Presadili sa nielen na Slovensku, ale poznajú ich aj ďaleko za hranicami v najprestížnejších organizáciách sveta. Ako sa dostali k šalianskemu trénerovi? „Pohybujem sa v tomto športe desať rokov a Slovensko je malé. Okrem toho som organizátorom galavečera bojových umení tu v Šali, kde som sa zakaždým snažil priniesť slovenskú špičku a ľudí, ktorí sa so svojím menom nestratia ani vo svete. Nie je tu zápasník, s ktorým som sa nestretol,“ rozpráva Kuruc pre Šport24.sk.

Každý zápasník k nemu príde s inými požiadavkami na to, čo potrebuje zlepšiť, je to teda individuálna záležitosť. „Prednostne však ide o zlepšenie boja v postoji (tzv. standup, pozn. red.), trénujem naozaj ortodoxný thajský box, pomáham bojovníkom „nabrúsiť“ lakte, kolená, zlepšiť kopy,“ pokračuje tréner zo Šale.

Zľava Vladimír Moravčík, Roland Čambal, Pavol Kuruc, Ľudovít Klein, Gábor Boráros.
Zľava Vladimír Moravčík, Roland Čambal, Pavol Kuruc, Ľudovít Klein, Gábor Boráros.
Zdroj: archív P.K.

Prvý Slovák v UFC

Ľudovít Klein, známy fanúšikom pod prezývkou Lajoš či Mr. Highlight, je prvý slovenský bojovník v najprestížnejšej organizácii MMA na svete UFC. Pre lepšiu predstavu: práve v tejto organizácii bojujú mená ako Conor McGregor či Chabib Nurmagomedov.

„Sme nejaký čas v kontakte a spolupracujeme spolu. Snažíme sa zlepšiť nejaké aspekty jeho boja v stoji. Je to normálny skromný chalan bez hviezdnych manierov, nespráva sa v štýle „Pozrite sa na mňa“. Žiadne trashtalky a podobné slovné rýpačky so súpermi, žiadne blbé reči. Na tréningu dokáže dať zo seba naozaj všetko, berie si rady k srdcu a každým tréningom je lepší. Už sa teším na jeho ďalší zápas v UFC a dúfam, že uvidím od neho tvrdý lakeť do čela súpera (smiech),“ opisuje Kuruc Kleina.

Rodák z Nových Zámkov má za sebou v UFC jeden zápas, ktorý vyhral. Aké sú jeho najväčšie prednosti podľa trénera zo Šale? „V prvom rade chtíč. Chce, počúva a na tréningu dá zo seba všetko. Ďalej má určite výhodu, že je ľavák a bojuje v opačnom garde. Má výbornú zápasovú psychiku, pohyb a oči. Vie, kedy to tam súperovi napáliť a, naopak, kedy povoliť. Patrí do UFC a ešte tam zamieša poradím.“

Šoumen aj tvrdá hlava

Žiadnemu Slovákovi, ktorý čo i len trochu zakopol o MMA, určite neunikol Gábor Boráros, ktorý je jedným z najdiskutovanejších bojovníkov na Slovensku.

„Je to veľmi sledovaná osoba a výborný zápasník. Je neskutočný talent na pohyb, chcelo by to však u neho možno nejakú tréningovú zmenu. To už je na ňom a na hlavných tréneroch. Má tvrdú hlavu a zo zápasu len tak neodstúpi, pokiaľ to doktor nestopne. Ťažko sa mi však čítajú články hejterov, ktorí sedia v detskej izbe a jediné, čo dokázali, bolo napísať na internet nejakú hlúposť. Gábor nie je zlý človek, prišiel za mnou s prosbou o pomoc pred zápasom. Rešpektuje ma a ja jeho tiež,“ opisuje Kuruc bojovníka, ktorého výsledky v klietke sú ako na hojdačke.

Rodáka z obce Trhová Hradská pri Dunajskej Strede poznajú fanúšikovia aj pre šoumenstvo a bláznivú povahu. Čím pobavil trénera zo Šale? „Nejaké to meškanie na tréning je bežná vec. Aj nejaký ten preklep v slovenčine vie rozosmiať,“ prezrádza tréner z Olymp Gymu.

Pavol Kuruc trénuje Vladimíra Moravčíka.
Pavol Kuruc trénuje Vladimíra Moravčíka.
Zdroj: Oktagon MMA

Dobrák Dracula

Vladimír Moravčík patrí podľa Kuruca medzi TOP 10 thaiboxerov na svete a je najlepším zápasníkom československej scény. Aj tomuto bojovníkovi pomáha Šaľan k lepším výkonom.

„Je to človek, ktorého som kedysi sledoval na Eurosporte a YouTube, občas sa mi podarilo vidieť jeho zápas tu na Slovensku. Bol môj vzor, ani vo sne by mi nenapadlo, že mu jedného dňa budem pomáhať s prípravou. Taktiež mi ponúkol ísť s ním do rohu na zápas ako tréner, takže bolo pre mňa cťou odprevadiť ho do klietky,“ rozpráva Kuruc.

Dracula, ako znie Moravčíkova prezývka, je podľa šalianskeho trénera dobrák od srdca. „Človek až nechápe, kde to on v zápase berie. Ľudí ako on by si slovenský šport zaslúžil viac. Je to človek, ktorého si hneď obľúbite, a to nielen ako bojovníka. Mám s ním aj niekoľko zábavných príhod, napríklad, keď sme zapíjali jeho syna, ale to radšej nebudem rozoberať. (smiech)“