Breakdance zažije v Paríži premiéru, no ďalšie tri spomínané „športy“ uvidia diváci už o rok v Tokiu. Cieľom MOV je totiž priblížiť olympijské podujatia mladšej generácii, čím sa historický cveng olympijských hier pomaly vytráca a tradičné športy začínajú byť vytlačované do úzadia. Doplatili na to napríklad bratia Hochschornerovci, úspešní vodní slalomári.

Slovenský štvorkajak získal na európskych hrách bronz. Vlček: Táto medaila mi ešte chýbala

Ich disciplínu C2 totiž vyradili z programu a trojnásobní držitelia zlatých medailí a jedného bronzu spod olympijských kruhov už ďalšie cenné kovy nepridajú. „Každý nový šport je pre diváka niečím zaujímavým, ale má sa spájať s fyzickou aktivitou a históriou. Spoločenské tance históriu majú, ale breakdance patrí na diskotéky, nie na olympiádu. Rušia sa športy, ktoré majú históriu na úkor týchto nových,“ povedal pre Šport24.sk Pavol Hochschorner.

Olympiáda sa mení, tradičné športy nahrádzajú „rekreačné zábavky“.
Olympiáda sa mení, tradičné športy nahrádzajú „rekreačné zábavky“.
Zdroj: gettyimages

Hlavou krúti aj jeho brat Peter: „Nepáči sa mi, že disciplína ako breakdance bude zaradená na olympiádu. Celkovo to uškodí, nie pomôže. Výbor chce síce prilákať mladšiu generáciu, ale sú to komplikované športy s komplikovanými pravidlami, divák tomu nerozumie.“ Najväčšou otázkou je, ako vôbec bude prebiehať hodnotenie disciplín ako breakdance. Zaskočený je aj náš zlatý chodec z Ria de Janeiro Matej Tóth.

Skvelé správy z Minsku: Slovenský štvorkajak získal na európskych hrách medailu

„Bude to battle? Bodovanie?“ čuduje sa. „Nepáči sa mi, kam sa to uberá. Olympiáda je tradičná, vždy, keď sa vymýšľajú novinky, nepriláka to nových divákov. Som k tomu skeptický. Keby bol breakdance najsledovanejší šport na svete, pochopím to, ale nie je,‘‘ vysvetľuje slovenský chodec. Otázne je aj to, či Tóth bude v Tokiu obhajovať svoje zlato, pretože organizátori chceli skrátiť trať 50-kilometrovej chôdze.

Surfing
Surfing
Zdroj: gettyimages

„Chcú ju skracovať, zatraktívniť pre vysielanie. Mne sa nepáči, aby vysielatelia diktovali program olympiády,‘‘ dodáva držiteľ zlata z roku 2016. Zaradenie nových „športov“ a najmä breakdance zaskočilo aj úspešnú strelkyňu Zuzanu Rehák-Štefečekovú. „Tento šport absolútne nepatrí na olympijské hry. Je to pouličný hobby šport. Skejtbord tiež nie sú asi veľmi nadšení,‘‘ prezradila s dávkou rozčarovania.

Dočkáme sa aj počítačových hier?

V kuloároch sa objavujú informácie o tom, že čoskoro na olympiáde uvidíme aj súťaženie v počítačových hrách, takzvaný e-šport. „To nie je šport s fyzickou aktivitou. Ak by sa to stalo, bude to pre mládež katastrofa. Na hrách si majú mladí nájsť svoje vzory, ak to pôjde takýmto smerom, nie je to žiadna sláva,“ zamyslel sa Pavol Hochschorner.