V rozhovore so Šárkou Strachovou sa dočítate:

Čo si myslí o Vlhovej taktike odjazdiť všetky preteky v sezóne?
Aké náročné je jazdiť všetky disciplíny a preorientovať sa na iný druh lyží?
Aká je Petra Vlhová a ako na ňu spomína z čias aktívnej kariéry?
Môže Vlhovej perfekcionizmus a sebakritika pomôcť alebo uškodiť?
Ako vníma tvrdé tréningy a metódy Vlhovej trénera Livia Magoniho?
Čo robila Strachová, keď jej klesla forma?
Ktorý štýl jej je sympatickejší – Petry Vlhovej alebo Mikaely Shiffrinovej?
Aký je jej tip na víťazku veľkého krištáľového glóbusu?

Petra Vlhová odjazdila zatiaľ všetky preteky. Je to lepšia taktika ako niektoré preteky vynechať a ušetriť sily?

Lepšia či horšia, to ja zvonka nemôžem súdiť. Jediné, čo môžem povedať, je, že absolvovať všetky preteky sezóny je extrémne náročné. Pretekárok, ktoré by to absolvovali, výrazne ubudlo, v podstate už také lyžiarky ani nevidíme. Dnes sa lyžiarky radšej špecializujú na vybrané disciplíny, či už točivé, alebo rýchlostné. Nechcela by som teda hovoriť, čo je lepšia a čo horšia taktika. Dôležité je, na čom sa dohodne pretekárka so svojím tímom pred sezónou, potom nech sa tohto plánu drží, pokiaľ ho teda nenabúra nejaké zranenie či iné problémy, ktoré treba aktuálne riešiť. Pretekárky, ktoré absolvovali každé preteky sezóny, mali vždy môj veľký rešpekt. Je to náročné nielen tým, že každý víkend pretekáte, máte oveľa menej času na regeneráciu, neustále cestujete a plánujete a čas na tréning musíte rozdeliť medzi štyri disciplíny. Nemáte teda toľko času venovať sa slalomu či obrovskému slalomu, lebo tréningy rýchlostných disciplín zaberajú veľa času. Keď sa však tím Petry Vlhovej rozhodol absolvovať takúto sezónu, určite k tomu mal dobrý dôvod.

Vlhová v minulej sezóne bojovala v obrovskom slalome o najvyššie priečky, teraz sa v tejto disciplíne hľadá. Čo za tým môže stáť?

Opäť to môžem komentovať len na teoretickej úrovni. Petru som totiž dlho nevidela, samotné lyžovanie nesledujem tak ako kedysi. Aj keby som videla preteky, neviem posúdiť, ako sa cíti. To, že sa Petra rozhodla venovať všetkým disciplínam, však má určite vplyv na celkovú náročnosť sezóny a môže to mať vplyv na jej výkony v ktorejkoľvek disciplíne. Ako som povedala, je to extrémne náročné, energiu musíte rozdeľovať nie medzi dve, ale medzi štyri disciplíny.

Striedanie lyží na tréningoch rýchlostných a technických disciplín nie je jednoduché. Aké náročné je preorientovať sa na iný druh lyží?

Môžem hovoriť za seba. Určitú dobu som jazdila len na slalomových lyžiach. Keď to poviem laicky, lyže sú tu krátke, oveľa točivejšie a agresívnejšie, vyžaduje si úplne iný postoj a dynamický pohyb. Keď prejdete na lyže, ktoré majú vyše dva metre, to chce úplne inú techniku, iné zaťaženie lyže. Kým si na to pretekár zvykne, trvá to. Lyžiarovi to berie veľa energie. Ten čas, ktorý v iných sezónach venoval len točivým disciplínam, testovaniu lyží či regenerácii, teraz musí venovať rýchlostným disciplínam, čo je extrémne náročné. Energia rýchlejšie ubúda, ťažšie sa dopĺňa. Sami vidíte, že okrem Petry Vlhovej už nie sú pretekárky, ktoré by jazdili všetky disciplíny a absolvovali všetky preteky v sezóne. Okrem nej ich bude možno len pár, ak nebude len jediná.

