Matej FalatSúťažný poriadok Slovenskej lyžiarskej asociácie hovorí jasne. V prípade, ak je medzi pretekármi v rebríčku FIS rozdiel menší ako sto bodov, nastáva takzvaný striedavý štart. To znamená, že ak pretekár v dvoch súťažiach za sebou nezaboduje, v ďalších dvoch pretekoch dostáva šancu ďalší z reprezentantov. Kameňom úrazu sa stali kolá Svetového pohára v strediskách Kitzbühel a Schladming.

V pretekoch sa mal predstaviť Matej Falat, no na štart sa nakoniec postavil Adam Žampa. „Treba dodržiavať súťažný poriadok. Zo strany Žampovcov to bolo neférové a nešportové. Matej dokonca pricestoval do dejiska slalomu a až tam sa dozvedel, že nebude štartovať, pretože Adamov otec z pozície reprezentačného trénera ho na mieste vymenil za svojho syna. Načo Matej trénuje, keď štartoval doteraz iba v jediných pretekoch v Taliansku,“ povedal pre Šport24.sk otec Mateja Falata Peter.

Žampov otec Tomáš poslal Falatovi jasný odkaz. S Adamom si má zmerať sily v kvalifikácii.
Žampov otec Tomáš poslal Falatovi jasný odkaz. S Adamom si má zmerať sily v kvalifikácii.
Zdroj: archív

Žampovci navrhujú, aby o tom, kto bude v SP štartovať, rozhodla kvalifikácia. „Maťo sa v mojich očiach ukázal posledné dni ako človek, ktorý chce využiť minimálne 3 roky staré pravidlo v súťažnom poriadku. Navrhovali sme, aby sa urobila zmena na kvalifikáciu, aby štartoval vždy podľa danej formy ten najlepší pretekár bez ohľadu na to, ktorý v rebríčku je,“ napísal Adam Žampa na sociálnej sieti.