„Vlastním niekoľko stoviek tisíc hektárov dažďového pralesa v Amazónii. Chcem zabrániť jeho vyrúbania. Domorodému obyvateľstvu som nechal právo na zber ovocia či orechov z neho, takže miesto pytliactva ho strážia, lebo sa stal pre nich obživou,“ prezradil v rozhovore pre Blick Johan Eliasch, ktorý je na čele FIS od júna 2021. Napriek svojmu proekologickému zanieteniu nemá problém s tým, ak lyžiari cestujú krížom-krážom po celom svete. Túto sezónu sa zjazdári pozrú do Severnej Ameriky dvakrát. Lyžiarske športy chce dostať do Číny a súhlasil by aj s podujatím v Saudskej Arábii. „Lyžiari milujú pretekať v Aspene a to je pre nás dôležité, lebo športovci sú naši najväčší ambasádori. Čína sľúbila, že do pár rokov bude mať 350 miliónov ľudí holdujúcich zimným športom. Spokojný by som bol aj s 10% toho. Arabi chcú vybudovať uhlíkovo neutrálne lyžiarske stredisko, čo je potom zlé na pretekoch v Saudskej Arábii?,“ zastal si Eliasch nové nápady.
Kontroverzný šéf lyžovania je väčšinovým vlastníkom firmy Head, ktorá dodáva aj lyžiarske vybavenie a po novom FIS nosí oblečenie tejto značky. „To oblečenie nemá ani logo. Dokonca Head išiel pod cenu,“ vyvrátil miliardár obvinenia z protekcie a dodal: „Keď ma zvolil za šéfa FIS, skončil som ako generálny riaditeľ. Od FIS nepoberám žiadny plat, neúčtujem si žiadne výdavky a dokonca zastávam lyžovania aj v sporoch proti mojej firme, kde už prakticky nepracujem.“
Ako úspešný biznismen, ktorého majetok sa odhaduje na približne 4 miliardy eur, by chcel viac peňazí do lyžovania aj pre samotných lyžiarov. „Najlepší lyžiari zarobia za sezónu toľko, čo Novak Djokovič za týždeň. Víťaz svetového pohára sa asi ťažko vyrovná Djokovičovi, ale musíme si určiť nejaké meradlo.“ Najviac dotované preteky v ženskom kalendári je slalom vo Flachau. Petra Vlhová tento rok brala za víťazstvo 66-tisíc eur. Približne toľko dostal tenista, ktorému len stačilo len nastúpiť na 1. kolo Australian Open.
Aj lyžovanie má na čele vrásky pri pohľade na nerozširujúcu sa základňu. Spopularizovať zimné športy pod hlavičkou FIS (bežecké lyžovanie, skoky na lyžiach, severská kombinácia, alpské lyžovanie, freestyle lyžovanie, snowboarding...) chce prezident aj cez novinku v kalendári zimné hry FIS. Išlo by o masové podujatie, miniolympiádu, najlepších športovcov FIS. „Bolo by to možné v roku 2028. Nie sú vtedy ani olympijské hry ani majstrovstvá sveta. Hodilo by sa to tam, bol by to pekný doplnok,“ ozrejmil plány Eliasch.