FOTO Kuzminovej syna z minulosti a teraz nájdete TU!

Odkedy sa Jelisej venuje bežeckému lyžovaniu?

- Na bežkách je odmalička. Mal 1,5 roka, keď už vedel chodiť a rovno chcel „chodiť“ aj na lyžiach, presne ako jeho rodičia. Vydržalo mu to až doteraz, no ešte pred rokom bol jeho tréning skôr o tom, aby sa hýbal. Nebol zameraný na konkrétne ciele. Takže sa dá povedať, že sa cieľavedome začal venovať bežeckému lyžovaniu od 15 rokov.

Má na konte už aj nejaké úspechy?

- Táto sezóna je pre neho prvá súťažná, hoci už vlani skúšal pretekať. Momentálne sa porovnáva so slovenskými športovcami v jeho vekovej kategórii, čo je ročník narodenia 2007. Otestoval sa už aj so staršími pretekármi v rámci pretekov FIS na Slovensku, v Poľsku a v Českej republike.

Ako sa na jeho výkony zatiaľ pozeráte vy?

- V tomto veku je dôležité nepremotivovať športovca a nenaháňať sa za výkonmi. Treba sa zamerať na kvalitu a pravidelnosť tréningového procesu a príliš nezaťažiť mladý rastúci organizmus. Výkony prídu v ten správny čas.

Keď sa mu snažíte poradiť, čo môže zlepšiť, berie si vaše slová k srdcu?

- Jelisej trénuje v našej skupine Kuzmina Team spolu s biatlonistami, ale bez zbrane, kde je jedným z trénerov môj manžel Daniel. Venuje sa mu navyše aj doma vo voľnom čase. Ja som skôr poradca na vyžiadanie. Radiť vlastnému synovi nie je vôbec ľahké. Neuvažujem pri ňom rovnako ako pri ostatných, pretože ho poznám lepšie. A keďže som pre neho najprv mama, až potom odborník, ešte stále k nemu hľadám správnu cestu.

Čítajte viac na ďalšej strane