V rozhovore s Pavlom Šťastným sa dočítate:

Prečo Shiffrinovú v Amerike mimo lyžovania nepoznajú
Že lyžovanie v USA je len pre bohatých a koľko platia rodičia ročne
Či je pravda, že Shiffrinová s tímom nevedia prehrávať, ako prehlásil Magoni
Čím ho v minulej sezóne prekvapila Vlhová
Čo si myslí o Vlhovej slovách v knihe na tému Magoniho praktík
Kde nastala vo vzťahu Vlhová – Magoni chyba
Prečo Vlhovej hrozilo psychické zranenie, keby zostala s Magonim
Čo mal urobiť Magoni inak, aby sa to medzi ním a Vlhovou nepokazilo
Prečo sú Magoniho slová z kontroverzného rozhovoru na zasmiatie

Koho favorizujete na zisk veľkého krištáľového glóbusu medzi ženami v tejto sezóne?

To je ťažká otázka aj kvôli tomu, že je olympijská sezóna. Olympijská medaila je olympijská medaila a najlepšie lyžiarky sa určite budú koncentrovať najmä na zisk medaily z tohto podujatia. Mikaela Shiffrinová je kandidátka na celkové víťazstvo, medzi favoritky určite patrí aj Petra Vlhová. Pre Laru Gutovú-Behramiovú to je ťažšie, keďže nejazdí slalom, ale v rýchlostných disciplínach je výborná, takže tam môže zbierať veľa bodov. Wendy Holdenerovú pribrzdilo zranenie, inak by určite nebola bez šance. Za hlavné kandidátky by som označil práve Shiffrinovú s Vlhovou.

Petra Vlhová získala veľký glóbus v minulej sezóne. Rezonovalo to v USA?

Zjazdové lyžovanie v USA nie je na takej úrovni popularity ako iné športy. V lyžiarskej komunite to rezonovalo. Petra vyhrala glóbus, každý zatlieskal a ide sa ďalej. Lyžiari však z toho nerobili veľkú vedu, prečo Petra získala veľký glóbus a Mikaela nie. Lyžiarska komunita v Amerike berie Shiffrinovú v každom prípade ako veľkú osobnosť. Rešpektujú to, že Vlhová vyhrala Svetový pohár, ale ide sa ďalej. Nejaké veľké diskusie o tom, prečo a ako, neboli. Gratulácie a rešpekt áno. Ide sa ďalej, uvidí sa, čo bude túto sezónu.

Vedia Američania, kto je Petra Vlhová, alebo netušia a stále si mýlia Slovensko so Slovinskom?

(smiech) To je dobrá otázka. Pre Američanov to je ťažké. Slovensko a Slovinsko je niekedy pre nich to isté. Lyžiarsky svet veľmi dobre vie o Petre Vlhovej aj v USA, mimo lyžovania to však je podstatne horšie.

Kto je Pavel Šťastný?

Narodil sa v Prahe, jeho otec bol Slovák. Šťastný žil a študoval na Slovensku, neskôr sa s manželkou vrátil do Česka, sám sa považuje za hrdého Čechoslováka. Od roku 1990 pracoval v USA a Kanade. V minulosti trénoval Olgu Charvátovú, Janu Gantnerovú-Šoltýsovú aj Šárku Záhrobskú (dnes Strachovú). V súčasnosti trénuje amerických chlapcov, ktorí skončili na strednej škole a pripravuje ich na profesionálny tím alebo lyžovanie pre americké univerzity.

Minulý rok ste o Mikaele Shiffrinovej prehlásili, že kým v Európe je za hviezdu, v USA to tak nie je. Prečo to tak je?

