Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) vyhlásili vo štvrtok v priestoroch novej budovy Slovenského národného divadla. Ústrednou postavou galavečera bola Petra Vlhová (883 bodov), ktorá si prvenstvo vyslúžila vďaka najlepšej sezóne v kariére.

Ako prvá slovenská lyžiarka sa stala majsterkou sveta, vo švédskom Aare vyhrala obrovský slalom. Na šampionáte pridala aj striebro v kombinácii a bronz v slalome. V hodnotení Svetového pohára skončila druhá celkove aj v obrovskom slalome i slalome. Pre rodáčku z Liptova to bol premiérový triumf v tejto ankete.

Na snínke otec Petry Vlhovej, Igor Vlha počas galavečera Športovec roka 2019.
Na snínke otec Petry Vlhovej, Igor Vlha počas galavečera Športovec roka 2019.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Na ďalších dvoch priečkach skončili víťazi z predošlých dvoch rokov a trojnásobní najúspešnejší v ankete – biatlonistka Anastasia Kuzminová (790 bodov) a cyklista Peter Sagan (682 bodov).

V kategórii kolektívov dostala najviac hlasov hliadka vodných slalomárov 3xC1 mužov Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš, ktorá si deviatykrát za sebou vybojovala na MS v Seu d´Urgell majstrovský titul. Druhé miesto obsadila hokejbalová reprezentácia Slovenska, tretí skončil štvorkajak rýchlostných kanoistov na olympijskej trati 500 m.

Desiatka najlepších za rok 2019:

1. Petra VLHOVÁ (lyžovanie)

2. Anastasia KUZMINOVÁ (biatlon)
3. Peter SAGAN (cyklistika)
4. Ján VOLKO (atletika)
5. Zdeno CHÁRA (hokej)
6. Filip POLÁŠEK (tenis)
7. Paulína FIALKOVÁ (biatlon)
8. Danka BARTEKOVÁ (streľba)
9. Matej BEŇUŠ (vodný slalom)
10. Milan ŠKRINIAR (futbal)

Historická tabuľka víťazov:

6-krát: Martina Moravcová
4-krát: Michal Martikán
3-krát: Anastasia Kuzminová a Peter Sagan
2-krát: Pavol a Peter Hochschornerovci
1-krát: Milan Dvorščík, Jozef Gönci, Peter Bondra, Elena Kaliská, Dominik Hrbatý, Radoslav Židek, Zuzana Štefečeková, Matej Tóth, Petra Vlhová