V rozhovore so športovým psychológom Petrom Bielikom sa dočítate:

Prečo ho neprekvapil koniec Magoniho pri Vlhovej?
Čo viedlo Magoniho ku kontroverzným slovám v rozhovore pre Corriere della Sera?
Či Magoni dával kontroverzné vyhlásenia cielene alebo nevedome?
Či nie je Magoniho koniec pred olympijskou sezónou priveľký risk?
Čo by malo byť rozhodujúce pri hľadaní nového trénera?
Aký prístup k Vlhovej by mal zvoliť nový tréner?

Hovorí sa, že víťazná zostava sa nemení. Je z tohto pohľadu koniec spolupráce Livia Magoniho s Petrou Vlhovou prekvapením?

Je pravda, že takto sa to v športe hovorí. Pre verejnosť je to určite prekvapenie, pretože s tým nikto nepočítal potom, ako splnili veľký cieľ, ktorý mali. Pre zainteresovaných, ktorými mám na mysli členov Petrinho tímu vrátane trénera Magoniho, to až také veľké prekvapenie podľa mňa nebolo a nezrodilo sa z týždňa na týždeň. Smerovalo to k tomu počas sezóny, možno už v druhej polovici, možno až v závere, ťažko povedať.

Petra ukončila sezónu v druhej polovici marca, ale stále je okolo nej rušno kvôli zmene trénera. Ako môže na ňu vplývať, že si ani po náročnej sezóne príliš nevydýchne?

Myslím, že pre Petru, čo sa týka psychiky, toto nemusí mať zásadný negatívny dopad, pretože ako som povedal, v tíme reálne počítali s tým, že tento variant reálne môže nastať. Petra teda bola určite vnútorne pripravená na to, že ku zmene môže po sezóne prísť. Určite je príjemnejšie, keď je ruch okolo nej po víťazstvách a po zisku veľkého glóbusu, ako z takýchto dôvodov. Má však pri sebe tím, v ktorom s týmto verejným tlakom vedia veľmi dobre narábať. Petra sa od tohto dokáže izolovať, dala k tomu oficiálne stanovisko cez sociálnu sieť a čo sa týka mediálnej komunikácie a komunikácie s verejnosťou na túto tému, pre ňu sa to týmto skončilo.

Každopádne to zrejme nie je pre ňu príjemné, keď sa po zisku veľkého krištáľového glóbusu rozoberali s rovnakou intenzitou slová jej trénera z kontroverzného rozhovoru.

Priznám sa, že ani ja som tomu dosť dobre nerozumel, a to sa vo vrcholovom športe pohybujem veľmi dlho. Formulácie zvolil Livio Magoni v období, aké bolo a boli z jeho strany značne nešťastné. Možno aj on si to teraz uvedomuje. Je možné, že zohralo úlohu to, čo som naznačil. Bolo to už v období, keď videl, že ďalšia pokračujúca spolupráca s Petrou je neudržateľná. Mohol to byť z jeho strany aj prejav frustrácie, ale aj vyslanie nejakej správy smerom k lyžiarskej verejnosti, že niečo sa deje, aby si svojím spôsobom hľadal ďalší džob. Bola to zmes nešťastných okolností, ktorú Magoni nešťastne uchopil. Určite to pre Petru nebolo príjemné, hlavne v takom období, v ktorom sa tešila z úspechu. To sa jednoducho nerobí. Aj keby si to ten tréner myslel a bolo by na tom niečo pravdy, takéto veci sa verejne nemedializujú.

Športový psychológ Peter Bielik.
Športový psychológ Peter Bielik.
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Po Magoniho kontroverznom rozhovore vyšlo hneď niekoľko teórií, či tým vedome niečo sledoval, alebo bol jednoducho tradične až prehnane úprimný a neuvedomil si, aký dopad môžu mať jeho slová. Kde teda hľadať pravdu?

Možno bude niečo pravdy z toho aj z toho. Je možné, že mal nejaký zámer, ako vyvinúť tlak a dať signál lyžiarskej top verejnosti, že bude voľný. Každopádne to neurobil dobre, a to aj vzhľadom na jeho budúcnosť ako trénera. Nikto nespochybňuje jeho profesionálne trénerské kvality, pretože ich dokázal už neraz. Niektoré jeho vyjadrenia a spôsob jeho stratégie sú však, mierne povedané, značne diskutabilné. Možno aj tu niekde treba hľadať dôvody, prečo dochádza k rozchodu s Petrou Vlhovou.

Mal by si tréner dávať pozor na to, čo vypustí o svojom zverencovi do sveta v rozhovoroch? Mal by dbať na možné následky alebo by to športovec jednoducho mal zvládať?