V lyžiarskej komunite je Mikaela mimoriadne populárna. V štátoch na východe USA, kde žijem, ako New England, Colorado či Utah, ľudia presne vedia, kto je Shiffrinová a veľmi si ju vážia. Veľké mestá v USA však súťažné lyžovanie príliš nepoznajú, televízie sa tým nezaoberajú. V Európe vysielajú Svetový pohár v jednom kuse, v Amerike to tak nefunguje. V Amerike vysielajú len záznamy z pretekov a sú to len krátke prenosy. Snažia sa ich dostať do povedomia ľudí, ale v porovnaní s populárnejšími americkými športami ako americký futbal, bejzbal, basketbal či hokej je lyžovanie ešte stále veľmi pozadu. Shiffrinová je veľká osobnosť v lyžiarskej komunite, keď sa však v New Yorku v Central Parku spýtate detí, ktoré tam hrajú basketbal, kto je Shiffrinová, netušia.

Ale z tímov NBA zrejme poznajú aj náhradníkov, však?

Ja rád rozprávam jednu príhodu. Raz, keď som sa prechádzal práve v spomínanom Central Parku, deti tam hrali basketbal. V tom čase hrával basketbal v NBA Čech Zídek. Chlapcov v parku som sa spýtal, či vedia, kto je Alberto Tomba. Pozerali na mňa, že čo to je. Keď som sa spýtal, či poznajú Čecha, ktorý hrá basketbal v NBA, okamžite vedeli, kto je Zídek. Asi takto vyzerá situácia okolo lyžovania v Amerike. Zlepšilo sa to, ale vo veľkých mestách sú iné športy číslo jeden.

Tím okolo Petry Vlhovej aj v predošlých sezónach, keď Petra dosahovala výsledky a víťazila, stále počítal každé euro, aby neskončil v mínuse. V akých podmienkach pracujú a fungujú americkí lyžiari a lyžiarky?

Lyžiarsky šport je v USA pre bohatých ľudí. Lyžiarske gymnáziá, v ktorých ja fungujem, sú veľmi drahé. Keď nejaké dieťa pôsobí u nás na športovom gymnáziu, rodičia musia počítať s tým, že ich to vyjde na 70-80-tisíc dolárov ročne. Lyžiari, ktorí splnia kritériá pre takzvaný US Ski Team, ktorý funguje pod lyžiarskou asociáciou, stále musia platiť približne 30-tisíc dolárov ročne. Projekty, v rámci ktorých chodia na tréningy či preteky do Európy, majú hradené, príspevok však stále musia platiť. Jediní lyžiari, ktorí sú stopercentne podporovaní, sú tí, ktorí splnia kritériá do A-tímu a jazdia Svetový pohár. Tí už nemusia platiť nič. Podpora lyžovania v USA je veľmi kritická pre pretekára, ktorý ešte len chce splniť kritériá pre spomínaný US Ski Team. Keď rodina nemá financie, lyžiar nemá šancu. Niektorí talentovaní pretekári končia vo veľmi mladom veku, lebo rodina na to nemá peniaze. Mne sa to stalo niekoľkokrát, že som mal pretekárov, ktorí boli medzi juniormi jedni z najlepších v Amerike, ale radšej skončili s lyžovaním a išli študovať. Bolo pre nich dôležitejšie študovať, ako keby rodina mala dávať financie do lyžovania.

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová si po pretekoch často vymenia objatia a úsmevy, inokedy zase príde konflikt, ako napríklad minulý rok v Jasnej, keď Američanka obvinila organizátorov, že pomohli Vlhovej. Ľudia z Vlhovej tímu viackrát zopakovali, že to, ako sa Shiffrinová prezentuje na sociálnych sieťach, nekorešponduje s realitou. Čo si o tom myslíte a čo to o nej vypovedá?

Ja by som to takto nebral. Shiffrinová je špičkový športovec a je fér. Poznám trénerov, ktorí pracujú s ňou, sú to féroví chlapci. Myslím si, že vtedy to išlo najmä zo strany bývalého trénera Vlhovej Livia Magoniho, možno novinári do toho rypli viac, ako bolo treba. Nemyslím si, že Mikaela bola rozčúlená, že práve preto nepodala výkon, lebo neskoro spravili pokazenú bránku. Bolo to trochu umelo vyvolané. Magoni to pri Shiffrinovej často trochu nafukoval, že nemôže robiť videá na tréningu, že sú napäté vzťahy medzi trénermi Shiffrinovej.

