Bol presvedčený, že budú pokračovať

Potom, ako Vlhová dosiahla najväčší úspech kariéry v podobe veľkého krištáľového glóbusu, sa začalo viac hovoriť o kontroverzných slovách Magoniho v rozhovore pre Corriere della Sera.

„Tento rozhovor nebol rozhodujúci z hľadiska Magoniho budúcnosti pri Vlhovej. Bolo evidentné, že Petra a jej rodina chcú niečo zmeniť, a to napriek tomu, že s Liviom a zvyškom Talianov v tíme mali podpísané zmluvy do roku 2022,“ hovorí pre Šport24.sk taliansky novinár Fabio Poncemi z neveitalia.it.

Podľa Poncemiho Magoni nechcel predčasne ukončiť vzájomnú spoluprácu. „V závere majstrovstiev sveta v lyžovaní som sa s ním bavil. Povedal mi, že sa budú rozprávať o celej situácii, ale bol presvedčený, že budú pokračovať, hoci vo Vlhovej tím rozhodol, že urobí nejaké zmeny. Čakal som však, že nájdu nejaké riešenie.“

Po správach o konci Magoniho pri Vlhovej sa už tradične objavilo hneď niekoľko teórií, ktoré rozoberali možné dôvody. Jednou z teórií bolo, že si chcel Talian, ktorý vraj mal na stole niekoľko ponúk, kontroverznými vyjadreniami v interview pre Corriere della Sera „vydupať“ u Vlhovcov lepší plat. Novinár z neveitalia.it si to však nemyslí.

„Ja osobne to vylučujem na sto percent, a to aj preto, že časť rozhovoru bola urobená už pred majstrovstvami sveta. Livio nemal postranné úmysly, ale jeho „nefiltrovaný“ spôsob rozprávania viedol k negatívnym výsledkom pre všetkých. Prvý, koho dopad tohto rozhovoru mrzel, bol práve Magoni,“ tvrdí Poncemi, ktorý si zároveň nemyslí, že by počas sezóny dochádzalo medzi Vlhovou a Magonim ku konfliktom, ktoré by ohrozili ich spoluprácu v nasledujúcom roku:

„Všetci vieme, že Liviove metódy sú skutočne tvrdé a náročné, ale tím bol jednotný v priebehu celej sezóny a myslel iba na svoj hlavný cieľ, ktorým bol veľký glóbus.“

Fabio Poncemi (vľavo) z neveitalia.it.
Fabio Poncemi (vľavo) z neveitalia.it.
Zdroj: archív F.P.

Návrat do Talianska, Slovinsko či niečo iné?

Okrem nového trénera Vlhovej sa rozoberá aj to, koho bude trénovať Magoni po Slovenke. Práve Poncemi vyšiel koncom marca s teóriou, že by Talian mohol nadviazať spoluprácu s krajankou Federicou Brignoneovou, ktorá hľadá novú motiváciu.

„Je to zatiaľ vzdialená hypotéza, ale je nepopierateľné, že Federica chce zmenu. Livio, s ktorým som sa o tom rozprával, túto možnosť kategoricky vylúčil, a to aj kvôli veciam, ktoré sa stali v minulosti, keď trénoval Talianky. Dosiahnuť dohodu s talianskou lyžiarskou federáciou by teda bolo veľmi ťažké,“ vysvetľuje novinár.

Možnosťou pre Brignoneovú by však bolo opustiť taliansky tím a vytvoriť si súkromný, v akom pôsobil Magoni pri Vlhovej. „Áno, udalosti z minulosti Magoniho v Taliansku sú hlavná prekážka. Navyše, Livio bude chcieť mať plnú slobodu pri rozhodovaní,“ hovorí Poncemi.

Taliansky novinár z Corriere della Sera Flavio Vanetti, ktorý urobil s Magonim kontroverzný rozhovor, tvrdí, že dosiahnuť riešenie medzi Magonim a Brignoneovou bude komplikované, a tak je pravdepodobnejšie, že Vlhovej extréner skončí v inej krajine.

Alternatívnym scenárom podľa neho je, že Magoni bude hľadať nového zverenca či zverenkyňu v oblasti stredo-východnej Európy, spomína mená ako Meta Hrovatová a Andreja Slokarová, možnosťou vraj je aj to, že bude trénovať obe.

Aký je Livio Magoni?

Magoniho kontroverzný rozhovor pre Corriere della Sera akoby charakterizoval talianskeho trénera. Často je totiž až prehnane úprimný a nevie odhadnúť, aký dopad budú mať jeho vyjadrenia. Ako vníma Fabio Poncemi svojho krajana?

„Úprimný človek, muž, ktorý kladie svoju prácu a vášeň vždy na prvé miesto. V spomínanom rozhovore mu chýbala diplomacia, ale nemal postranné úmysly. Magoniho vášeň a odhodlanie, ktoré vkladá do práce, sú neuveriteľné. To na mňa vždy urobilo dojem.“