V roku 2009 získala v Pjongčangu na majstrovstvách sveta prvú veľkú medailu. Zo striebra sa tešila rovnako ako z olympijského zlata v pretekoch s hromadným štartom. Bolo to len pár mesiacov po tom, čo získala slovenské občianstvo. „Bola pre nás neperspektívna,“ vyhlásil vtedajší šéf ruského biatlonu Vladimir Tichonov, keď Kuzminová zmenila národný dres. S dieťaťom na krku a bez výrazných výsledkov v minulosti nedostávala toľko priestoru v ruskom tíme, ako si predstavoval. Tichonov vraj obiehal trénerov, či ju môže pustiť. Žiadny nebol proti. „S Ruskom by som nikdy nesiahla na medailu. Pri elite som nedostávala príležitosť a necítila som podporu,“ uvádza pravidelne už 6-násobná olympijská medailistka.

VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!

O deväť rokov neskôr v Pjongčangu pod piatimi kruhmi získala tri medaily, dvakrát striebro a raz zlato. Stala sa tak najúspešnejšou športovkyňou na olympijských hrách. Na pretekoch ju povzbudzovali rodičia, ktorý rovnako ako jej brat zostali žiť v Rusku. "Pozdravujem nielen na Slovensko, ale aj do ruskej Ťumeni. Chcem, aby nám všetci fanúšikovia či už na Slovensku alebo v Rusku nám naďalej držali palce. Ako vidíte my sa snažíme a sem-tam nám cinkne aj zlatá medaila,“ boli jej prvé slová po nedeľnom zlate.

Prvý rozhovor Kuzminovej po zlatej medaile v Pjongčangu:

Pochopiteľne je v biatlonovom stredisku Alpensia záujem o Kuzminovú aj z ruskej strany. Novinári si stále kladú otázku, kto je zodpovedný za to, že Rusko dalo Slovensku zadarmo túto superbiatlonistku. Nasťa žije na Slovensku už desať rokov a plynule hovorí aj po slovensky. „Pre mňa a moju rodinu je žitie na Slovensku pohodlné. Momentálne je to ideálne miesto na bývanie. Nepovažujem sa za plnohodnotnú Slovenku. Nikdy ňou nebude,“ rozhovorila sa Anastasia po zlatom triumfe pre ruských novinárov a cituje ju aj napríklad matchtv.ru.

Drsná kritika od legendárneho Hochschornera: Kuzminová mala zostať radšej v Rusku!

Ani Nastin manžel nie je Slovák. Daniel Kuzmin je bývalý izraelský bežec na lyžiach a pár sa spoznal v roku 2006 v rakúskom Dachsteine. Spolu vychovávajú dve deti syna Jeliseja a dcérku Oliviu. „S deťmi hovoríme doma po rusky. Chceme im dať príležitosť, aby hovorili čo najviac jazykmi, nedať im tú možnosť, je podľa mňa priestupok,“ priblížila Nasťa.

Takto privítali Kuzminovú v Slovenskom dome:

Pred pár rokmi sa prejavili spory Kuzminovcov s banskobystrickým podnikateľom o strechu nad hlavou. Napriek tomu na Slovensko nezanevrela. Napriek tomu, že pomaly sa blíži jej koniec kariéry, ktorý už aj sama priznala, tak na otázku, či zostane žiť na Slovensku aj počas športového dôchodku nemá odpoveď. „Nie je to jednoduchá téma. Jedna vec je, odkiaľ pochádzam a mám korene a druhá, kde žijem teraz,“ nechala Kuzminová túto tému nevyriešenú.

Kuzminovej slová o konci šokovali Slovensko, po ďalšom zlate si dáva podmienky: Stane sa TOTO a končím!

Šokujúce vyhlásenia Kuzminovej a Slovensko plače. Nasťa, naozaj to myslíš vážne?!

Šokujúce priznanie Kuzminovej po zlatých pretekoch. Pozrite, čo sa stalo Nasti tesne pred štartom

Fantázia na záver! Nasťa Kuzminová pozametala so súperkami a má zlato!