemôžem vynášať žiadne závery. Zvonka to vyzerá čudne, keďže sa rozišli po veľkom víťazstve. Avšak ani keď vyhráte, nemusí byť všetko perfektné, hoci to tak navonok môže vyzerať.

Takže dôvody, prečo Livio od vás odišiel, boli vyslovene rodinné, alebo za tým bolo aj niečo iné?

Livio chcel zmenu, tieto rozhodnutia sú normálne. Ľudia majú svoje životy, práca nie je priorita, prioritou by mala byť rodina. Práca v lyžovaní je celoročná záležitosť a nemáte žiaden voľný čas. Livio je skutočný dríč a pracant, ale stále to je len jeden človek. Potrebuje si taktiež oddýchnuť a možno tieto zmeny sú pre neho správna cesta, ako nabrať sily. Ak jazdíte všetky disciplíny, je to extrémne náročná práca, Petra aj Livio to vedia. Ak ste unavený, robíte aj chyby, poviete občas niečo, čo ste nechceli. To isté sa stávalo aj nám, keď s nami Livio pracoval, tiež sme mali nejaké konflikty, ktoré sú však normálne, ak ste s niekým dennodenne. Liviov syn mal vtedy rok. Ak robíte len vybrané disciplíny, napríklad slalom a obrovský slalom, aj tréner má viac voľného času. V takomto programe sú voľné víkendy, keď môžete ísť domov, je pre vás jednoduchšie cestovať a zvládnuť sezónu.

Nie je príliš riskantné zmeniť trénera pred olympijskou sezónou?

Ak neriskujete, nehráte. Občas potrebujete zariskovať. Pamätám si, ako som ja menila trénera v decembri, nie pred sezónou ako teraz Petra. V strede sezóny sme mali šťastie, že sme vôbec mohli urobiť zmenu a že sme niekoho našli. Vtedy sa k nám pridal Mauro Pini, a to bola tiež olympijská sezóna. Všetko sa dá a všetko je možné, jediné, čo nemôžete zmeniť, je samotný športovec. Všetko ostatné sa dá zmeniť a nahradiť.

Jedna cesta sa končí, ostatné sa začínajú. Myslím, že je dobré zmeniť trénera každých päť rokov, po ktorých môžete čerpať nové skúsenosti a učiť sa od niekoho nového. Počas piatich rokov sa väčšinou od daného trénera naučíte všetko, čo sa od neho naučiť môžete. Je dobré niekedy zmeniť trénera, tak ako je vhodné občas zmeniť materiál či dokonca celý systém a začať sa učiť od nových ľudí ďalších päť rokov.

Športový psychológ Peter Bielik o kontroverznom rozhovore Livia Magoniho: