Hoci oči Slovákov sa v obrovskom slalome upierali najmä na Adama Žampu, ktorý dosiahol skvelé 8. miesto, pozornosť si vyslúžil aj mexický pretekár. Von Hohenlohe sa na nohách počas svojej jazdy dlho neudržal. V jednej z bránok spadol, kĺzal sa dole, až ho zachytila ochranná sieť.

„Chvalabohu som sa nezranil,“ hovoril po svojej jazde mexický lyžiar, ktorý by mohol byť mnohým jeho súperom z majstrovstiev sveta dedko. „Milujem tento kopec. Žil som v Cortine, mám tu odjazdeného veľa. Je pravda, že nie v takých ťažkých podmienkach a medzi bránkami. Vždy je to ťažšie, keď musíte trafiť medzi bránky. Keby som mohol ísť voľne bez nich, moja jazda by vyzerala oveľa lepšie.“

"Moja lyžiarska kariéra je skôr umelecké dielo ako športový úspech."
Hubertus von Hohenlohe

Von Hohenlohe reprezentuje Mexiko, v ktorom sa narodil. Vyrastal však v Španielsku, má rakúske aj lichtenštajnské občianstvo. V Mexiku si založil lyžiarsky zväz, navrhol pre túto krajinu pretekárske kombinézy na olympiádu v roku 2018. Venuje sa fotografovaniu a skúšal preraziť aj ako spevák, má dokonca vlastnú televíznu šou.

Prvýkrát štartoval na majstrovstvách sveta už v roku 1982 v Schladmingu. Aj vo veku 62 rokov si Mexičan dáva lyžiarske ciele. „Snažím sa kvalifikovať na olympiádu v Pekingu. Lyžovať od roku 1982 do roku 2022 by bola pekná doba, rovných 40 rokov.“

Hoci nebojuje o medaily a pravidelne končí medzi poslednými, Von Hohenlohe vysvetľuje, že lyžovanie má pre neho veľký význam. „Je to akýsi test, či sa vám podarí oddialiť starobu a či môžete zostať o niečo mladší,“ hovorí maskot svetového šampionátu, ako ho nazvala bývalá lyžiarka Klára Křížová v štúdiu Českej televízie. „Moja lyžiarska kariéra je skôr umelecké dielo ako športový úspech,“ vyhlásil o sebe Mexičan.

Aj ženy majú svoju exotku

Medzi ženami pútala na posledných priečkach už tradične pozornosť Haiťanka Celine Martiová, ktorej životný príbeh je dobre známy. Ako malé dieťa ju na ulici našli opustenú misionári, bola veľmi chorá a nedávali jej veľa šancí na prežitie. Adoptovali si ju vo Švajčiarsku, prežila a dnes si plní svoj lyžiarsky sen. „Bola tu so mnou aj moja 12-ročná dcéra. Chcela som jej ukázať, že človek dokáže vstať a zabojovať. Nebolo to najlepšie, ale chcela som bezpečne prísť do cieľa, aby ma nemusela odnášať sanitka,“ smiala sa Martiová.