Slovenská lyžiarka od začiatku sezóny deklarovala zisk malého krištáľového glóbusu popri medaile z olympiády ako hlavný cieľ a darí sa jej ho plniť nadmieru. Zisk 580 bodov zo šiestich slalomov v tejto sezóne znamená, že Vlhová päť z nich vyhrala (2x Levi, 1x Lienz, Záhreb a Kranjska Gora) a v americkom Killingtone skončila druhá.

Vlhovej by v boji o slalomový glóbus mohla konkurovať len americká rivalka Mikaela Shiffrinová. Slovenke však zahralo do karát, že Američanka musela kvôli pozitívnemu testu na covid vynechať preteky v Lienzi a náskok v slalomovom poradí výrazne navýšila aj po pretekoch v Slovinsku. Kým Vlhová vyhrala a pripísala si do tabuľky sto bodov, Shiffrinovú odstavil „špicar“ a zo slalomu v Kranjskej Gore v 2. kole vypadla.

Poradie v slalome (6 z 9):

1. Petra Vlhová 580 bodov
2. Mikaela Shiffrinová 340
3. Wendy Holdenerová 321
4. Katharina Liensbergerová (Rak.) 262
5. Lena Dürrová 252

Počet získaných bodov za umiestnenie v pretekoch:

1. miesto: 100 bodov

2. miesto: 80 bodov

3. miesto: 60 bodov

4. miesto: 50 bodov

5. miesto: 45 bodov

A čo hovorí matematika v boji o malý krištáľový glóbus za slalom? Vlhová (580 bodov) má pred druhou Shiffrinovou (340 bodov) pohodlný náskok 240 bodov. V kalendári Svetového pohára máme za sebou šesť slalomov a čakajú nás už len tri.

Lyžiarky si po Kranjskej Gore neoddýchnu. Po nedeľnom slalome majú len jeden deň voľna a v utorok ich čakajú preteky v rakúskom Schladmingu. Vlhovej na zisk malého glóbusu stačí, keď v Rakúsku skončí aspoň tretia (60 bodov). V prípade, že Shiffrinová vyhrá všetky tri zostávajúce slalomy a Vlhová v ďalších dvoch nezíska následne ani bod, budú so 640 bodmi na delenom prvom mieste a získajú glóbus za slalom obe. Zisk 640 bodov je maximum, čo Shiffrinová môže v poradí slalomu získať.

S deleným glóbusom sa však slovenská hviezda zrejme neuspokojí, v takom prípade sú scenáre nasledovné: 1.Ak Vlhová skončí v Schladmingu aspoň tretia (60 bodov), v zostávajúcich slalomoch (Aare a Courchevel) potrebuje získať aspoň bod. 2.Ak Vlhová skončí v Schladmingu aspoň druhá (80 bodov), malý glóbus má v hrsti bez ohľadu na to, ako dopadnú zvyšné dva slalomy.

Vlhová body nerieši

Po slalome v Kranjskej Gore dostala Petra Vlhová otázku, či počíta body a či vie, že môže získať glóbus už v nasledujúcich pretekoch. „Keby ste sa ma to nespýtali, ani mi to nenapadne. Neriešim to, budem sa koncentrovať ako na každé preteky. Chcem zo seba vydať maximum, potom sa môžeme baviť o glóbuse,“ reagovala pre JOJ Šport.

Brat o tom nevedel

Petrin brat a manažér tímu Boris Vlha sa po sobotnom obrovskom slalome hneval kvôli zle pripravenej trati. Hnev však v nedeľu vystriedal úsmev z víťazstva v slalome. „To, že môžeme malý glóbus získať už v utorok, som sa dozvedel až od vás novinárov. My nič nepočítame, ideme podľa plánu,“ povedal novinárom po pretekoch.