Súťažný poriadok Slovenskej lyžiarskej asociácie hovorí jasne. V prípade, ak je medzi pretekármi v rebríčku FIS rozdiel menší ako sto miest, nastáva tzv. striedavý štart. To znamená, že ak pretekár v dvoch súťažiach za sebou nezaboduje, v ďalších dvoch pretekoch dostáva šancu ďalší z reprezentantov. Kameňom úrazu sa stali kolá svetového pohára v strediskách Kitzbühel a Schladming. V pretekoch sa mal predstaviť Matej Falat, no na štart sa nakoniec postavil Adam Žampa.

„Treba dodržiavať súťažný poriadok. Zo strany Žampovcov to bolo neférové a nešportové. Matej dokonca pricestoval do dejiska slalomu a až tam sa dozvedel, že nebude štartovať, pretože otec Adama ho na mieste vymenil za svojho syna. Načo Matej trénuje, keď štartoval doteraz iba v jediných pretekoch v Taliansku,“ povedal pre Šport24.sk otec Mateja Falata, Peter.

Matej Falat
Matej Falat
Zdroj: Martin Baumann

Nech rozhodne kvalifikácia

Žampovci navrhujú, aby o tom, kto bude vo Svetovom pohári štartovať, rozhodla kvalifikácia. „Maťo sa v mojich očiach ukázal posledné dni ako človek, ktorý chce využiť minimálne tri roky staré pravidlo v súťažnom poriadku. Navrhovali sme, aby bola urobená zmena na kvalifikáciu, aby štartoval vždy podľa danej formy ten najlepší pretekár bez ohľadu na to, ktorý v rebríčku je,“ píše sa v statuse Adama Žampu na sociálnej sieti.

„Vzhľadom na to, že sa žiadna kvalifikácia v záujme štartu lepšieho pretekára pred doterajšími súťažami Svetového pohára neuskutočňovala, chcem využiť svoje právo štartu na nasledujúcich pretekoch v zmysle súťažného poriadku,“ hovorí pre Šport.24 Matej Falat a zároveň dodáva, že v budúcnosti sa kvalifikácie zúčastní veľmi rád, ak sa podmienky kvalifikácie dohodnú pred začiatkom sezóny. „Striedavý štart pretekárov pretlačil do súťažného poriadku Tomáš Žampa keď sa Matej musel striedať v slalome s mladším synom Žampu, Andreasom. Matej tieto pravidlá vždy dodržal a Andreasovi aj napriek jeho oveľa horšiemu postaveniu v rebríčku. Vždy umožnil striedavý štart,” dodáva Peter Falat.

Zuzulovej kritika

Adama Žampu v minulosti trénoval aj muž Veroniky - Velez Zuzulovej. „Jasne povedal, že v prípade, že nezabodujem, bude kvalifikácia, aby štartoval vždy ten lepší. O to viac nerozumiem komentáru Veroniky, že je to nešportové správanie môjho otca. To, že navrhoval kvalifikáciu? A to, že dopredu mne aj Maťovi povedal, že pôjde ten lepší z kvalifikácie? To je nešportové?” pýtal sa Adam Žampa.

Išlo o sponzorov?

V  lyžiarskych kruhoch na Slovensku sa šíria informácie, že údajnou príčinou, prečo na prestížnom slalome v rakúskom Schladmingu náhle vymenil  na štarte Mateja Falata, Adam Žampa, bola návšteva sponzorov, ktorí sa na Adama prišli pozrieť. „Bulvárne informácie. Keby Vás radšej zaujímali výsledky. Stále opakujem, postavím na štart preteku rýchlejšieho pretekára z kvalifikácie. Nech Falat prestane plakať a príde na kvalifikáciu,” reagoval na otázku o sponzoroch tréner Tomáš Žampa.