Slovenská lyžiarka síce nezmenila značku, ale v novej sezóne jazdí na nových lyžiach a zdá sa, že s nimi nie je úplne zohratá. Ako uviedla v Sestriere, práve lyže môžu byť jeden z hlavných dôvodov, prečo sa jej zatiaľ nepodarilo vyhrať slalomové preteky, hoci v minulej sezóne v tejto disciplíne doslova rozdrvila konkurenciu.

„Úprimne poviem áno. Nechcela som to rozoberať, ale zrejme to niekto prezradil. Zmenila som lyže, ale potrebujem sa s nimi zžiť. Na tréningu mi to raz ide a raz nejde. V pretekoch zase robím viac chýb, ako som robila v minulej sezóne. Keď človek urobí zmenu, potrebuje čas, aby to išlo lepšie. Robíme pokroky, snažíme sa pracovať na drobných chybách,“ komentovala Vlhová v Taliansku.

Vlhovej výsledky v tejto sezóne:

Slalom v Levi (19.11.) - 3. miesto
Slalom v Levi (20.11.) - 3. miesto
Obrovský slalom v Killingtone (26.11.) - 4. miesto
Slalom v Killingtone (27.11.) - 4. miesto
Obrovský slalom v Sestriere (10.12.) - 3. miesto
Slalom v Sestriere (11.12.) - 3. miesto

Čo pre lyžiarov znamená, resp. čo obnáša zmena lyží a aké nástrahy so sebou táto zmena prináša? Odpoveď sme hľadali u bývalého trénera Petry Vlhovej Rastislava Mažgúta. „Lyžiarke nemusí sadnúť materiál. Čo som počul, Petra nie je úplne spokojná s materiálom, lyže jej až tak nesedia, ako jej sedeli tie staršie. Znamená to, že keď do nich dáva energiu, necíti, že by jej lyže rovnakú energiu vracali. Materiál s ňou ešte nie je tak zosúladený, ako by mal byť,“ vysvetľuje Mažgút, ktorý sledoval posledné preteky – slalom v Sestriere, kde si všimol aj to, ako sa správajú Vlhovej nové lyže:

„Mal som pocit, akoby lyže Peťu toľko nedržali. Videli sme to u Wendy Holdenerovej, ktorú to skoro nešmýkalo. Petre zase spodná vonkajšia noha stále trochu odchádzala.“

Aby zmenu lyží vysvetlil ešte podrobnejšie, pomohol si lyžiarsky tréner aj príkladmi z iných športov. Napríklad zo sveta motošportu. „Dá sa to porovnať, napríklad, s Formulou 1. Pretekári ako Alonso či Vettel, ktorí sú majstri sveta, nemajú tú správnu formulu, v ktorej by vedeli vyhrávať. Peťa k novým lyžiam nemá taký vzťah, dôveru, že by sa na ne dokázala stopercentne spoľahnúť,“ myslí si Mažgút a lyže prirovnáva nielen k formule, ale aj k bežeckej obuvi:

„Môže byť kvalitná, ale vám sa práve v nej nebehá dobre, nemáte z toho taký dobrý pocit. Sú to najlepšie a najdrahšie bežecké tenisky na svete, ale keď ich máte obuté a máte zabehnúť pár kilometrov, necítite sa v nich dobre a na každom kilometri strácate päť sekúnd. Vyzerá to zanedbateľne, ale v maratóne sa to ukáže ako dve minúty, čo je veľmi podstatné. Buď si teda tieto tenisky vymeníte, alebo ich kvalitný obuvník tvarovaním upraví a vtedy vám to môže perfektne sadnúť. Petra určite má kvalitný servis lyží, určite skúšajú všetko možné, aby jej sedeli,“ dodal Mažgút.