Moja odpoveď nebude len k Magonimu a Vlhovej, ale zovšeobecním to. Verejne vyjadrená kritika zo strany trénera v zásade nemusí byť zlá. Tiež nie je v poriadku, pokiaľ by sme neustále používali klišé vyhlásenia typu „poučíme sa“, „všetko je v poriadku“ a podobne. Keď treba, kritika je na mieste. Treba však vedieť, akým spôsobom kritiku vyjadriť. Tu majú niektorí tréneri veľké rezervy, pretože vyjadria kritiku neprimeraným spôsobom, niekedy ju vyjadria tak, že má negatívnejší dopad na ich zverenca, než by očakávali. Veľakrát z kritiky trénerov vyznieva ich vlastná frustrácia. Keď tréner verejne vystúpi, vždy musí myslieť na to, aký je jeho cieľ. Pokiaľ je cieľom trénera len verejne vyjadriť svoju frustráciu z nejakého nezdaru, to nie je v poriadku.

V minulosti ste vyhlásili, že Vlhová má veľkú výhodu, že rýchlo zabúda na neúspech a nepríjemné udalosti. Môže to byť jej výhoda aj v prípade výmeny trénera a v prípade konca s Magonim, ktorý nebol ideálny?

Táto jej vlastnosť jej môže veľmi pomôcť. Celé sa to stalo po veľkom úspechu, pre verejnosť to bolo nečakané. Ako som už povedal, myslím, že Petra s týmto variantom počítala, že sa to môže stať. Pri jej povahe, ako ju ja vnímam, dokáže relatívne rýchlo obrátiť list a sústrediť sa na ďalšie veci, ktoré ju čakajú v budúcej sezóne. Teraz sa v prvom rade bude sústrediť na to, aby si oddýchla, takže tieto veci vypustí z hlavy a prácu ohľadom nového trénera bude realizovať hlavne jej otec s tímom, samozrejme, po konzultáciách s ňou. Petra dostane výstup, podľa neho sa zariadi a bude sa pripravovať na novú sezónu.

Vlhová prišla o trénera aj pred piatimi rokmi, keď od nej odišiel Ivan Iľanovský a celé sa to taktiež nezrealizovalo práve najšťastnejším spôsobom. V čom je na porovnanie prípad s Magonim iný z pohľadu Vlhovej?

Ťažko tieto dva prípady porovnávať, hlavne preto, že ubehlo päť rokov, odvtedy Petra vyrástla, vidí a pozná, ako to chodí v profesionálnom biznise, ako fungujú vzťahy v športe. Už má niečo za sebou. Nejakú súvislosť medzi týmito dvomi zmenami trénerov nevidím. Skôr by som poukázal na to, že z jej pohľadu a z pohľadu jej tímu bude dôležité, do akej miery si zachovajú pohľad, že Petra sa stále má čo učiť a stále sa potrebuje zlepšovať. Aby nedošlo k uspokojeniu, že už sa nemusí nič učiť, aby jej tím neprepadol ilúzii, že už všetko vedia. To by bol začiatok konca. Pokiaľ si v tomto zachovajú triezvy pohľad a otvorenú myseľ, môže to fungovať ďalej a Petra môže ďalej dosahovať úspechy.

Nie je Magoniho koniec pred olympijskou sezónou priveľký risk? S novým trénerom si Petra môže sadnúť hneď, ale môže jej podľa viacerých osobností trvať aj rok či dva, kým to začne fungovať.

Nepochybne je to risk. V individuálnom športe sú väzby vo vzťahu tréner – športovec a navyše vo vzťahu tréner – žena veľmi špecifické. Z tohto pohľadu to vnímam ako riziko. Nevidíme však do kuchyne ich tímu. Je možné, že stáli pred dilemou, že pokiaľ toto spojenie potrvá do olympijskej sezóny, bude to riziko. Je možné, že tam bolo také napätie a miera nedorozumení, že pokračovať by bol risk. Mohli teda stáť pred dilemou, že buď urobia zmenu teraz, alebo stavia na kartu, že to nejako vydrží. Rozhodli sa pre prvú možnosť. Stáva sa to v športe, každé takéto rozhodnutie v sebe nesie mieru rizika.

Lyžiarske kvality zrejme bude mať každý potenciálny kandidát na nového trénera Petry Vlhovej. Aké faktory by mali rozhodovať v prípade nového trénera? Čo by mal mať?