V čom sa líšia tréningy rýchlostných a točivých disciplín?

Tréningy v točivých disciplínach sú oveľa dynamickejšie, svaly musia mať iný tonus ako v rýchlostných disciplínach. Prejsť zo zjazdu do slalomu zo dňa na deň zaberie nejaký čas, kým sa pretekár dostane do rytmu. Aj Mikaela Shiffrinová sa jednu sezónu venovala viac rýchlostným disciplínam, bolo na nej poznať, že v točivých disciplínach nebola taká suverénna. Petre sa však v tejto sezóne napriek náročnosti programu darí skvelo. Veľmi ma prekvapila, ešte počas mojich aktívnych sezón, ako rýchlo sa prebojovala do absolútnej špičky v obrovskom slalome a v tejto sezóne dokázala stáť na stupňoch víťazov aj v rýchlostných disciplínach.

Počas kariéry ste aj vy súperili s Petrou Vlhovou. Ako si ju pamätáte? Čo ste si na nej počas pretekov všimli?

Prvýkrát som sa s ňou stretla v európskych pohároch, potom si jej veľký vstup pamätám v Aspene, kde boli dva slalomy. V prvom sa s vysokým číslom úplne v pohode dostala do druhého kola, v druhom slalome už bola v prvej desiatke. Ak si dobre pamätám, ďalším slalomom boli preteky v Are, kde som zvíťazila. Tieto preteky boli veľké Petrino entré. Vnímala som ju vtedy hlavne ako slalomárku. Pôsobila na mňa vždy kamarátsky, usmievavo a pozitívne. Petra je veľký dríč, športu obetuje všetko. Je zvyknutá veľa trénovať, z médií na mňa pôsobí, že je k sebe príliš prísna a kritická, má na seba veľké nároky, málokedy je spokojná sama so sebou. To ju možno motivuje a ženie výrazne dopredu.

Šárka Strachová.
Šárka Strachová.
Zdroj: archív Š.S.

Môže jej táto vlastnosť, že je k sebe príliš kritická, pomôcť, alebo sa to môže odraziť proti nej a skôr jej ublížiť?

Myslím, že to je veľmi individuálne. Aj ja som bola k sebe kritická, vždy som niečo chcela urobiť lepšie a nikdy to nebolo úplne dokonalé, videla som tam vždy rezervy. Časom som sa skúsenosťami a vekom naučila nebyť k sebe taká kritická, naučila som sa mať radosť aj z malých pokrokov a dielčích úspechov. V niektorých situáciách ma prehnaná sebakritika brzdila. To, čo mňa brzdilo, však Petru môže motivovať a hnať dopredu. Preto hovorím, že je to individuálne.

Petra je perfekcionistka a túto vlastnosť jej výrazne vštepuje aj taliansky tréner Livio Magoni, ktorý je známy tvrdými metódami a tréningmi. Ako ho vnímate?

Viem o ňom viac-menej asi to, čo vy. Nikdy som s ním, resp. s tímom, ktorého bol súčasťou, netrénovala. Aj ja som počula, že jeho tréningy sú mimoriadne náročné, sú ladené nielen na kvalitu, ale aj na objem. Má za sebou výborné výsledky s Tinou Mazeovou, s Petrou Vlhovou už je niekoľko rokov a evidentne im to funguje. Dosahuje skvelé výsledky a zaznamenala výrazný progres v posledných sezónach. Celý tím musí byť akurát obozretný, aby to tá pretekárka fyzicky zvládla. Hranica toho, či to pretekárka zvládne, je vždy veľmi tenká, potom hrozí riziko zranenia pri preťažení či pri páde a chronickej únave. Je zároveň dôležité, aby prístup trénera sa stretol s prístupom pretekárky. Myslím, že mnohým lyžiarkam Liviov prístup nemusel sedieť, preto nevydržal v talianskom tíme, ale s Petrou si evidentne sadli, vyhovuje im to a dopĺňajú sa.

