Vlhovej vyšla dvojica domácich pretekov v Jasnej, z ktorej brala dokopy 180 bodov. Podľa jej vlastných slov jej pomohla psychika. „Pred Jasnou som trochu zmenila svoje mentálne nastavenie a zatiaľ sa to opláca. Snažím sa čo najmenej myslieť na celkové poradie SP, aby som sama seba nedostala pod tlak,“ hovorila slovenská lyžiarka po prvom piatkovom slalome v Are, ktorý vyhrala a vďaka nemu preskočila švajčiarsku súperku na 1. mieste v celkovom poradí.

Najmä po prvom z dvojice slalomov vo švédskom stredisku švajčiarski novinári vyťahovali kalkulačky a rozoberali Vlhovej výkon. „Kedy sa Vlhovej konečne minie palivo? S presnosťou šijacieho stroja robila jeden oblúk za druhým až k víťazstvu. Zastaví sa vôbec alebo bude čoskoro vidieť Gutovú-Behramiovú len ako malú bodku v spätnom zrkadle?“ písal po piatkovom triumfe švajčiarsky denník Blick.

Vlhová však švajčiarskym novinárom kontrovala: „Som žena a nie stroj. Cítim tlak na svojich pleciach, ale naučila som sa s ním pracovať. Chcem jazdiť čo najdokonalejšie. A únava? Musím priznať, že ju pociťujem,“ reagovala momentálna líderka celkového poradia Svetového pohára. Slovenka má okrem veľkého šancu vyhrať aj malý krištáľový glóbus, v ktorom je taktiež prvá s len 22-bodovým náskokom pred Liensbergerovou a 37-bodovým pred Shiffrinovou. Keď Vlhová skončí v slalome v Lenmzerheide aspoň druhá, získa malý glóbus bez ohľadu na výsledky súperiek.

To, že ani Vlhová nie je stroj, sa potvrdilo v sobotu. V 1. kole urobila veľkú chybu, po ktorej takmer urobila kotrmelec, no nevzdala sa a dokončila jazdu. Podarilo sa jej dostať do 2. kola, v ktorom predviedla najrýchlejšiu jazdu, predrala sa na 8. miesto a pripísala si 32 bodov. „Sezóna sa blíži ku koncu a každý bod je teraz dôležitý,“ uvedomuje si Vlhová Sobotné preteky teda ešte viac zdramatizovali boj o veľký krištáľový glóbus a o všetkom sa rozhodne vo finále v Lenzerheide.

SP v číslach

96 – náskok Petry Vlhovej pred pretekmi v Lenzerheide v celkovom poradí
400 – počet bodov, o ktoré bude Vlhová bojovať v Lenzerheide
22 – náskok Petry Vlhovej v poradí slalomu pred poslednými pretekmi
8 – osemkrát Petra Vlhová skončila v tejto sezóne v pretekoch SP prvá
2 – dvakrát Petra Vlhová preteky SP v tejto sezóne nedokončila