Nasťa získala vytúžené zlato v sobotu v pretekoch na 12,5 kilometra. Do cieľa finišovala so slovenskou zástavou a počas slávnostného ceremoniálu hrdo spievala našu hymnu. „Troška som si aj poplakala, je to dojímavé, neviem si pomôcť. Emócie prúdia, ešte to nemám vnútorne prežité. Každú takúto chvíľu vnímam a predovšetkým dnes. Keď som včera zvíťazila a ešte som nemala medailu, rozmýšľala som, či je to pravda,“ povedala Nasťa po tom, čo si prebrala zlatú medailu.

Daniel Kuzmin svoju manželku po víťazstve poriadne vystískal.
Daniel Kuzmin svoju manželku po víťazstve poriadne vystískal.
Zdroj: tasr

Bratia Hochschornerovci to všetko niekoľkokrát zažili na letných olympijských hrách. Lenže dnes sa na tieto spomienky pozerajú inak.„Pekné a ideálne je to iba pred televíznymi kamerami. Realita je však iná a smutná. Myslím si, že Kuzminová by urobila lepšie, keby zostala v Rusku. Určite by za svoje terajšie olympijské úspechy dostala oveľa viac peňazí, ako dostane u nás,“ pokračoval Peter Hochschorner. Tvrdí, že hovorí z vlastnej krutej a smutnej skúsenosti.

FOTO Kuzminovej trampoty na cieľovej rovinke: TIETO problémy pri zlatej oslave si všimlo len pozorné oko!

„Doterajší nezáujem o špičkových športovcov - olympionikov zo strany našej vlády a štátu. To je jedna veľká mizéria. Naši politici nás športovcov poznajú iba vtedy, keď sa nám darí, keď sa môžu s nami po nejakom veľkom úspechu odfotiť. Ale inak sa o nás nezaujímajú. Zažili sme to v živote mnohokrát, viem, o čom hovorím,“ zdôraznil kormidelník mnohokrát pozláteného slovenského dvojkanoe.

Pavol Hochschorner by sa nestratil ako stavbár.
Pavol Hochschorner by sa nestratil ako stavbár.
Zdroj: Július Dubravay

Kuzminovej prvý rozhovor po zlate:

Petrov brat Pavol Hochschorner prezradil pre Plus JEDEN DEŇ, aká je skutočná pravda o živote našich olympionikov, ktorí získali v minulosti pre Slovensko cenný kov. A pred ňou varuje aj Nasťu.„Nechcem strašiť Nasťu, ale ani my sme si v čase, keď sme získavali medaily, neuvedomovali, že príde čas, keď z nich nebudeme mať vlastne nič. Tiež si to teraz neuvedomuje, ale vytriezvenie príde časom,“ doplnil Paľo.Podľa neho, keby bola zostala v Rusku, bola by finančne zabezpečená.

FOTO Dojatá Kuzminová spievala slovenskú hymnu ako o dušu: Rozplakala sa na stupňoch víťazov!

U nás je to v tomto ohľade bieda. „Z peňazí, čo sme dostali za medaily, vyskakovať nemôžeme. Peter si už počas kariéry dláždil cestičku do autoservisu, kde si privyrába. Ja zatiaľ nemám nič a budem žiť z toho, čo mám. Keď skončíme kariéru, pôjdem na úrad práce. Z peňazí, čo sme dostali za olympiády, sa nedá žiť, a keďže sme kariére obetovali sto percent nášho času, priestor urobiť si školy nebol čas. Jediné, čo ovládam, je stavbárčina, takže s najväčšou pravdepodobnosťou skončím pri lopate,“ doplnil Pavol.

Prečo je Nasťa na Slovensku?

„Bola pre nás neperspektívna,“ vyhlásil vtedajší šéf ruského biatlonu Vladimir Tichonov, keď Kuzminová zmenila národný dres. S dieťaťom na krku a bez výrazných výsledkov v minulosti nedostávala toľko priestoru v ruskom tíme, ako si predstavoval. Tichonov vraj obiehal trénerov, či ju môže pustiť. Žiadny nebol proti. „S Ruskom by som nikdy nesiahla na medailu. Pri elite som nedostávala príležitosť a necítila som podporu,“ uvádza pravidelne už 6-násobná olympijská medailistka.

Peter Hochschorner si privyrába ako automechanik.
Peter Hochschorner si privyrába ako automechanik.
Zdroj: Július Dubravay

Z čoho žijú naši medailisti

Tí najlepší sú väčšinou zamestnaní v športových strediskách, ktoré zastrešujú ministerstvá školstva, vnútra a obrany. Mesačne dostávajú plat od od 450 do 1 700 eur. Za medailu na OH dostanú športovci špeciálnu prémiu. Kým na olympiáde v Londýne to bolo 22 500 eur, dnes je to 50-tisíc eur. V momente, keď športovec skončí kariéru, zväčša ho vyradia zo spomínaného strediska a príde aj o mesačný príjem.

Najúspešnejší slovenskí olympionici

● Anastasia Kuzminová (biatlon) 3 - 3 - 0
● Pavol Hochschorner (vodný slalom) 3 - 0 - 1
● Peter Hochschorner (vodný slalom) 3 - 0 - 1
● Michal Martikán (vodný slalom) 2 - 2 - 1
● Elena Kaliská (vodný slalom) 2 - 0 - 0
● Ladislav Škantár (vodný slalom) 1 - 0 - 0
● Peter Škantár (vodný slalom) 1 - 0 - 0
● Matej Tóth (atletika) 1 - 0 - 0

Za menom je počet zlatých, strieborných a bronzových medailí.

VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!

Dojatá Nastina svokra Natália Kuzminová: Neveste venovala srdcervúce slová!

Kuzminovej slová o konci šokovali Slovensko, po ďalšom zlate si dáva podmienky: Stane sa TOTO a končím!