Záver zápasu v kanadskom Montreale bol dosť dramatický, no nič nenasvedčovalo tomu, že by bola po opustení ringu športovkyňa v ohrození života. Mexičanka dostala vo štvrtom kole sériu ťažkých úderov v rohu a bola dosť otrasená. Jej súperka Marie-Pier Houleová (31) jej ešte potom zasadila pravý hák, po ktorom mladej zápasníčke vyletel chránič zubov.

Po konci kola nebola Zapatová schopná odkráčať po svojich. Začala sa triasť pod náporom kŕčov a tréner ju musel položiť na zem. Záchranka ju potom odviezla do nemocnice, kde bola Mexičanka uvedená do umelého spánku. Následne sa potvrdili tie najhoršie prognózy, Mexičanka začala boj o svoj život, ktorý po piatich dňoch prehrala. Informovali o tom organizátori galavečera.

Jej súperka Marie-Pier Houleová bola správou zdrvená a pozostalým poslala odkaz: "Chcela by som vyjadriť úprimnú sústrasť jej rodine a manželovi, Jovanna Martinezovi. Ďakujem za rešpektovanie mojej túžby túto vec ďalej nekomentovať. Smutná správa o odchode veľkej športovkyne akou je Jeanette Zacarias Zapatová vo mne zanecháva smútok a zdrvenie. Nech Boh osvieti tvoju dušu a prijme ju vo svojej sláve."