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po pretekoch v Söldene.
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po pretekoch v Söldene.
Zdroj: Profimedia.sk

Myslíte si, že Mikaela Shiffrinová s tímom nevedia prehrávať, ako to prehlásil práve Magoni?

V našom lyžiarskom svete je to tak, hlavne u žien, že konkurencia medzi lyžiarkami a ich tímami funguje naplno. Je veľmi dôležité, aby špičkoví pretekári mali vždy zabezpečené super podmienky na koncentráciu na špičkový výkon. Občas to je trochu hra. U mužov to je iné ako u žien. Shiffrinová vyhrala teraz v Söldene a Petra bola šťastná, že bola na pódiu a gratulovala Mikaele, prevládali pozitívne emócie. Na tréningoch to bolo iné. Už kedysi, keď som pôsobil vo vrcholnom lyžovaní, to fungovalo tak, že kým lyžiarky nerobili výsledky, nebol problém trénovať s inými tímami. Akonáhle sa dostali do svetovej špičky, bol s tým problém. Konkurencia funguje, každý tréner si to stráži. Nikto nemôže očakávať, že príde za trénerom Shiffrinovej, povie mu: poďme trénovať spolu, a on kývne. Tak to nefunguje, nemôžete očakávať, že sa niekde objavíte a každý vás bude vítať. Každý si v konkurencii Svetového pohára musí vytvoriť svoju cestu.

Minulý rok ste po pretekoch v Jasnej naznačili, že konflikt mohli vyvolať aj tréneri Shiffrinovej, lebo pracujú pod veľkým tlakom v tíme, ktorému šéfuje Mikaelina mama. Aké vzťahy fungujú v americkom tíme?

Pokiaľ Shiffrinová podáva výkony, mama, ktorá všetko riadi, bude spokojná s celým tímom a nič sa nedeje. Akonáhle výkony nie sú, prvý krok je, že sa ide po tréneroch. Tak to chodí aj v iných športoch. V Shiffrinovej tíme sa však starajú v prvom rade o to, aby Mikaela mala čo najlepšie podmienky, nestarajú sa o to, aby okolo nich nikto nebol a aby blokovali niečo. Dôležité sú podmienky pre Shiffrinovú, aby tým mohol ísť jej výkon hore. Sledovať ostatných a pokúšať sa blokovať konkurenciu je zbytočne vynaložená energia, tak to nefunguje.

Viackrát som čítal vyhlásenia, že západným lyžiarskym mocnostiam príliš nevonia, keď ich zdoláva lyžiarka z krajiny z východného bloku. Čo si o tom myslíte?

Veľké tímy z alpských krajín dávajú veľkú energiu a finančné prostriedky na to, aby boli silní a vyhrávali. Keď niekto z lyžiarsky menšej krajiny prerazí, ako napríklad Petra Vlhová či Ester Ledecká, je to pre všetkých z tradičných alpských krajín nepríjemné. Nemyslím si však, že by veľké tímy robili okolo toho tragédiu. Dobre vedia, že vďaka podmienkam, ktoré majú, výsledky dokážu urobiť. Keď však príde Vlhová, vyhráva preteky a získa veľký glóbus, je to pre alpské krajiny nepríjemné, tréneri sa musia zodpovedať vedeniu zväzu a tímov, ako je možné, že sa to nepodarilo im vďaka podmienkam, ktoré majú, prečo sa to stalo a kde je chyba. Keď príde Slovenka z rodinného tímu a dokáže všetkých zdolať, určite to pozorne sledujú.

Je dnes pre Vlhovú v niečom nevýhoda, že je zo Slovenska?

