"Kráľ James" sa predstavil v uplynulom desaťročí vo všetkých finále NBA s výnimkou toho vlaňajšieho. Trikrát so svojím tímom triumfoval a vždy ho pritom ocenili titulom najužitočnejšieho hráča finále. Dve prvenstvá získal v drese Miami a jedno pridal pre Cleveland z rodného štátu Ohio.

V lete 2010 mal LeBron James štatút voľného hráča. Jeho odchod do Miami sa u väčšiny basketbalovej verejnosti nestretol s pochopením. V jednom tíme NBA sa totiž ocitlo celé jadro reprezentácie USA, po boku Jamesa nastupovali aj Dwyane Wade a Chris Bosh. Vznikli obavy, že klub z Floridy bude dlhé roky v súťaži dominovať a urobí ju nudnou. James sa netajil, že práve to je jeho záujem. "Veríme, že môžeme vyhrať množstvo titulov, ak budeme pracovať tým správnym spôsobom. Nie dva, nie tri, nie sedem. Povedal som to a naozaj tomu verím," sebavedomo vyhlásil LeBron James 9. júla 2010 pred davom fanúšikov v Miami.

Prvá sezóna supertímu neprebiehala podľa ideálneho scenára. Do play off vstúpilo Miami až z druhej priečky, keď lepšie výkony v základnej časti na východe podávalo Chicago Bulls s Derrickom Roseom. LeBron James napokon Miami hneď na prvýkrát do finále priviedol, v ňom však nestačil na Dallas Mavericks. Životný výkon vtedy podala partia tridsiatnikov na čele s Dirkom Nowitzkým. Ústredným rozohrávačom Dallasu bol vtedy 38-ročný Jason Kidd, ktorý je dnes už asistent trénera práve v novom LeBronovom tíme Los Angeles Lakers.

V ďalších dvoch ročníkoch už "kráľ James" sľúbené tituly pre Miami zaistil, no žiadne založenie dynastie sa nekonalo, ďalšie nepribudli. V roku 2012 si Miami vo finále hladko poradilo s Oklahomou City s mladými Kevinom Durantom a Jamesom Hardenom, no už ďalší rok sa objavil na západe silný súper v podobe San Antonia Spurs.

Heat dokázali v roku 2013 obhájiť titul po jednom z najdramatickejších a najkvalitnejších finále a víťazstve 4:3 na zápasy, najmä vďaka pamätnej trojke Raya Allena. Lenže už v ďalšom ročníku zdolali Spurs hráčov Miami vo finále suverénnym spôsobom 4:1 a LeBron James svoje dlhodobé pôsobenie na Floride prehodnotil. "Ak sa obzriem späť, veľa vecí by som zmenil. Najmä ten televízny špeciál o mojom rozhodnutí odísť do Miami. Dnes si viem predstaviť, že keď by som bol fanúšikom a obdivoval nejakého hráča, veľmi by ma sklamalo, ak by takto riešil tú situáciu. Zmenilo ma to v niečo, čím som nebol. Ak odvšadiaľ počujete, že ste zradca, musíte ním byť. Začal som hrať basketbal na takej mentálnej úrovni, akej som nechcel. V mojej hre bolo veľa hnevu," povedal po ukončení svojho angažmánu na Floride v rozhovore pre ESPN. James si napokon fanúšikov v rodnom štáte Ohio udobril a v lete 2014 sa vrátil do Clevelandu.

Druhá polovica dekády patrila súbojom Clevelandu s tímom Golden State Warriors. Fanúšikovia NBA ich vo finále mohli sledovať hneď štyri v sérii. Jamesovi sa opäť podarilo hneď v prvej sezóne po zmene dresu postúpiť do finále, no v ňom sa musel skloniť pred zverencami Steva Kerra. Za MVP finále vyhlásili prekvapujúco, ale zaslúžene Andreho Iguodalu, ktorý práve Jamesa vo finále bránil.

Rodák z Akronu sa napokon do histórie štátu Ohio definitívne zapísal v roku 2016, keď zaistil pre Cavaliers premiérový titul šampiónov a pre mesto Cleveland prvý triumf v profesionálnom športe po 52 rokoch, keď predtým sa z víťazstva tešili hráči Browns v NFL. "Keď som odchádzal z Clevelandu, mal som cieľ získať titul. Získali sme dva, mesto Miami už pozná ten víťazný pocit. Mojim cieľom je stále získať čo najviac triumfov, no úplne najdôležitejšie je pre mňa vybojovať jeden pre severovýchodné Ohio, ktoré nič podobné nezažilo veľmi dlhý čas," prezradil nedlho pred splnením svojho sna v rozhovore pre Sports Illustrated.

Ďalšie dva roky sa Cavaliers museli skloniť pred Golden State, ktoré sa posilnilo o Kevina Duranta. LeBron James začal uvažovať o novej misii, ktorou bolo oživenie upadajúcej značky Los Angeles Lakers. Druhý odchod z Clevelandu už nesprevádzali žiadne kontroverzie, no prvá sezóna v žlto-fialovom drese úspech nepriniesla a Lakers sa pre zranenie Jamesa na Vianoce nedostali ani do play off.

Lenže cez leto sa podarilo Lakers dotiahnuť do tímu vytúžené posily na čele s Anthonym Davisom a vyhlásili útok na titul. Sezóna 2019/2020 sa očakávala s veľkým nadšením a hovorilo sa o nej, že môže byť najpamätnejšou na dlhú dobu. Tou sa napokon aj stala, ale z iných dôvodov. Pandémia koronavírusu by však nemala zabrániť jej dokončeniu a LeBron James má pred sebou jasný cieľ, stať sa prvým hráčom NBA, ktorý získa titul MVP finále s troma rozličnými klubmi. Veľkým súperom mu v tom bude Kawhi Leonard z Los Angeles Clippers, ktorý rovnaké ocenenie už získal v dresoch San Antonia a Toronta.

Basketbalová NBA bude pokračovať 30. júla. Už v prvý deň na seba narazia práve rivali z Los Angeles. Lakers v čase prerušenia súťaže viedli Západnú konferenciu, Clippers boli hneď za nimi na druhej priečke.