To, že jedna z tratí býva rýchlejšia, je známa vec. Pretekári išli vždy dve jazdy, čím chceli organizátori zabezpečiť rovnaké podmienky a regulárnosť. Paralelný obrák na svetovom šampionáte však mal hneď niekoľko problémov.

Pretekár mohol mať v prvej jazde stratu na súpera niekoľkých sekúnd, jeho maximálna strata pred druhým kolom bola v takomto prípade vždy 50 stotín sekundy. V druhom kole sa už počítal skutočný rozdiel, ktorý sa už neznižoval na 50 stotín sekundy.

Pretekári v červenej dráhe teda síce vyhrávali prvé kolá s výraznejším náskokom ako pol sekundy, ale tí, ktorí začínali v modrej dráhe, vedeli, že stratia aj tak len pol sekundy a v druhej jazde stratu doženú a postúpia.

Najrýchlejší pretekári z kvalifikácie, ktorí začínali vo vyraďovacej fáze v červenej trati, boli v nevýhode.

Pozrite si pokazenú jazdu Vlhovej v kvalifikácii:

„Som naštvaná. Veľmi ma to hnevá. Ako môže niekto urobiť paralelné preteky s dvomi tak odlišnými traťami? Boli to najhoršie preteky v mojom živote, a to sme na majstrovstvách sveta!“ hnevala sa Federica Brignoneová, ktorá obsadila šieste miesto.

Čudné podmienky popísala v štúdiu Eurosportu bývalá česká lyžiarka Eva Kurfürstová. „Kto chce zvíťaziť, musí v prvej jazde štartovať v modrej trati,“ povedala.

„Môžete vidieť, že jedna trať je rýchlejšia o pol sekundy. Nie je to teda na sto percent spravodlivé. Zo strany FIS už dlho počúvame, že sa to dá urobiť lepšie. Zakaždým to je však o tom istom, že to nejde. Otázkou je, či to teda má celé zmysel,“ zamyslel sa jedenásty z paralelného obrovského slalomu Marco Odermatt.

"Snažila som sa k tomu niečo povedať v Levi, vtedy mi povedali, aby som držala hubu. FIS nás-športovcov nikdy nepočúva."
Federica Brignoneová

Napriek zisku bronzovej medaily bol kritický aj Loic Meillard. „Je pekné získať medailu z majstrovstiev sveta, ale keď ide o tieto preteky, držím sa svojho názoru: je toho veľa, čo sa dá vylepšiť, aby boli podmienky pre všetkých rovnaké. Teraz to nebolo spravodlivé.“

Wendy Holdenerová vypadla vo štvrťfinále, ku kritike ostatných pretekárov a pretekárov zaujala rezervovanejší postoj. „Dúfam, že v budúcnosti budú pravidlá upravené, aby to bolo lepšie. V prvom kole by nemala byť stanovená maximálna strata, tak budú mať všetci rovnaké šance.“

Talianka Brignoneová je však v otázke zmien v budúcnosti paralelných pretekov skeptická. „Snažila som sa k tomu niečo povedať v Levi, vtedy mi povedali, aby som držala hubu. FIS nás-športovcov nikdy nepočúva,“ dodala skepticky.