Keď príde Petra trénovať do Hintertuxu, má také podmienky, aké jej zariadi tréner s vedením strediska. Má nového trénera Švajčiara, ktorý jej určite dokáže vytvoriť také podmienky, aké má hociktorý špičkový lyžiar. Ledecká má trénera Taliana, Vlhová Švajčiara, rodičia oboch lyžiarok vedia, že práve ich potrebujú na to, aby im zariadili čo najlepšie podmienky na tréning, ktorý je veľmi dôležitý. Robiť z toho nejakú tragédiu, že veľké krajiny to nemajú rady, neprichádza do úvahy. Veľké krajiny idú ďalej a veľmi dobre vedia, že vychovajú ďalších pretekárov do budúcna na najvyššej úrovni, zatiaľ čo v Česku či na Slovensku je otázka, či tam sú schopní vychovávať v budúcnosti ďalších takýchto špičkových pretekárov ako Ledecká s Vlhovou.

Sledovali ste Vlhovej výkony v minulej sezóne? Prekvapila vás niečím?

Prekvapila ma v jednej veci. Vlhová je slalomárka, dokázala sa posunúť v obrovskom slalome a stala sa v ňom majsterkou sveta, to bolo super. A to, že nastúpila do kĺzavých disciplín a dokáže v nich predvádzať špičkové výkony, pred tým klobúk dole. Urobila obrovský pokrok.

Vlhová krátko po skončení minulej sezóny mnohých prekvapila ukončením spolupráce s Liviom Magonim. Ako ste to vtedy vnímali?

Človek do toho nevidí, ale už vtedy som si pomyslel, že niečo sa medzi nimi stalo, detaily nakoniec teraz Petra sama otvorila. Stretol som ju v septembri v Saas-Fee na tréningu, videl som ju na kopci a krátko som sa s ňou rozprával. Pýtal som sa jej, ako sa má a ako sa jej darí. S úsmevom na tvári odpovedala: teraz už dobre. Aj toto napovedá, že vo vzťahu tréner – zverenkyňa boli veľké problémy.

Petra vo svojej knihe najnovšie odhalila detaily vzťahu s Magonim, poslednú sezónu označila za masaker a tréner jej vraj svojím správaním ubližoval. Čo si o tom myslíte?

Odpoviem skúsenosťou z mojej trénerskej kariéry. Jeden z najhorších krokov trénera je, keď začne používať pretekára pre svoje meno a svoje ciele. To je jedna z najhorších vecí v našom športe. Akonáhle tréner použije pretekára pre svoje ja, je zle a myslím si, že Magoni to urobil. Preto to Petra teraz dáva von. Magoni ju použil pre svoje ciele a to je chyba. Pretekár niekedy počas sezóny, ale aj celkovo počas kariéry, má momenty, keď sa dostane do útlmu. Tréner je na to, aby pretekára dostal z útlmu. Myslím si, že Magoni bol tak veľmi sústredený na to, aby Petra získala veľký krištáľový glóbus, že išiel cez mŕtvoly. To je môj názor.

Bolo v závere minulej sezóny na Vlhovej výkonoch badať, že okrem fyzickej únavy ju trápi aj psychická nepohoda?

Áno, na konci sezóny to na nej bolo trochu vidno. Je dôležité, aby sa pretekár nesústredil len na výkony, ale aby nezabudol mať pôžitok zo samotného športu. Z toho, že je rád, že lyžuje. Petra sa v sezóne dostala do útlmu. Čítal som jej rozhovory, v ktorých hovorila, že keby mala takto pokračovať ďalej, možno skončí s lyžovaním. To sú veľmi zlé veci. To znamená, že pretekár stráca pôžitok zo športu a cíti taký veľký psychický tlak, že sa môže dostať až do psychického zranenia. Minulú sezónu to dokázala, v závere sezóny zabojovala ako skutočný vrcholový športovec, ale nemala to vôbec jednoduché.

Petra Vlhová a Livio Magoni.
Petra Vlhová a Livio Magoni.
Zdroj: Instagram Petra Vlhová

V jednom z rozhovorov ste vyhlásili, že naviazanosť a závislosť lyžiarok od trénerov je oveľa väčšia ako medzi mužmi. Ako sa to prejavuje a čomu by sa mal tréner vyvarovať?

