Jang Sun je historicky najúspešnejším čínskym plavcom v histórii, ale medzi svojimi súpermi sa zďaleka neteší veľkej popularite. Jeho úspechy totiž zatieňujú dopingové hriechy. V roku 2014 si odpykal iba trojmesačný trest, keď mu v krvi našli zakázanú látku, ktorú vraj obsahovali lieky na srdce a Sun o nej „nevedel“.

Oveľa väčší rozruch však vyvolal incident zo septembra minulého roka. Za Sunom vtedy prišli traja dopingoví komisári, pričom len jeden z nich mal platnú akreditáciu. Plavcovi zobrali krv a dali mu vyplniť formulár, ktorý sa mu zdal podozrivý a po porade so svojím trénerom a právnikmi dopingové vzorky jednoducho zničil kladivom.

Austrálčan Horton (vľavo) stal mimo pódia
Austrálčan Horton (vľavo) stal mimo pódia
Zdroj: tasr

Hoci bol celý odber pochybný, Sunovi reálne hrozí doživotný dištanc. Od svetovej federácie FINA dostal len napomenutie, ale Svetová antidopingová agentúra WADA sa proti tomu odvolala a v septembri bude prípad prejednávať Športový arbitrážny súd. Aj preto je teraz najnenávidenejším mužom plávania.

Po finále na 400 metrov voľným spôsobom, ktoré vyhral, odmietol druhý Austrálčan Mack Horton vystúpiť na stupne pre víťazov po boku Suna. Rovnako sa zachoval Brit Duncan Scott, ktorý skončil v rovnakej disciplíne na 200 metrov na delenom 3. mieste s Rusom Maľutinom.

Zlato získal opäť Sun, lenže Scott mu ani nepodal ruku a pri vyhlasovaní najlepších stál opodiaľ. Celá situácia mala dohru po konci ceremónie, keď Číňan nakričal na britského plavca: „Prehral si, ja som vyhral.“ Svojho krajana sa zastal tiež Adam Peaty. „Konal správne, Sun by sa mal zamyslieť, či by mal vôbec súťažiť,“povedal bez servítky o držiteľovi 11 zlatých medailí z majstrovstiev sveta.