Otec a tréner zjazdára Martina Bendika sa domnieva, že spoločnosti sa bezdôvodne obohatili a boli spreneverené peniaze riadne platiacich členov asociácie, z ktorej kasy odtieklo v závere minulého roka viac ako 18 000 eur. Tie skončili na účtoch troch firiem, vlastnených vysokými funkcionármi a zároveň štatutármi SLA. V ich štruktúrach figuruje okrem prezidenta a viceprezidenta asociácie aj brat hlavnej kontrolórky zväzu Petry Penkert, Martin Kurcáb.

„Tieto veci, o ktorých píšem v liste považujem za obyčajnú krádež, zlyhanie, osobné obohatenie a spreneveru, čím ste stratili morálne právo zastávať naďalej všetky vysoké funkcie v národnom lyžiarskom zväze. Na dané skutočnosti sa dá pozerať podľa trestného zákona ako porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku,“ uvádza Peter Bendík starší.

Na platby upozornil Peter Bendik starší.
Na platby upozornil Peter Bendik starší.
Zdroj: Peter Bendik st.

Všetko bolo transparentné

Peniaze boli vyplatené spätne za predchádzajúce roky, keď páni Ivanič a Mersich figurovali v „krízovom štábe“, ktorý pomáhal asociácii pri viac ako desiatich súdnych sporoch. Za hodiny práce v krízovej skupine si nárokovali na odmenu, ktorá k nim prišla cez spoločnosti. „Dovolím si tvrdiť, že na súdoch v roku 2016 a 2017 sme odvrátili kolaps lyžiarskej asociácie. Nárokujeme si na to, čo nám patrí. Pohľadávky sme postúpili spoločnostiam, v ktorých figurujeme. Všetko prebehlo absolútne transparentne a pod dohľadom najvyšších orgánov SLA,“ povedal pre Šport24 prezident asociácie Ivan Ivanič.

Peter Bendik v liste poukazuje na to, že spoločnosti, ktorým sa peniaze posielali, nemajú v predmete činnosti právne poradenstvo. Okrem toho, medzi nimi a SLA nikdy neexistoval žiaden právny vzťah, ktorý by upravoval možnosť faktúrovať a inkasovať peniaze za akékoľvek služby od lyžiarskej asociácie. „Žiadam odstúpenie prezidenta a viceprezidenta asociácie do 7. januára. Za touto žiadosťou nestojím sám. Ak tak neurobia, celý prípad podstúpim Národnej kriminálnej agentúre,“ sľubuje Bendik.

Prezident lyžiarskej asociácie odstúpiť neplánuje a z prípadného vyšetrovania obavy nemá. „Nech to podstúpia kriminálnej agentúre. Ničoho sa neobávame, nekonali sme protizákonne. Pokiaľ je pán Bendik  presvedčený  o svojej pravde,  jeho občianskou povinnosťou je, oznámiť záležitosť orgánom konajúcim v trestnoprávnych záležitostiach,“ reaguje Ivanič.