Súhlasím s vami, že ak sa nebudeme baviť, že by mal spĺňať tie najvyššie odborné parametre, čo by určite malo byť, tak v prvom rade bude kľúčové, aby si s Petrou sadli ľudsky. Dôležité bude, aby nový tréner dokázal Petre rozumieť, ale zároveň aby ju dokázal aj motivovať k ďalšej práci a k ďalším úspechom. Musia nájsť balans medzi tým, aby nebol len jej kamarát, ale aby dokázal napĺňať aj rolu človeka, ktorý ju bude ťahať stále vyššie a dokáže z nej dostať ešte viac ako doteraz. To bude kľúčová úloha nového trénera. Nebude to jednoduché, olympiáda je o chvíľu, takže bude to musieť prebehnúť v relatívne krátkom čase a voľba bude musieť byť robená veľmi uvážlivo.

Magoni s Vlhovou oslávili veľký krištáľový glóbus, potom sa ich cesty rozišli.
Magoni s Vlhovou oslávili veľký krištáľový glóbus, potom sa ich cesty rozišli.
Zdroj: Instagram Petra Vlhová

Livio Magoni bol prísny perfekcionista. Mala by si Petra nájsť podobný typ trénera alebo by jej sedel v tejto fáze kariéry iný typ?

Ťažko povedať. Magoni by možno povedal, že Petra stále potrebuje nad sebou nekompromisnú a tvrdú ruku. Je možné, že Petra a jej rodina si myslia niečo iné. Mám skúsenosť aj zo športu, že k vrcholovým výsledkom sa dá dopracovať nielen jedným jediným spôsobom. Magonimu kredit nikto neberie, že z Petry spravil top lyžiarku sveta a víťazku veľkého krištáľového glóbusu. Otázka je, či jeho metódy nedosiahli svoj strop a či Petra nepotrebuje iný spôsob vedenia, ako tomu bolo doteraz.

Magoniho tvrdé tréningové metódy sú v lyžiarskom svete dobre známe, hovorí sa, že tento prístup pomohol Vlhovej dostať sa na súčasnú úroveň. Aký prístup by mal zvoliť nový tréner?

Už som to naznačil, že je možné, že Petra v tomto veku a v tomto období potrebuje v úlohe trénera viac psychológa ako tvrdú ruku. Taktiež je možné, že Magoni s ňou týmito metódami dosiahol strop. Petra je už vekovo inde ako na začiatku spolupráce, zmenil sa jej pohľad na svet, na život či na ľudí, má iné priority. Toto všetko nový tréner musí zohľadniť, tadiaľto vedie cesta pre Petru.

Vlhovej otec Igor priznal, že ďalší tréner bude opäť zo zahraničia. Sedia slovenským športovcom – a možno špeciálne Petre Vlhovej – viac zahraniční alebo slovenskí tréneri?

To sa nedá zovšeobecniť, je to prípad od prípadu a šport od športu. Keď si zoberiete Petru Vlhovú a úroveň, na ktorej je momentálne, pri všetkej úcte ku slovenským trénerom by sme v našej krajine ťažko hľadali niekoho, kto by spĺňal parametre, aby mohol takúto lyžiarku viesť vo Svetovom pohári. Ideálny model by možno bol ten, keby zahraničný tréner mal pri sebe niekoho zo Slovenska, niečo podobné, ako funguje realizačný tím v slovenskej hokejovej reprezentácii. Nedá sa však povedať, že zahraniční tréneri sú jediná správna cesta pre našich športovcov. Je to veľmi individuálne a treba k tomu pristupovať citlivo. Mohli by sme totiž menovať aj prípady, kedy voľba zahraničného trénera nepriniesla želaný efekt a nebola to šťastná voľba v rôznych našich športoch.

Aj tím Petry Vlhovej bol doteraz slovensko-talianskym mixom. Takže by týmto štýlom mali pokračovať?

Presne tak. Bolo by to ideálne, pretože Petra tiež nebude lyžovať večne. Keď budú v jej tíme ľudia zo Slovenska, ktorí budú svedkami jej úspechov, môžu získané skúsenosti posúvať ďalším lyžiarom a môže z toho profitovať ďalšia jedna či dve generácie mladých lyžiarov na Slovensku. Ja som bol vždy zástancom toho, aby sme sa svetu otvárali a brali si zo sveta skúsenosti, ale zároveň aby sme nezabúdali na to, že aj my máme šikovných ľudí, ktorým by sme mali dať šancu a priestor na rast. Naši športovci ukazujú, že vieme byť úspešní za určitých podmienok a želal by som si, aby aj naši tréneri boli konkurencie schopní vo svojich športoch aj v zahraničí.