Lyžiarky počas sezóny prakticky neustále cestujú, presúvajú sa z jednej krajiny do druhej, občas z jedného svetadiela do druhého. Pre Američanku to je o to náročnejšie, keďže drvivá väčšina pretekov z programu Svetového pohára sa koná v Európe.

Shiffrinová prehovorila o životnom prostredí a klimatických zmenách. Táto téma je dnes mimoriadne citlivá a diskutovaná a ovplyvňuje aj psychiku hviezdnej lyžiarky. „Mám problém s tým, že náš šport vyžaduje množstvo cestovania,“ začala svoje rozprávanie Američanka.

Nejde len o cestovanie za pretekmi, ale aj za tréningovými kempmi pred sezónou. Svoje by o tom vedela hovoriť práve Petra Vlhová, ktorá na Slovensku nemá vhodné podmienky na vrcholový tréning, a tak pred sezónou jazdí na niekoľkotýždňové sústredenia do zahraničia.

Shiffrinová pritom nie je prvá zo sveta lyžovania, kto prehovoril o tejto téme. „Uvažovala som nad tým, že si dám sľub, že mimo sezóny nebudem jazdiť cez oceán, aby som lyžovala na ľadovcoch,“ vyhlásila zlatá olympionička v snoubordingu Jamie Andersonová.

Pre Shiffrinovú je alarmujúci stav životného prostredia natoľko vážny, že uvažuje o zmene v programe a skloňuje aj spojenie koniec kariéry. „Som veľmi blízko k tomu, aby som zmenila svoje plány na začiatku sezóny, aby som zohľadnila klimatický vplyv môjho cestovania na životné prostredie. Cítim, že v mojej kariére príde moment, keď sa zastavím a poviem si, že cestovanie kvôli športu nemôžem brať ako samozrejmosť a prispejem ku zníženiu uhlíkovej stopy,“ priznala lyžiarka.

Alpské lyžovanie je závislé od snehu a od klimatických podmienok, ktoré sa neustále zhoršujú. „Vyzerá to, akoby nám príroda hovorila, že sa hnevá a že sme urobili niečo veľmi zlé.“ Ako pripomenula stránka televízie NBC, Shiffrinová začala vo svojom živote robiť zmeny, aby znížila negatívny vplyv na životné prostredie. Vlastní vraj plug-in hybridné auto a na rodinný dom v Colorade dala nainštalovať solárne panely.

Podľa lyžiarky je však spoločnosť stále pozadu. „Je to vážna téma a je dôvod na veľké obavy,“ dodala vážne Shiffrinová.