Partia z okolia Starej Ľubovne je vo Francúzsku už dlhší čas a má na starosti takzvanú špinavú robotu, ktorú navonok nevidieť, no bez nej by sa preteky nemohli konať. Medzi to patrí naťahovanie sietí ako aj nafukovacích bariér v cieli, ktoré majú zabrániť zraneniam.
„Na internete bola ponuka práce na lyžiarsky šampionát – stavba zjazdoviek na štarte a v cieli. Naťahovanie ochranných sietí a všetky podobné záležitosti ako aj injektáž, počas ktorej sme ratrakom naťahovali hasičské hadice a pod tlakom následne išla voda do zjazdovky,“ povedal pre Šport24.sk jeden zo Slovákov na majstrovstvách sveta.
S podobnými vecami už majú skúsenosti, keďže sa zúčastnili rovnakých prác v rámci Svetového pohára. Partia okolo Petra Barnovského, Pavla Sčensného a Richarda Jakubova dorazila do Francúzska už dávno pred začiatkom podujatia. „Sme tu od 20. januára s tým, že preteky sa začali 6. februára. V podstate od rána do noci sme boli na kopci. Začínali sme naťahovaním ochranných a napínacích sietí,“ priblížili slovenskí stavitelia svoju prácu.
Podľa ich slov sa deväť z nich nachádza v Meribeli a ďalších 18 je v Courcheveli. Pobyt na šampionáte si napriek náročnej práci užívajú, vďaka akreditáciám sa dostanú takmer všade a stihli už aj podporiť našu Petru Vlhovú. „Hovorili sme jej po obrovskom slalome, že sme dali do toho srdce. Aj ona sama nám povedala, že trať bola pripravená dobre a veríme, že rovnako dobrú prácu odvedieme aj na sobotňajší slalom a budeme súčasťou jej víťazstva alebo nejakého medailového úspechu,“ zaželala si zhodne slovenská partia.

Na lyžiarky nemajú krivé slovo
Vďaka akreditáciám sa slovenskí robotníci dostanú prakticky všade, čo aj využili na pár spoločných záberov s lyžiarskymi hviezdami. „Peťa je perfektná a skvelá je aj Federica Brignoneová. Je milá a ústretová. V podstate nikto nemá najmenší problém sa s vami odfotiť,“ prezradili.