Pozrite si FOTO z detstva Petry Vlhovej v GALÉRII

Sledujete pozorne Petrine preteky v tejto sezóne?

Petru sledujem od malého dieťaťa, ako som ju začal trénovať, keď sa pomaly nevedela ani pripnúť do lyží, až po víťazstvá vo Svetovom pohári a tituly na majstrovstvách sveta.

Petra urobila v prvom kole v sobotnom slalome v Are veľkú chybu, no nevzdala to, vrátila sa a napokon zabodovala. Bol tento moment pre ňu charakteristický?

Presne tak. Na spomalenom zábere bolo vidno, ako sa dokázala dostať späť do trate na oblúku vnútornej nohy. Všetci tréneri, ktorí ju trénovali aj po mne, si povedali, že sme to dobre robili, že sme deti učili robiť oblúky na vonkajšej aj na vnútornej nohe. Teraz sa ukázalo, že tie lyžiarske cvičenia mali zmysel. Bolo vidno to, čo o nej hovoria jej súčasní tréneri, aká je pilná, aký má pevný vršok a pevné nohy. Z ošemetnej situácie sa dostala bravúrne a ukázal sa tam jej charakter, že to nevzdala, bojovala ďalej a že ide za cieľom, ktorý si dala na začiatku sezóny, teda získať veľký krištáľový glóbus. Nebála sa stanoviť si výkonnostný cieľ a ísť za ním. Toto bolo potvrdenie toho, že Petra nevzdá preteky. To by musela v iných disciplínach urobiť takú veľkú chybu, ktorá by ju vyhodila z trate. Napríklad v obrovskom slalome totiž nemôžete šliapať naspäť a vrátiť sa, zatiaľ čo v slalome je to povolené.

Ako prežívate Petrine preteky?

Často sa neubránim slzám, pri úspechoch aj neúspechoch. Hneď po pretekoch mi volá moja 86-ročná mama a hovorí mi, ako Peťa perfektne išla. Naša rodina je zžitá s Petrinými výsledkami, volajú mi aj teta, brat či sestra, čo a ako. Viem, čo prežíva každý športovec, či to je lyžiar, hokejista alebo futbalista. Viem, čo musí športovec obetovať, aby bol tam, kde je. Nie každému sa to podarí. Snažím sa po Petriných jazdách pozerať hlavne spomalené zábery. Ako som vám popísal jej chybu v Are, ktorú skvele vyriešila, poteší ma, že niekedy som ju aj ja učil lyžiarske cvičenia, ktoré teraz využíva. Podľa toho viem, že sme to pred pätnástimi rokmi nerobili nadarmo.

Petra je jediná lyžiarka, ktorá odjazdila všetky preteky v sezóne Svetového pohára. Mala takú výdrž už v detstve?

Petrini rodičia mali bufet na Záhradkách v Jasnej. Keď som Petru po tréningu nebral domov, lebo rodičia zostali v bufete do záverečnej, lyžovala ďalej. Sadla si v bufete, zjedla klobásku či hotdog, napila sa čaju a išla naspäť na svah sama lyžovať po tréningu. V zime mala stále lyže pripnuté na nohách.

Petra zvláda tvrdé tréningy Livia Magoniho. Stávalo sa jej v detstve, že sa jej nechcelo trénovať?

Nebola pretrénovaná, tréningové dávky neboli také, že by sa postupne z roka na rok a z kategórie na kategóriu nedalo na Petru nakladať. Stále verím tomu, a to napriek Magoniho veľkým dávkam, že na Petru sa stále dá naložiť viac bez toho, aby bola prepálená. Niektorí lyžiari a lyžiarky už teraz v prípravkárskom veku drú ako kone, a potom nie je kde zvyšovať objem. Ak niekto v žiackej kategórii jazdí, napríklad, 120 kilometrov na bicykli počas suchej prípravy, neviem si predstaviť, koľko bude jazdiť v juniorskej a dospelej kategórii. Petra tým, ako sme ju viedli, teda nikdy nebola pretrénovaná. Tréningy vždy boli na takej hranici, že jej tréning chutil. Nasilu ju nebolo treba nútiť.

Už pred štyrmi rokmi ste hovorili, že v Petre drieme šampión. Dalo sa to spozorovať už v detstve?

Áno, už vtedy som to v rozhovore povedal, že Petra dokázala v žiackej kategórii vyhrať zo šestnástich pretekov šestnásť. Pri Petre Vlhovej je každý tréner odkázaný na úspech. Ona je obrovský talent a má silnú vôľu ísť na výsledkom a nevzdať sa. Markantné to bolo, keď sme jazdili merané tréningy. Pokiaľ nezdolala chlapcov, bola schopná dookola opakovať svoje jazdy. Buď ich vyšťavila a vyhrala vďaka fyzičke v ďalších jazdách, to bolo jedno, musela mať najrýchlejší čas. To bolo jej krédo.

Takže súťaživosť mala, takpovediac, v DNA…

Víťazstvo a súťaživosť má v sebe dané. My sme v tých časoch nepoznali Shiffrinovú. Až potom, keď nám povedali slovenskí tréneri, ktorí trénovali v zámorí, sme zistili, že Američania mali Shiffrinovú zaškatuľkovanú ako nástupkyňu Lindsey Vonnovej. Mikaela už vtedy mala taký realizačný tím, ako má teraz Petra, keď jazdí preteky Svetového pohára. Ako tréneri sme kázali mladým lyžiarom, že si majú viesť tréningové denníky, aby videli, koľko odpracovali. Na prvej strane museli mať napísané „krv, pot, sláva“. Bez tohto kréda to nejde a toto Petra napĺňala. Spadla, rozbila sa, následne sa pozviechala, išla ďalej a drela, drela, drela…