FOTO: Čechom sa po úspechu Vlhovej podaril trapas ako hrom! Ako si mohli Slovenku takto pomýliť?

Hviezdni hokejisti či skvelé biatlonistky sa ako prví nepostarali o to, aby sme pod Tatrami poznali šťastné opojenie z medaily zo zimnej olympiády. Podarilo sa to trochu prekvapujúco až snowboardistovi Radovi Židekovi, ktorý po prvej kvalifikačnej jazde bol dokonca posledný. V druhej však išiel na istotu a nakoniec sa prebojoval aj do A-finále.

„Organizátori pripravili trať skvele. Bola dlhá, čo mi vyhovovalo, keďže som bol výborne kondične pripravený. Aj keď dnes zavriem oči, viem si predstaviť každú bránku, cez ktorú som vo finále prešiel,“ rozhovoril sa pre Pravdu po viac ako desiatich rokoch Židek. Pred štartom mal rešpekt. Úvod bol šitý pre rýchlych pretekárov, on ich dobiehal v technických pasážach. „Na trati som urobil len jednu chybu. Na roztápajúcom snehu som nedotočil zákrutu. V cieli mi na víťaza Setha Wescotta chýbal len kúsok. Ak by bola trať dlhšia, predbehol by som ho,“ zaspomínal si Rado.

Slovenský olympijský medailista šokuje: K medaile nemám hlbší vzťah, predal by som ju!
Zdroj: TASR

V cieli nasledovala obrovská eufória a zo srdca mu spadol veľký kameň. Večer sa potom tri hodiny venoval novinárom. Gratuloval mu aj vtedajší prezident Michal Gašparoviť či premiér Mikuláš Dzurinda. „Ja som mal pri tom všetko len jedinú prosbu – aby som sa mohol ísť osprchovať.“ Oslavovalo sa v slovenskom dome, kde si ho do parády zobrali hokejisti Richard Kapuš a Ľuboš Bartečko. „Zlomili ma na demänovku,“ spomenul si zverenec Jany Šeďovej.

Slovenský olympijský medailista šokuje: K medaile nemám hlbší vzťah, predal by som ju!
Zdroj: TASR

Dnes by Rado vraj robil veci inak ako v minulosti. „Odvtedy, ako som skončil s aktívnou kariérou, som si uvedomil, že som isté veci nerobil v súlade so svojím telom. Skončilo sa to zranením, išlo o sebazničujúci proces,“ prezradil pretekár, ktorý kedysi podceňoval strečing, prípravu či samotné dýchanie.

Slovenský olympijský medailista šokuje: K medaile nemám hlbší vzťah, predal by som ju!
Zdroj: TASR

Striebornú medailu má odloženú u rodičov, ktorí vedú jeho malú sieň slávy. „Nemám však k nej hlbší vzťah. Medailu by som pokojne predal. Hoci aj za 300 či 400 eur. Napokon, prečo nie? Keby niekomu urobila radosť. Predsa len, je to iba kov. Vyhral som ho a to mi už nik nevezme. Ide len o vec. Ozajstná hodnota je uložená v spomienkach,“ zafilozofoval si na záver prvý slovenský medailista na zimnej olympiáde.