Kým pred týždňom Petra doháňala manko na svoju najväčšiu rivalku Laru Gutovú-Behramiovú, počasie vo švajčiarskom stredisku ju postavilo do pozície TOP favorita bez toho, aby sa Petra pustila dolu svahom. Tlak na ňu sa každým dňom stupňuje a mnohí sa obávajú, aby v rozhodujúcej chvíli neurobila kiks ako v nedeľnom slalome v Are.

Podľa športového psychológa Petra Kuračku netreba vopred maľovať čierne scenáre. „Petra túto sezónu odjazdila množstvo pretekov a bolo by to veľmi zriedkavé, ak by sa niečo takéto nestalo. Je prirodzené, že občas spraví chybu alebo nedokončí preteky. Treba si uvedomiť, že jazdí na hrane rizika, inak by nevyhrávala, a tak je normálne a prirodzené, že k chybám dochádza.“

Petra Vlhová už svoju mentálnu silu preukázala v slalome vo švédskom Are.
Petra Vlhová už svoju mentálnu silu preukázala v slalome vo švédskom Are.
Zdroj: eurosport

Oveľa dôležitejšie vraj bude mentálne nastavenie našej lyžiarky. „Na Petru pôsobí veľká psychická záťaž, ktorú si diváci často ani neuvedomujú. Už len to, že dve minúty na svahu rozhodnú o tom, či zozbiera ovocie niekoľkoročnej driny, je pre športovca enormný tlak. Preto sa presadia len tí, ktorí vedia so záťažou pracovať. A Petra to vie výborne,“ podotkol psychológ Kuračka.

Petra Vlhová je líderkou celkového poradia a veľký glóbus má na dosah. Môže však získať aj malý za slalom.
Petra Vlhová je líderkou celkového poradia a veľký glóbus má na dosah. Môže však získať aj malý za slalom.
Zdroj: eurosport

Na to, aby sobotňajšie preteky priniesli úspech, treba úplnú koncentráciu. „Športovec sa musí sústrediť na to, čo je pre jeho momentálny výkon podstatné. Každý to má individuálne, v prípade Petry to súvisí s dobrým štartom, držaním čo najlepšej pozície okolo bránok a optimálne agresívnou jazdou. Preto musí odfiltrovať všetky bočné ruchy ako tlak, očakávania, divákov alebo súperky. Na to je ale trénovaná. Určite jej v tom pomôže aj jej tím, aby mala v deň pretekov od rána rutinný režim a držala sa stanoveného plánu činností, ktorý jej prinášal úspechy každé preteky. Preto verím, že veľký glóbus získa," dodal Peter Kuračka.