V rozhovore s Monikou Chochlíkovou sa dočítate:

Prečo kývla na ponuku bojovať v MMA, hoci to neplánovala?
Ako sa dostala do Bellatoru?
Ako sa zmenili jej tréningy kvôli zápasu MMA?
Ako vyzerá jej radikálne upravená strava?
Ako sa vyrovnáva s tlakom pred zápasom v prestížnej organizácii?
Ako trénuje psychickú odolnosť?
Prečo je MMA na Slovensku v poslednom období také populárne?
Zostane v MMA alebo sa vráti k predošlým disciplínam?

Fanúšikovia vás poznajú z kickboxu či thajského boxu. Prečo ste sa rozhodli kývnuť na ponuku bojovať v MMA?

Malo to viacero dôvodov. Prvým je, že sa mi ozvali z Bellatoru. Ponuku z tejto organizácie by som už v budúcnosti nemusela nikdy dostať. Druhým dôvodom je súperka, ktorá, rovnako ako ja, nemá za sebou ani jeden MMA zápas. Predpokladám, že nebude chcieť bojovať na zemi, čo mi vyhovuje.

Ako ste sa dostali do Bellatoru? Kto si vás všimol?

V marci som podpísala zmluvu s portugalským promotérom, ktorý má veľmi dobré kontakty. Počul o tejto možnosti, nadviazal kontakt s Bellatorom a odporučil ma.

Ako prebiehala komunikácia s organizáciou?

Jednanie bolo komplikované, lebo prvá súperka so mnou nechcela ísť bojovať. Začala špekulovať s váhou, pôvodne sme mali ísť vo váhovej kategórii do 52 kilogramov, to nechcela a navrhla 48 kilogramov, lebo si myslela, že túto váhu nedám. Keď som aj na to kývla, zrušila zápas úplne. Myslela som si teda, že mám po zápase. Potom mi Bellator ponúkol zápas v kategórii do 56 kilogramov. To sme odmietli, pretože táto bojovníčka mala za sebou dva profi zápasy v MMA, oba vyhrala a hlavne to bolo o váhovú kategóriu vyššie, než v akej ja zápasím. O týždeň na to, keď sme si mysleli, že to už úplne padlo, sa nám opäť ozvali z Bellatoru, že moja súperka nakoniec súhlasila a zápas platí.

Ako reagovali ostatní bojovníci a bojovníčky či fanúšikovia na Slovensku na to, že budete zápasiť v MMA?

Stretla som sa hlavne s pozitívnymi reakciami. Pár bolo takých, v ktorých sa ma pýtali, čo idem ja skúšať do Bellatoru. S tým som viac-menej počítala. Treba si však uvedomiť, že profesionálny šport je hlavne o marketingovej stránke, nielen o úspechoch. Každopádne úspechy v standupe mám také, že sa mi v nich nevyrovná žiadny Slovák ani Čech. Mám teda úspechy, ale nie v MMA.

S bojovými športami máte skúsenosti, na konte máte veľa úspechov v kickboxe aj thajskom boxe. Napriek tomu idete teraz do niečoho nového. Aké pocity vo vás prevládajú?

Strach už určite nemám. Zo začiatku, keď sme začali trénovať na zápas, som mala veľké obavy z bojovania na zemi, pretože to som nemala vôbec natrénované. Odkedy sme sa dozvedeli o zápase, začala som trénovať trojfázovo každý deň, a to prakticky bez pauzy. Na zemi už viem niečo ubrániť, zápas sa budem snažiť držať v postoji, to bude môj hlavný cieľ. Keď to udržím v postoji, bude to v pohode.

Sama ste priznali, že v pravidlách MMA nie ste veľmi zbehlá. Aké náročné bude preorientovať sa a prepnúť z kickboxu či thajského boxu do MMA?

V thajskom boxe sa veľa „clinchuje“, clinch je veľmi podobný tomu v MMA. Na turnajoch som sa naučila, že síce nás rozhodca rozdeľuje, ale musím byť v strehu, až kým nie som ďaleko od súperky, lebo mi môže stále ublížiť. MMA je v tomto podobné. Rozhodca do zápasu nezasahuje a musím byť v každej pozícii v strehu. Bude to niečo iné, ale verím, že to zase také odlišné nebude od zápasu v kickboxe či thajskom boxe.

V čom sa líši príprava a tréningy na zápas v MMA od prípravy na predošlé zápasy?

V prvom rade som potrebovala natrénovať techniku. Keď sa v kickboxe či thajskom boxe pripravujem na zápas, trénujeme hlavne kondíciu a následne taktiku, čo by malo platiť na súperku. Do týchto tréningov som musela pridať teraz aj techniku na zemi. To bolo náročné skĺbiť, lebo času veľa nezostávalo, resp. nezostáva, aj preto som trénovala trojfázovo. Veľa času strávim aj sledovaním zápasov, aby som videla, čo sa v tom zápase robí a aby ma nič neprekvapilo. Okrem toho, že pracujem na tréningu, sa aj takýmto spôsobom vzdelávam doma počas voľna.

Monika Chochlíková so zmluvou na zápas v Bellatore.
Monika Chochlíková so zmluvou na zápas v Bellatore.
Zdroj: amch

Idete bojovať v kategórii do 48 kg, kde ste podľa vlastných slov nikdy nebojovali. Máte nejako upravenú stravu?