Vlhová mala skvelý úvod sezóny, potom jej forma klesla a priznala, že sa necíti úplne vo svojej koži. Zažili ste niečo podobné?

Lyžiarska sezóna je veľmi dlhá a náročná, trvá od októbra do marca. Je naplnená cestovaním, teraz je to ešte náročnejšie kvôli pandemickej situácii. Udržať si formu počas takej dlhej doby je nesmierne ťažké, povedala by som až nemožné. Dlhá sezóna dá zabrať fyzickej aj psychickej pohode. Pretekárky sú neustále na cestách, odlúčené od rodiny. Keď som mala ja útlm formy, väčšinou mi pomáhalo kvalitne si oddýchnuť, pokojne aj zmeniť zabehnutý režim. Aj keď som sa pripravovala na slalomy a obrovské slalomy, bez toho, aby som sa pripravovala na preteky rýchlostných disciplín, už len pre tú zmenu som si obula dlhšie lyže a zatrénovala si v nich. Pomohlo mi úplne vypnúť, zmeniť na pár dní režim, a potom sa do neho vrátiť. Forma úzko súvisí s mentálnou pohodou, takže je dôležité dať hlave, ktorá je z toho celého unavená, odpočinok.

Okrem momentálneho súboja Petry Vlhovej s Larou Gutovou-Behramiovou je dlhodobo sledovaná jej rivalita s Mikaelou Shiffrinovou. Ich pretekárky štýl je výrazne odlišný. Ktorý je vám sympatickejší?

Vždy som mala pocit, že Petra mala silovejšie poňatie. Posledné roky to až tak nesledujem, ale sledovala som jej preteky na tohtoročných majstrovstvách sveta v Cortine d‘Ampezzo, keďže som ich spolukomentovala v televízii. Mikaela bola vždy na pohľad ladnejšia, to je však otázka vkusu. Keď som lyžovala, aj mne hovorievali, že na pohľad moje lyžovanie vyzerá veľmi pekne a jemne. Keby vraj dávali známky za lyžovanie, vyhrávala by som. Na to sa však nejazdí, vždy sa meria len čas v cieli. Mne bol teda bližší štýl Shiffrinovej, každopádne zdôrazňujem, že nie je dôležitý štýl, ale výsledný čas.

Tento rok je súboj o veľký krištáľový glóbus vyrovnaný. Ktorá lyžiarka ho napokon získa?

Je fajn, že Lara Gutová-Behramiová prehovorila do tohto súboja a že to bude divácky napínavé až do konca. Priznám sa, že nemám úplne prehľad, koľko zostáva rýchlostných a koľko točivých disciplín do konca sezóny. Lara sa dostala na 1. miesto, keďže bol v Taliansku víkend rýchlostných pretekov a tam je silnejšia ako Petra. Pred Vlhovou, ako aj pred ostatnými lyžiarkami, je ešte dosť slalomov aj obrovských slalomov, kde je Petra silnejšia ako Lara, špeciálne teda v slalome. Bude to otvorený boj až do konca, obe lyžiarky sa budú navzájom motivovať k lepším výkonom.

Dostanem z vás jedno meno na víťazku celkového poradia?

Ja, samozrejme, fandím Petre Vlhovej. (smiech) Držím jej palce, aby to zvládla. Myslím, že ona sama vie, že teraz nemôže počítať body, koľko jej ich chýba na Laru, alebo koľko má na ňu náskok. Verím, že sa koncentruje a ide od pretekov k pretekom a nesleduje bodové hodnotenie a tabuľku. Na celkovú víťazku si tipnem Petru, pretože jej veľmi fandím v tom, aby získala veľký glóbus.