Biatlonistka Martina Halinárová si zaspomínala na kruté mrazy vo Fínsku Zmrzol mi nos, ale bolo z toho striebro!

Biatlonistky sú zvyknuté na kruté mrazy a vrtochy počasia. Svoje vie o tom aj naša bývalá reprezentantka Martina Halinárová (45), ktorá na MS v Kontiolahti v roku 1999 získala v stíhacích pretekoch striebro. Bola taká zima, že jej počas pretekov dokonca zmrzol nos.

Vtedy ešte neboli také medicínske vynálezy ako dnes, keď si biatlonisti otejpujú tvár, aby im citlivé miesta nezamrzli a chránili si ich. „Mne vtedy dal náš doktor Ero Caban gázu okolo tváre. To bolo všetko. Samozrejme nebolo to stopercentné a keď som šla dole kopcom v tom mraze, tak mi dokonca zamrzol nos,“ zaspomínala si Martina.

Vtedy našu výpravu privítala na severe Európy skutočne krutá zima. „Pamätám si, že bolo -38 stupňov Celzia a tak sa štart pretekov stále odkladal. Čakali sme týždeň, kým sme mohli nastúpiť na štart. A aj to bolo -14, keď sme šli na trať. Organizátori robili všetko možné. Postavili napríklad vatry okolo trate, aby zohriali vzduch. Lenže vatry dymili a nás zase dusilo, takže ani ohníček nám veľmi nepomohol. Preto sme museli čakať, kým mrazy ustúpia. Pretekať sa dá totiž podľa regulí do mínus dvadsať. Mrazy sú nebezpečné totiž v tom, že by sme si pri rýchlych nádychoch v takom počasí mohli spáliť priedušky,“ dodala.

Napriek tomu získala vtedy Martina Schwarzbacherová pre Slovensko striebro, čo je zatiaľ jediná medaila z majstrovstiev sveta. „Mráz ne mráz išla som ako strela. Bola som veľmi dobre pripravená najmä po bežeckej stránke. Zdolala ma jedine Ukrajinka Olena Zubrilová. V cieli som bola neskutočne šťastná a dodnes mi pri spomienkach behá mráz po chrbte,“ uzavrela Halinárová.

Mohlo by vás zaujímať:

Burlivák Řepka pri ďalšom súde neuspel: Čaká ho väzenie natvrdo!

Tri mesiace pred šampionátom sa začínajú objavovať lístky za vyššie ceny: Na zápas Slovenska zacálujete aj 150 eur!

FOTO Biatlonistky privítali v Kanade kruté podmienky: Pretekať? Úplný nezmysel, tvrdí doktor

 

Autor: iw
Video
Diskusia