Otec a tréner zjazdára Martina Bendika sa domnieva, že spoločnosti sa bezdôvodne obohatili a boli spreneverené peniaze riadne platiacich členov asociácie, z ktorej kasy odtieklo v závere minulého roka viac ako 18 000 eur. Tie skončili na účtoch troch firiem, vlastnených vysokými funkcionármi a zároveň štatutármi SLA. V ich štruktúrach figuruje okrem prezidenta a viceprezidenta asociácie aj brat hlavnej kontrolórky zväzu Petry Penkert, Martin Kurcáb. 

Peniaze boli vyplatené spätne za predchádzajúce roky, keď páni Ivanič a Mersich figurovali v „krízovom štábe“, ktorý pomáhal asociácii pri viac ako desiatich súdnych sporoch. Za hodiny práce v krízovej skupine si nárokovali na odmenu, ktorá k nim prišla cez spoločnosti. „Dovolím si tvrdiť, že na súdoch v roku 2016 a 2017 sme odvrátili kolaps lyžiarskej asociácie. Nárokujeme si na to, čo nám patrí. Pohľadávky sme postúpili spoločnostiam, v ktorých figurujeme. Všetko prebehlo absolútne transparentne a pod dohľadom najvyšších orgánov SLA,“ vyjadril sa v úvode roka pre Šport24 prezident asociácie Ivan Ivanič.

Prezident SLA Ivan Ivanič.
Prezident SLA Ivan Ivanič.
Zdroj: Martin Baumann

Peter Bendik informoval, že ak obaja muži neodstúpia do 7.1. 2020, celú vec podstúpi Národnej kriminálnej agentúre. Svoj sľub splnil. „Vec som posunul ďalej. Informoval som NAKU, Generálnu prokuratúru, Finančnú správu, Slovenský olympijský výbor, Vojenské športové centrum Dukla a tiež ministerstvo školstva či splnomocnenca vlády pre šport,“ informoval Šport24.sk Peter Bendik starší. „Nech to podstúpia kriminálnej agentúre. Ničoho sa neobávame, nekonali sme protizákonne. Pokiaľ je pán Bendik  presvedčený  o svojej pravde,  jeho občianskou povinnosťou je, oznámiť záležitosť orgánom konajúcim v trestnoprávnych záležitostiach,“ povedal ešte v úvode roka pre Šport24.sk prezident lyžiarskeho zväzu Ivanič.

Otec a tréner nášho lyžiara zároveň zverejnil ďalší list, v ktorom poukazuje na ďalšie problémy v slovenskom lyžovaní. Okrem iných vecí aj o "atmosfére strachu", ktorá je na zväze vytváraná. "Vy dvaja páni bielite naše účty, vydierate menšie úseky SLA, tým že pozastavíte ich financovanie, že ich obliekate, čím si kupujete ich priazeň a ich hlasovanie pre Vaše mnohokrát otázne výdaje," píše sa v liste. Peter Bendik zároveň opätovne vyzýva čelných predstaviteľov SLA na abdikáciu. 

Na platby upozornil Peter Bendik starší.
Na platby upozornil Peter Bendik starší.
Zdroj: Peter Bendik st.