Keď v ženskom lyžovaní pretekárka verí trénerovi, urobí všetko, čo on naplánuje. U mužov je to trochu iné. Vždy si do toho prinesú niečo svoje. Trénoval som ženy aj mužov. Chlap niekedy povie: dobre, ale ja si myslím toto a urobíme to takto. U mužov tréner musí rešpektovať niektoré prínosy pretekára. U žien keď pretekárky veria trénerovi, sú ochotné počúvať a urobiť všetko. Tréner musí veľmi detailne plánovať každý krok. Petra sama povedala, že zo začiatku Magonimu verila, ťahal ju správnym smerom, išlo to výborne. Postupne sa s ním však dostala do útlmu. Tréner musí byť citlivý, musí všetko plánovať tak, aby neurobil chybu, lebo lyžiarka mu verí. Keď bude chlap cítiť, že ide do únavy, alebo že niečo nefunguje, tak to nebude robiť, hotovo, koniec. U žien to tak nie je.

Keď som robil rozhovor so športovým psychológom, povedal, že Petra v tejto fáze kariéry pri sebe potrebuje viac psychológa ako tvrdú ruku. Bola chyba, že Magoni odmietal bližší kontakt s Vlhovou a v tejto rovine bol slabý?

Opäť odpoviem z mojich skúseností. Keď Magoni začal trénovať Vlhovú, stále sa zlepšovala. Tréner bol stále hlavný človek, ktorý ju viedol. V určitom momente sa pretekár dostane na úroveň, keď začne vyhrávať, tréner musí vtedy trochu zmeniť vzťah k pretekárovi. Musí sa dostať na rovnakú úroveň. Magoni Petre diktoval, ona mu verila a išla vo výkone stále hore. Dostala sa však na úroveň absolútnej svetovej špičky, v tom momente Magoni ako tréner mal zaregistrovať jednu vec, že pretekár by mal začať počúvať svoje telo. Vtedy by mal tréner prestať diktovať, mal by začať konverzovať s pretekárom a mal by sa pýtať, čo si pretekár myslí. Petra sa snažila dostať na túto úroveň, aby s trénerom mohla komunikovať, nielen počúvať jeho diktovanie. Magoni to neprijal. Psychológ, s ktorým ste robili rozhovor, mal pravdu. Magoni sa neposunul tam, že sú na rovnakej úrovni s Vlhovou a môžu spolu odborne komunikovať. On chcel stále diktovať, a to bolo pre Petru pravdepodobne ťažké.

Magoni v mnohokrát rozoberanom kontroverznom rozhovore vyhlásil, že Vlhová sa už nemá kam posunúť. Aký je váš názor na to?

Netuším, prečo niečo takéto povedal. Po prvé: urobil to v momente, keď bola eufória a Petra vyhrala Svetový pohár. Vyhlásiť také niečo mi napovedá, že je to viac o ňom ako o nej. Pri takomto špičkovom športovcovi je zlepšovanie o skutočne malých detailoch. Ako lyžiarka pri kvalitnom tréningu a kvalitnom vedení stále dokáže ísť ďalej. Nedá sa povedať, že už na viac nemá. Čo si pamätám, v rozhovore Magoni dosť ospevoval Talianky. Pozrite sa na ich výkon v Söldene, obe vyhoreli. Takéto vyhlásenia by som ja osobne nikdy nedal, aké dal Magoni v tom rozhovore. Shiffrinová mala taktiež problém, keď jej zomrel otec. Nikto z amerických trénerov nepovedal: to už je koniec, už na to nemá. Pozrite sa, kde je dnes a kde ešte bude. Gutová-Behramiová bola zranená, nešlo jej to. Pozrite sa, ako jazdí dnes. Také vyhlásenia o Petre, čo dal Magoni, boli podľa mňa nejaké osobné veci, ktoré vypustil naschvál. Jeden špičkový tréner o pretekárke, ktorá v tom momente vyhrala Svetový pohár, toto nemôže vyhlásiť. To je na zasmiatie.