Pozrite si najlepšie FOTO rivaliek v GALÉRII

V Levi mala v oboch slalomoch navrch Vlhová, v Killingtone zase ovládla preteky Shiffrinová. „S Petrou je to vždy najväčšia možná šou v našom športe. Nielenže tvrdo pracuje a dobre lyžuje, ale myslí aj na jemné detaily. Každé preteky sú pre nás obe veľkou skúškou s množstvom nervov,“ okomentovala Shiffrinová súperenie so slovenskou rivalkou.

Hoci Vlhová tvrdí, že to nie je len o nej a Shiffrinovej a je veľa dobrých dievčat, ktoré im dýchajú na chrbát, podľa výsledkov z úvodu sezóny je táto dvojica niekde inde ako zvyšok konkurencie. Napriek tomu, že súboje v slalome sú zatiaľ o dvoch lyžiarkach, nuda to nie je. „Rodina aj kamaráti mi na rovinu povedali: wau, je to vzrušujúce. Dokonca aj ostatné pretekárky zostávajú do konca pretekov, aby videli, čo sa stane. Myslím, že to je dobrá vec pre náš šport aj pre mňa. Posúva ma to vpred,“ pokračuje Američanka pre New York Times.

Obe lyžiarky jazdia na najvyššej úrovni, víťazstvá na pretekoch sú o tých najmenších detailoch, či o chybách, ktoré sa nevyhnú ani tým najlepším. „Nie je veľa toho, čo môžem robiť lepšie ako Petra a platí to aj naopak. Všetko sa deje na mimoriadne vysokej úrovni, o to dramatickejšie a nervydrásajúcejšie to je.“

Shiffrinová však priznáva, že rivalita s Vlhovou je mimoriadne intenzívna a je poriadne vyčerpávajúca. „Na začiatku sezóny sme nadšené a beriem to pozitívne. Ako však sezóna pokračuje, ste unavenejší, ale musíte na to tlačiť každý deň a každý víkend. Zvyšujete intenzitu, druhá osoba je tam a zdá sa, že je to vždy Petra. Niekedy si poviem: Môžeme na chvíľu vyhlásiť prímerie, zdvihnúť na chvíľku bielu vlajku a obe si poriadne zdriemnuť? A potom sa vrátime späť. Občas také niečo chcete povedať,“ priznáva úprimne Shiffrinová.

Americká lyžiarka si všimla zmeny u Vlhovej aj v jej tíme. „Vyzerá, že je mimoriadne pevná v ramenách. Atmosféra v jej tíme v tejto sezóne sa zdá byť oveľa pozitívnejšia. Vždy je ťažké zistiť, ako sú na tom druhí v súčasnosti a ako na tom boli v minulosti, vyzerá to tak, že v Petrinom tíme je dnes viac úsmevu ako kedysi,“ dodala Shiffrinová na margo jej rivalky.

Rivalita definuje kariéru športovca

Rivalitu Shiffrinovej s Vlhovou si všimol reportér prestížneho New York Times, ktorý nechýbal na svahu v Killingtone. „Najvytrvalejšie kariéry športovcov sú zvyčajne definované rivalitou so súperom porovnateľného talentu a kvalít. Spomeňte si na Magica Johnsona s Larrym Birdom, Toma Bradyho s Peytonom Manningom, Martinu Navrátilovú s Chris Evertovou. Shiffrinová, ktorá sa snaží prekonať každý významný rekord, nikdy nemala súperku, ktorá by ju pravidelne dokázala vyzývať a prekonávať. Teraz sa to deje. Testovanie Shiffrinovej dominancie v posledných dvoch rokoch motivuje a núti Američanku predvádzať svoje najlepšie výkony,“ napísal vo svojej reportáži reportér Bill Pennington.

Vlhová si dáva prestávku

Petra Vlhová sa v rámci podujatí Svetového pohára predstaví najbližšie až v obrovskom slalome vo francúzskom Courchevel, ktorý je na programe 21. decembra. Vynechá tak nasledujúce tri zastávky seriálu. Slovenka sa nepredstaví v kanadskom Lake Louise, kde sa pôjdu dva zjazdy a super-G, nebude štartovať ani v St. Moritzi vo Švajčiarsku (2x super-G) a vo francúzskom stredisku Val d'Isere, kde sa 18. a 19. decembra uskutočnia súťaže v zjazde a super-G.