Naša lyžiarka Petra Vlhová sa napokon predstaví na MS v Méribeli iba v slalome a obrovskom slalome. Nie je to z vášho pohľadu škoda?
 
Na jednej strane je to určite škoda, pretože mohla získať medailu aj v kombinácii, no na druhej strane z taktického hľadiska ide o múdre rozhodnutie. Hlavne po nie veľmi vydarených pretekoch, ktoré mala v Špindlerovom mlyne. Má čas sa aspoň dať kondične a psychicky do poriadku. Môže sa naplno pripraviť na dve disciplíny, v ktorých už pred sezónou avizovala, že budú jej najsilnejšie.
 
Aké šance dávate teda Petre v týchto disciplínach na MS. Získa po troch rokoch zlato?
 
Ťažko povedať. Rozhodne s ňou treba počítať v bojoch o medaily. Zatiaľ si myslím, že Petra nemá zlú sezónu, to aj napriek tomu, že všetci možno očakávali to, že bude vyhrávať každé preteky. Keď sa však pozrieme na výsledky, tak takmer so železnou pravidelnosťou sú to výsledky v top 5. Aj keď sa v pretekoch dopustila chyby alebo nie, tak stále je tam. Drží si konzistentnosť. Treba preto vnímať aj konkurenciu, ktorá je momentálne veľká aj v obráku a aj slalome.
 
Myslíte si, že väčší oddych a zameranie sa iba na dve disciplíny môže byť pravým receptom na úspech v podaní Petry?
 
Petin tím musí najlepšie vedieť, že ako sa cíti a čo je pre ňu najlepšie. Myslím si osobne, že to bol dobrý krok pre ňu. Vždy kvalitný tréning a vyčistenie hlavy pred veľkým podujatím je na prospech. Za dva týždne toho dokáže veľa potrénovať, získať istotu a naskákať kvalitné brány.
 
Hovoríte, že nemá vôbec zlú sezónu, ale predsa len tam je vidieť výsledkový pokles. Čomu to pripisujete?
 
Viete, ono to poviem tak trošku nadnesene, že Petra posledné dve sezóny všetkých rozmaznala svojimi výsledkami a výkonmi a keď bola na úplnom vrchole. Každopádne si nemyslím, že by mala vyslovene pokles, ale skôr konkurencia sa dotiahla na Petru a Mikaelu.
 
Na Petre bolo vidieť akési vyčerpanie v posledných týždňoch. Môže za to aj črevná choroba, ktorú prekonala v období Vianoc?
 
Je to možné, že práve tieto problémy boli dôvodom, prečo jej v posledných týždňoch nie všetky preteky vyšli podľa predstáv. Veď Petra musela byť koncom roka kvôli tomu dokonca na infúziách. Ďalšia vec je aj to, že keď pretekár nie je stopercentne v pohode aj po mentálnej stránke, tak je ťažké potom podávať najlepšie výkony.
 
Aké ťažké je pre lyžiarku dobehnúť počas sezóny z hľadiska kondície niekoľkodňový výpadok spôsobený chorobou?
 
Dobehnúť tú formu, ktorú nabrala pred sezónou sa jej určite nepodarí dobehnúť v priebehu sezóny. Potrebovala by na to mesiac a musela by začať so všetkými fázami, ktoré k tomu patria. Na to jednoducho nie je čas. Za tie dva týždne ale samozrejme vie nabrať naspäť silu a kondíciu, ktorá jej môže len a len pomôcť. Či to bude stačiť, tak to sa uvidí až v pretekoch.
 
Naša lyžiarka nevíťazí v tejto sezóne toľko, ako tomu bolo v tých predošlých. Môže to byť aj tým, že je v nepohode kvôli tomu, ako sa darí Mikaele Shiffrinovej? 
 
Veľakrát vidíme, že Petra je sklamaná z toho, že ide dobrú jazdu, ale urobí veľakrát chybu, ktorú by napríklad v minulej sezóne neurobila. Či to je však spojené s tým, že sa Shiffrinovej darí, tak to musí najlepšie vedieť samotná Peťa. Môže to byť aj tým, ale nemusí. Skôr si myslím, že Peťa očakáva maximum od samej seba a keď sa jej nedarí plniť svoje ciele, tak je nervózna.
 
Na Petru je vyvíjaný veľký tlak a ľudia očakávajú, že bude stále víťaziť. Môže mať aj to vplyv na jej výkonnosť a výsledky?
 
Práve to je to, o čom som už hovorila. Fanúšikovia si už zvykli, že Peťa príde do cieľa prvá a zrazu je štvrtá. Nie je to zlý výsledok, ale verejnosť už robí tlak, že prečo nie je prvá. Aj vzhľadom na to si myslím, že si sama na seba v tejto súvislosti vytvára určitý tlak. Je veľmi ambiciózna a chce vyhrávať aj kvôli svojmu tímu, ktorý pri nej stojí vo všetkom a robí pre ňu maximum.
 
Nemohlo dôjsť u nej aj ku strate motivácie, keďže v posledných dvoch sezónach vyhrala prakticky všetko dôležité?
 
Veľa sa o tom hovorilo, že pred sezónou mala problém nájsť novú motiváciu a tréner Pini ju musel zobrať do Švajčiarska, kde mali mentálnu prípravu. Samozrejme je to náročné, keď to pretekár dotiahne na úroveň, že je lyžiarska jednotka. Je to vrchol, čo mohol lyžiar dosiahnuť. Potom je to už len o tom, ako si to športovec nastaví v tom, čo chce ešte v kariére dosiahnuť.
 
Čo sa dá vlastne povedať na ohromnú formu, ktorú má Američanka?
 
Shiffrinová je hlavne psychicky v poriadku po tragédiách, ktoré mala v rodine a veľmi ju zasiahli. Vyzerá to tak, že sa z toho úplne dostala. Zároveň, našla si priateľa Kildeho a cíti sa s ním komfortne, pretože jej vytvára potrebnú pohodu. Myslím si, že všetko si u nej sadlo po športovej, ale aj súkromnej stránke a toto sú výsledky.
 
Pomerne dosť sa polemizuje o tom, aký má vlastne Peťa vzťah s Mikaelou. Myslíte si, že sú kamarátky, alebo ide iba o čisto športový a profesionálny vzťah?
Ono sú to minimálne športové kolegyne. Niektoré pretekárky majú medzi sebou kamarátsky vzťah a pr