S Metou Hrovatovou spolupracujete niekoľko mesiacov. Ako zatiaľ hodnotíte vašu spoluprácu?

Naša spolupráca je veľmi jednoduchá a korektná. Veľmi dobre poznáme úroveň, na ktorej sme a vieme, že musíme pracovať a potrebujeme čas. Všetko funguje bez problémov, máme za sebou Slovinský lyžiarsky zväz, ktorý nám pomáha. Sme však veľmi malý a jednoduchý tím, máme veľmi obmedzený rozpočet.

Petra Vlhová nedávno vydala knihu, kde opísala spoluprácu s vami. Zrejme sa k vám úryvky z knihy dostali. Čo si o tom myslíte?

Rešpektujem, čo Petra napísala v knihe, rešpektujem jej myšlienky. Verím však, že je potrebné rešpektovať ľudí, ktorí pracovali na tom, aby pomohli priniesť trofeje pre Slovensko.

Aj v športe sa zvykne vravieť: čo sa stane v tíme, zostane v ňom. Čakali ste, že Petra zverejní detaily vášho vzťahu?

Áno, bol som si tým istý.

Vlhová ponúkla vo svojej knihe fanúšikom svoj pohľad na vašu spoluprácu, ktorú označila za masaker, napísala, že ste ju ničili. Aký je váš pohľad na veci, ktoré sa medzi vami stali v poslednej sezóne spolupráce?

Minulý rok bol naším hlavným cieľom veľký krištáľový glóbus. Celý tím vedel, že to bude maratón. Ak idete bežať maratón a chcete ho vyhrať, už dopredu viete, že budete poriadne zničení. Nikto v tíme okrem mňa nevedel, čo znamená ísť každé preteky sezóny. A môj systém práce? Ak si vyberiete Magoniho, viete, čo ste si vybrali, pretože Magoni má svoje metódy. Ak tieto metódy už viac nechcete, vymeníte ho za iného trénera, je to jednoduché. Ak si vyberiete Audi, budete mať Audi, ak si vyberiete Mercedes, budete mať Mercedes a nie Audi. Nič zvláštne sa nestalo, mám svoje vlastné metódy na to, ako s mojimi zverencami priniesť domov trofeje, iní tréneri majú na to svoje metódy. Moje metódy už neboli viac akceptované a vo Vlha teame zmenili názor.

Urobili by ste dnes niečo inak? Či už v spolupráci s Petrou, alebo v slovách, ktoré ste verejne volili.

Čo sa týka plánovania a výberu ľudí do tímu, nekonal by som inak. Petra s našou podporou priniesla množstvo úspechov Slovensku a predovšetkým veľa hrdosti a šťastia pre celý národ, tak prečo by som mal rozmýšľať inak? Samozrejme, dnes by som sa už nerozprával s novinárom Corriere della Sera Flaviom Vanettim, ktorý bol dobrý v tom, že otočil interview vo svoj prospech a urobil pre seba obrovský rozruch. Áno, toto interview by som dnes neurobil. Mrzí ma olympiáda v Pjongčangu v roku 2018. Niečo tam nefungovalo a bol som sklamaný, že sme Slovákom nepriniesli olympijskú medailu. V Pekingu ju však určite získate. Naopak, som šťastný za päť rokov, ktoré som strávil v tíme Petry Vlhovej, a za výkony, ktoré sa Petre podarili dosiahnuť s tímom, ktorý som viedol.

Po vydaní Petrinej knihy sa opäť veľa hovorilo o vašom rozhovore pre Corriere della Sera, po ktorom prišiel koniec vašej spolupráce. Stojíte si po mesiacoch za slovami z toho rozhovoru?

Ach, tento rozhovor si zapamätám na celý život. Nechcem sa o tom už príliš baviť, ale opakujem, že novinár si ho otočil po svojom. Tým rozhovorom som chcel priblížiť bežným ľuďom, aby pochopili, do čoho sme sa pustili. Petra s malým tímom a rodinou vyhrala veľký glóbus pred mocnosťami alpského lyžovania. Opakujem, nebol som správne pochopený. Myslím, že je načase o tom rozhovore a o celom tom príbehu prestať hovoriť. Urobil som chybu, za ktorú som zaplatil. To je všetko.

Petrin otec Igor po prvých pretekoch v Söldene povedal, že vás má rád a má vás vo svojom srdci. Takéto slová vám po ostrých vyjadreniach Petry v knihe padnú dobre, čo poviete?

Samozrejme, že sú to slová, ktoré potešia. Igor bol mojím šéfom päť rokov, dal mi extrémnu dôveru, nechal ma pracovať, ako som chcel, nikdy nezasahoval do žiadneho z technických rozhodnutí. Vyhovel mi vo všetkých požiadavkách, ktoré som potreboval, aby tím fungoval a mohol pracovať. Každý rok na začiatok prípravy som si stanovil cieľ a premýšľal som, ako ho dosiahnuť. Igor sa zo svojej pozície vždy pokúšal pomôcť mi, kde sa dalo. Mali sme úprimný a seriózny vzťah, platil ma, aby som priniesol s Petrou výsledky a tie sa po piatich rokoch dostavili.

Livio Magoni s Metou Hrovatovou.
Livio Magoni s Metou Hrovatovou.
Zdroj: archív L.M.

Komunikujete s Petrou alebo s niekým zo súčasného tímu? Vymenili ste si od rozchodu s Petrou nejakú správu?

Potom, čo všetko bolo povedané, si nemyslím, že by som mal s niekým komunikovať.

Po ukončení spolupráce s Petrou ste povedali, že ste chceli pokračovať. Tvrdili ste, že ste kvôli tomu prechádzali krízou a sklamaním. Cítite aj dnes sklamanie a istým spôsobom nespravodlivosť, ako ste vtedy naznačili?

Samozrejme, že sklamanie tam musí byť. Inak by to znamenalo, že som bol v tíme len pre peniaze a nie pre vášeň a srdce. Dal som tímu a Slovensku veľa, urobil som chybu tým, že som dal spomínaný rozhovor a zaplatil som za to. Prežíval som náročné obdobie, ale som v živote zvyknutý začínať z bodu nula. Teraz spolupracujem s Metou Hrovatovou, okrem toho sme s mojou sestrou Paolou v Taliansku vybudovali Magoniho medzinárodný lyžiarsky tím, ktorý mi dodáva veľa sily a ďalší stimul. Začíname odznova, ale Slovensku budem navždy vďačný.

V minulosti ste o sebe povedali, že pracujete dvadsať hodín denne. Koľko hodín to je pri Mete Hrovatovej?

Viac. (smiech) Musím totiž robiť všetko, tímje len o mne a lyžiarke, občas máme so sebou fyzioterapeuta.

Kto je pre vás najväčšou favoritkou na zisk veľkého krištáľového glóbusu v tejto sezóne?

Ak nebude mať výrazné problémy s chrbtom, tak Mikaela Shiffrinová. Potom sú tu tri či štyri ďalšie lyžiarky, ktoré majú šancu, medzi nimi aj Petra Vlhová.