Stravu mám upravenú, a to celkom radikálne. Vyradila som sacharidy, energiu teda čerpám z tukov. Momentálne, teda približne 12 dní do váženia, mám 51,5 kilogramov. Cieľ je to dať na 50 až 51, potom dve až dve a pol kila pôjdu dole odvodňovaním, čo je primeraná miera, na akú som zvyknutá. Diétu mám teda prísnu, snažím ju dodržiavať a kilá idú celkom v pohode dole.

Kvôli koronavírusu sa vám určite pomenil program a zrušili sa nejaké zápasy. Môže mať tento faktor vplyv na výkon bojovníka?

Je to veľmi individuálne. Závisí od toho, či zápasník trénuje stále, alebo trénuje len v období pred zápasom. Ja trénujem stále. Môj tréner je zároveň môj partner, spolu žijeme, aj počas pandémie koronavírusu v predošlých mesiacoch sme skoro každý deň trénovali. Úplne som z toho nevybehla. Verím však, že veľa ľudí počas tohto obdobia zlenivelo a nechcelo sa im trénovať. Potom je veľký rozdiel, keď človek nemá dlho zápas a ani netrénuje a zrazu ide bojovať. Pre mňa by to teda nemal byť veľký šok ísť do zápasu.

Po Attilovi Véghovi ste druhým človekom zo Slovenska, ktorý sa predstaví v prestížnom Bellatore. Cítite kvôli tomu zvýšený tlak a očakávania?

Ani nie, pretože ja si stále myslím, že do zápasu idem ako outsider. Nemám žiadne skúsenosti s MMA, stále som standuperka a stále by som sa chcela uberať tou cestou. Toto beriem ako príležitosť si vyskúšať MMA a uvidím, či mi to pôjde. Ak mi to nepôjde, tak sa viac-menej nič nedeje, pretože stále sa chcem venovať standupovým disciplínam. Snažím sa tlak, ktorý je na mňa vyvíjaný, nevnímať a vlastne ho ani nevnímam. Myslím, že veľa ľudí si myslí, že na to nebudem mať kvôli bojovaniu na zemi.

Máte za sebou tím odborníkov, budete si však pýtať rady od skúsených bojovníkov MMA, ako zvládnuť tento duel?

Mám za sebou viac ako sedemdesiat zápasov, takže nemám potrebu pýtať sa ostatných zápasníkov, aké je to bojovať v takýchto veľkých organizáciách. Možno veľký rozdiel by bol, keby som bojovala pred vypredanou halou, kde by bolo 10-tisíc ľudí. To na človeka vplýva. Keďže zápas bude prebiehať pod prísnymi opatreniami kvôli koronavírusu a bude na zápase dokopy možno sto ľudí aj s produkciou, tak tento tlak dosť odpadá. Čo sa týka tlaku kvôli dôležitosti zápasu, môžem povedať, že ja som mala už toľko dôležitých zápasov, že nepotrebujem v tomto poradiť od ostatných zápasníkov.

Trénujete aj nejako psychickú stránku a psychickú odolnosť?

Pred približne piatimi rokmi som mala problém so psychikou v zápase. V jednom zápase som mala veľmi dobre natrénované, ale nevydala som zo seba ani tridsať percent. Navštívila som mentálneho kouča a ten sa snažil nájsť problém, ktorý som v sebe mala. Poradil mi pár vecí, o ktorých som si následne veľa čítala a vzdelávala sa. Na psychike však pracujem prakticky dennodenne. Stačí už len predstavovať si samú seba v zápase, čo budem robiť, akú techniku či akú obranu použijem, čo bude robiť moja súperka, a tak ďalej. To je moja psychická príprava a nezanedbávam ju ani teraz. Bez toho to nejde.

MMA je na Slovensku v poslednom období mimoriadne sledované a populárne, oveľa viac ako v minulosti. Čím to je?

Nemyslím si, že sa bojovníkom teraz darí viac ako v minulosti. Oni by zápasili tak či tak. Rozdiel je v tom, že sa o nich vie, že zápasia. To všetko je vďaka Oktagonu. Keby tu nebol Oktagon, ľudia by ani nevedeli, aký je rozdiel medzi MMA a UFC. Boom okolo MMA, ktorý sa u nás deje, za to môžu zápasníci vďačiť jedine Oktagonu.

Aké máte ciele v budúcnosti? Plánujete zostať pri MMA alebo sa vrátite ku kickboxu a thajskému boxu?

Standupové disciplíny ma veľmi bavia, je to moja srdcovka a nechcela by som na ne zanevrieť. Každopádne vôbec netuším, ako sa tento zápas bude odvíjať. Keď prehrám, zrejme sa vrátim ku kickboxu a thajskému boxu. Začala ma však baviť aj zem, ani na ňu by som nechcela úplne zanevrieť. Keď vyhrám, otvoria sa mi dvere do úplne iného sveta. Vôbec teda teraz neviem povedať, čo spravím v budúcnosti. Pred piatimi týždňami som ani nevedela, že budem mať nejaký MMA zápas v najbližšom roku či dvoch. Prišla však ponuka, ktorá sa neodmieta, všetko sa nejako urýchlilo a ciele sa mi poprepletali. Nechcem teda hovoriť o cieľoch do budúcnosti, pretože sama neviem a aspoň nebudem musieť, napríklad, o dva týždne znova ciele meniť. (smiech) Všetko sa bude odvíjať od tohto zápasu.