K vyjadreniu ju naviedla zvláštna požiadavka, aby zareagovala na ukrajinsko-ruský konflikt. V prvom rade vysvetlila, že odpovedá preto, aby sa na jej profile nešírila negatívna emócia. "Môj cieľ bola vždy či už počas športovej kariéry, ale aj po jej ukončení, snaha o produkovanie a šírenie dobrej a pozitívnej emócie," napísala rodáčka z ruského Ťumenu. 

Následne vysvetlila, že nie je Ruska žijúca na Slovensku, ale od roku 2008 je občiankou Slovenskej republiky a od roku 2010 už aj bez ruského pasu. "Avšak Rusko je pre mňa krajina z ktorej pochádzam, ktorú mám rada, žijú tam moji rodičia, súrodenci, kamaráti, priatelia a známi. Slovensko je môj domov, domov mojich detí a mojej rodiny," pokračovala Kuzminová. 

Následne uviedla, že by bola vďačná, keby sa verejne známe osobnosti nezapájali do mediálnej vojny prezdieľavaním fotiek, článkov, či vyjadrení z jednej alebo druhej strany. Zároveň prezradila, že na Ukrajine má blízkych kamarátov a priateľov zo športovej rodiny. "A žiaľ momentálne sa niektorí z nich nachádzajú na Ukrajine. Takže ak ste človek s citmi a máte srdce, mali by ste pochopiť, aké mám pocity aktuálne ja. Neviem, či svoje pocity dokážem opísať slovami," napísala bývalá biatlonistka. 

V závere dlhého statusu skonštatovala, že negativizmus, nenávisť a emócie nedokážu situáciu vyriešiť. Skôr naopak. "Neviem, či si uvedomujú, že práve môžu spôsobiť útoky na ľudí na Slovensku, ktorí mali/majú ruské korene, alebo občianstvo, ľudí, ktorí naozaj nemôžu za to, čo sa udialo a čo sa deje," dodala Kuzminová s poďakovaním tým, ktorí jej rozumejú.